Gorzów Wlkp.: dodatkowe 1,3 mln zł na wsparcie lokalnych przedsiębiorców

Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. dołoży kolejne 1,3 mln zł do swojego programu pn. „ Gorzowska dycha” mającego na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców w czasach pandemii. Tym samym budżet programu na bezpośrednią pomoc finansową wzrósł do 3,3 mln zł – poinformował Dariusz Wieczorek z UM Gorzowa Wlkp.

(fot. Karol D / Pexels)

Do Powiatowego Urzędu Pracy, który obsługuje „Gorzowską dychę” w zakresie wypłacania dotacji przedsiębiorcom, w ciągu 10 dni wpłynęło 785 wniosków; 310 do pracodawców i 475 od samozatrudnionych. Pula dwóch pierwotnie zapisanych na program 2 mln zł skończyła się po rozpatrzeniu 462 wniosków.

„Cieszymy się, że gorzowscy przedsiębiorcy tak licznie odezwali się. Wspieramy ich, dlatego oprócz rządowego programu mogą liczyć i na naszą pomoc (...) Dołożyliśmy do 2 mln zł kolejne 1,3 mln zł. Wszyscy, którzy złożyli wniosek o pomoc z naszego programu, otrzymają ją” – powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Dodatkowe pieniądze na ten cel pochodzą m.in. z oszczędności z miejskich imprez, które z powodu pandemii zostały odwołane. „Te oszczędności przeznaczymy na walkę z ekonomicznymi skutkami koronawirusa” – powiedziała skarbnik miasta Agnieszka Kaczmarek.

Dyrektor PUP w Gorzowie Wlkp. Izabela Jankowska zapewniła, że wypłaty pierwszych wniosków są w trakcie realizacji. 95 proc. wniosków wpłynęło drogą elektroniczną. „Są w nich pewne błędy, ale wyjaśniamy sprawy telefonicznie, aby jak najszybciej dokonać przelewu” - dodała.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 1 tys. zł na pracownika miesięcznie (dotyczy również osób samozatrudnionych oraz wspólników spółek osobowych) w przeliczeniu na pełen etat i nie więcej niż 10 tys. zł na przedsiębiorcę miesięcznie. Suma dofinansowań z tego funduszu i innych źródeł w przeliczeniu na pełen etat nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lutym 2020 r.

Zgodnie z założeniami programu okres dofinansowania obejmie dwa wybrane miesiące w przedziale od kwietnia do czerwca br. Wypłata będzie dokonywana raz w miesiącu. Z tej pomocy mogą skorzystać firmy, w przypadku których Miasto Gorzów Wielkopolski ma udział w ich podatku dochodowym.

Program zakłada również możliwość umorzenia czynszu dla najemców lokali komunalnych (za 2 miesiące) oraz umorzenia czynszu dla dzierżawców nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (za 2 miesiące), a także opłat za użytkowanie wieczyste gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej po 31 marca (odroczenie lub rozłożenie na raty opłat płatnych do końca 2020 r.). Na te cele miasto przewidziało 8 mln zł.

Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronach miasta i PUP w Gorzowie – dodał Wieczorek. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne