REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Górnicze związki za szybkim przyjęciem ustawy umożliwiającej subsydiowanie branży

2021-12-08 12:37
publikacja
2021-12-08 12:37
Górnicze związki za szybkim przyjęciem ustawy umożliwiającej subsydiowanie branży
Górnicze związki za szybkim przyjęciem ustawy umożliwiającej subsydiowanie branży
fot. Wojciech Wojcik / / FORUM

Przedstawiciele górniczych związków zawodowych oczekują, że do końca grudnia – jeszcze przed formalną notyfikacją programu dla górnictwa w Komisji Europejskiej - Sejm przyjmie ustawę umożliwiającą subsydiowanie branży węglowej – wynika z informacji przekazanych w środę w Katowicach.

W południe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa z wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem. Tematem rozmów są ubiegłotygodniowe ustalenia z Brukseli, dotyczące złożonych w KE polskich propozycji pomocy publicznej dla górnictwa.

W miniony czwartek, po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, iż Polska jak najszybciej złoży do KE wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego, zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego, zaś Komisja przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie.

W środę ustalenia z Brukseli są przekazywane związkowcom. Przed spotkaniem przedstawiciele górniczych związków mówili, iż kluczową dla nich informacją będzie to, czy możliwość złożenia formalnego wniosku notyfikacyjnego oznacza pozytywne zakończenie etapu prenotyfikacji (wstępnych rozmów) programu dla górnictwa i czy tym samym możliwe będzie subwencjonowanie kopalń już od początku przyszłego roku. Wymagałoby to uchwalenia nowej ustawy górniczej.

„Jeżeli ustawa mówiąca o tzw. pożyczce restrukturyzacyjnej dla spółek węglowych znajdzie się szybką ścieżką legislacyjną w Sejmie, będzie procedowana i zostanie przyjęta do końca grudnia – wtedy uwierzę, że wszystko jest na dobrej drodze” – skomentował przed środowym spotkaniem szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Dodał, iż z informacji związkowców wynika, że projekt takiej ustawy jest przygotowany. „Kluczowe dzisiaj pytanie (…) brzmi: czy od 1 stycznia będzie możliwość subsydiowania spółek węglowych. Jeżeli nie – dla mnie to jest złamanie umowy społecznej” – mówił Hutek.

„Na każdym spotkaniu nam mówiono, że jak się zakończy prenotyfikacja, to będzie już można finansować (kopalnie z subwencji – PAP). Dzisiaj zakończyła się prenotyfikacja, Polska ma złożyć wniosek notyfikacyjny do końca stycznia. Więc jest kluczowe pytanie, czy będzie subsydiowanie. Jeżeli nie - to znaczy, że od maja opowiadali nam bajki (…) i czas rozpocząć normalne związkowe działania” – powiedział szef górniczej „S”.

„O ile wiemy, jest przygotowana +duża+ ustawa, która mówi o pewnych rzeczach. Tylko czy politycy będą mieli odwagę i będą w stanie ją przeprowadzić przez Sejm końca grudnia?” – mówił Hutek.

Największym beneficjentem potencjalnej pomocy publicznej w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych ma być Polska Grupa Górnicza. Wdrożenie takiego mechanizmu wymaga jednak zgody Komisji w postaci notyfikacji programu. Dotąd trwał etap tzw. prenotyfikacji, czyli wstępnych uzgodnień z przedstawicielami Komisji. Ich efektem jest uzgodnienie, że Polska (prawdopodobnie w styczniu) złoży w KE formalny wniosek notyfikacyjny.

Jak informował w czwartek resort aktywów państwowych, "Komisja Europejska zadeklarowała, że rozumie sytuację branży wydobywczej Polsce. Uzgodniono, że Polska jak najszybciej złoży wniosek notyfikacyjny zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego".

"Rozmowy z KE były bardzo konstruktywne, pomimo pojawiających się rozbieżności. Dziękuję panu dyrektorowi za otwartość. Efektem naszego spotkania będzie natychmiastowe przystąpienie do opracowania wniosku notyfikacyjnego, co stanowi kolejny krok na drodze do transformacji górnictwa. Szczegóły notyfikacji wymagają dalszych uzgodnień roboczych" - komentował w miniony czwartek wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Za kluczowe uznał zabezpieczenie finansowe przyszłości pracowników sektora węglowego.

Podstawą polskich propozycji dotyczących pomocy dla górnictwa są zapisy umowy społecznej, podpisanej w końcu maja br. w Katowicach przez przedstawicieli rządu i górnicze związki zawodowe. Uzgodniono wówczas stopniowe wygaszanie kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku oraz zasady subwencjonowania górnictwa w tym okresie, w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Umowa gwarantuje górnikom pracę do emerytury i przewiduje osłony socjalne dla odchodzących z pracy, a także zawiera mechanizmy wspierające transformację Śląska.

W ostatnim czasie przedstawiciele górniczych związków wyrażali obawy z powodu przedłużających się - ich zdaniem - rozmów z Komisją Europejską oraz niepewności co do tego, czy UE zaakceptuje proponowane rozwiązania pomocowe. Jednocześnie przedstawiciele związków wskazywali, że niewdrożenie subwencjonowania kopalń od przyszłego roku może grozić ich upadłością.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
antek10
Obywatele (sponsorzy) są przeciw subsydiowaniu nierentownych kopalń.
arzab
No, co jest posły, szybciutko uchwalać dotacje dla panów górników ! Cichutko, z podkulonym ogonem, migusiem głosować bo się górnicza brać denerwuje, a to jest niedopuszczalne ! No i nie zapomnijcie dowalić reszcie społeczeństwa jakiejś wyższej opłaty, składki lub ... wy tam wiecie najlepiej jak je nazwać, żeby No, co jest posły, szybciutko uchwalać dotacje dla panów górników ! Cichutko, z podkulonym ogonem, migusiem głosować bo się górnicza brać denerwuje, a to jest niedopuszczalne ! No i nie zapomnijcie dowalić reszcie społeczeństwa jakiejś wyższej opłaty, składki lub ... wy tam wiecie najlepiej jak je nazwać, żeby przypadkiem im nie zabrakło !

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki