REKLAMA

Szef Solidarności: 22 października protest związkowców przed siedzibą TSUE w Luksemburgu

2021-09-24 12:16, akt.2021-09-24 13:56
publikacja
2021-09-24 12:16
aktualizacja
2021-09-24 13:56
Szef Solidarności: 22 października protest związkowców przed siedzibą TSUE w Luksemburgu
Szef Solidarności: 22 października protest związkowców przed siedzibą TSUE w Luksemburgu
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

22 października w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów odbędzie się protest związkowców przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu - zapowiedział w piątek w Mysłakowicach przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Duda przypomniał, że po pierwszej majowej decyzji TSUE, Solidarność jasno podkreśliła, że nie akceptuje postanowienia wiceprezes TSUE dot. kopalni i elektrowni Turów.

"Musimy jako związkowcy z Solidarności, nie tylko z Solidarności, podjąć te nasze działania dotyczące tych twardych rozwiązań, bo te miękkie się już skończyły" - zaznaczył szef "S".

Poinformował, że w piątek cała Solidarność podjęła decyzję o proteście przed siedzibą TSUE 22 października w Luksemburgu. "Jedziemy pod < > UE w Luksemburgu , aby wręczyć postanowienie o zamknięciu tego trybunału. Tak jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopanie, elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej (...). W Luksemburgu przekonają się, jaka jest siła polskiego pracownika, polskiego górnika" - powiedział Duda. "My nie możemy dłużej zwlekać" – dodał.

Przewodniczący "S" pytany o negocjacje polsko-czeskie w sprawie kompleksu w Turowie, odpowiedział, że nie zna szczegółów tych negocjacji, ale nie to interesuje go jako związkowca.

"Oczekuję od pana premiera stanowczości, żadnego już kroku do tyłu, jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące kopalni Turów, a tym samym elektrowni w Turowie. Bo dzisiaj Turów, a za chwilę się okaże, że kopalnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, które też są na granicy w Czechami, też komuś nie pasują. Ale dla mnie to jest właśnie polityka, to jest tylko pretekst do tego, żebyśmy faktycznie kupowali energię elektryczną za granicą Polski, czyli chociażby w Niemczech, po odpowiedniej cenie. Przecież to wszystko do tego dąży" – powiedział.

Podkreślił, że związkowcy są odpowiedzialni, jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, co powiązał z zachowaniem miejsc pracy.

Duda dodał, że związkowcy oczekują od rządu rozmów i negocjacji, ale nie akceptują tego „jednoosobowego postanowienia pani, która faktycznie sama jest dla siebie w tej sprawie, bo nie ma izby odwoławczej w tej izbie, w tym tak zwanym trybunale niesprawiedliwości”.

„Tylko jedna osoba decyduje o tym, że w szpitalu w Bogatyni nie będzie prądu, nie będzie ciepłej wody. Mieszkańcy na zimę zostaną bez energii elektrycznej, bez ciepłej wody. To jest po prostu skandal, to jest właśnie narażenie mieszkańców Bogatyni, ale także narażenie naszego państwa na to, że zostaniemy bez energii elektrycznej. I będziemy zmuszeni tę energię kupować chociażby zza zachodniej granicy, czyli z Niemiec” - powiedział Duda.

Jak poinformowano na konferencji, przygotowywany jest także wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przez wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosarię Silva de Lapuerta przestępstwa narażenia życia i zdrowia mieszkańców Bogatyni, pracowników kopalni i elektrowni Turów. Wniosek ma zostać przekazany do prokuratury w najbliższych dniach.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Po tej decyzji rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie.

W piątek trwa kolejna, 13 runda rozmów z Czechami. "Jesteśmy gotowi rozwiązać sprawę w interesie lokalnych społeczności, bo nie może być tak, że zaogniają się stosunki między lokalnymi społecznościami" – powiedział w piątek w Polsat News minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dodał, że polskiej stronie zależy na porozumieniu. „Chcemy się dogadać, położymy na stole propozycje, które będą służyć polubownemu rozwiązaniu sporu” – powiedział. Powtórzył, że do zawarcia porozumienia potrzebna jest wola polityczna z czeskiej strony. „Z naszej strony jest wola, aby się dogadać, dużo pracy zostało wykonanych przez naszych ekspertów. Ale na końcu potrzeba woli politycznej po stronie Czechów, co jest uwarunkowane sytuacją polityczną” – stwierdził minister klimatu. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jpelerj
Górnicy wyjadą zwiedzać Luksemburg, a po powrocie mogą zastać zamknięte bramy. I bez strajków okupacyjnych. Wcale nie taki nieprawdopodobny scenariusz. LOL
alberto2020
Nie jestem pewny czy dobrze zidentyfikowali wroga.. upewnijcie się przed wyjazdem czy nasz rząd zadbał o Waszą kopalnię i Wasz interes
pstrzezek
Już widzę jak was tam przywitają. Bo policja w Lux nie jest na pasku dziadka z Żoliborza, wiec poczujecie różnice momentalnie
jan-kowalski
Ale za co? - przecież prawo do zgromadzeń (demonstracji) i wyrażania swojego oburzenia (na wszystko, a więc także na 1-osobowo wydawane postanowienia przez sędziów TSUE) są prawem chronionym traktatami UE.
A jak luksemburska policja (nie wiem, ile ich tam łącznie z komendantem głównym jest, może 500 sztuk?) będzie
Ale za co? - przecież prawo do zgromadzeń (demonstracji) i wyrażania swojego oburzenia (na wszystko, a więc także na 1-osobowo wydawane postanowienia przez sędziów TSUE) są prawem chronionym traktatami UE.
A jak luksemburska policja (nie wiem, ile ich tam łącznie z komendantem głównym jest, może 500 sztuk?) będzie chciała dotknąć naszych górników, to zawsze mogą oni luksemburskiemu funkcjonariuszowi czy funkcjonariuszce krzyknąć prosto w twarz "wyyyp...j".
Pani sędzi zresztą też.
Będzie kulturalnie i praworządnie, czyż nie?
xyzq
A ten dalej swoje... Karta praw podstawowych UE, Art. 12. Tęsknota za ZOMO nie ma sensu, szanse na powrót tej formacji są obecnie na prawdę niewielkie. Ale zawsze można się do amatorskiej ligi MMA zapisać i tam popróbować swoich sił ;)
300_pala odpowiada xyzq
Szczególnie teraz….
daniemi
22 października?! czemu nie grudnia?! To teraz się dzieje. W październiku będzie już po ptakach...
vonmisses
Duda? Ten peerelowski żołnierzyk?
tomkooo
a nie lepiej do wawy - niech odpowiedzialnosc poniosa partacze z warszawy.
jakies dymisje chociaz ? czy jak zwykle propaganda sukcesu bedzie ?

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki