REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Górnicy manifestowali w obronie suwerenności energetycznej Polski

2021-11-06 15:06
publikacja
2021-11-06 15:06
Górnicy manifestowali w obronie suwerenności energetycznej Polski
Górnicy manifestowali w obronie suwerenności energetycznej Polski
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

W obronie suwerenności energetycznej Polski, miejsc pracy i przeciw wysokim cenom energii i ciepła manifestowali w sobotę przedstawiciele związkowców energetyczno-górniczych pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.

W południe w Warszawie pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce odbyła się manifestacja górników pod hasłem: "Tak dla suwerenności energetycznej Polski. Nie dla wysokich cen energii i ciepła". Jej organizatorem był Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy spółek energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych i ciepłowniczych.

Wiceprzewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski powiedział PAP, że do Warszawy przyjechali związkowcy głównie z Bełchatowa i Turowa.

"Pracownicy z kopalni i elektrowni Bełchatów oraz z kopalni węgla brunatnego Turów boją się utraty miejsc pracy w związku z tym, że odchodzimy od węgla w związku z polityką transformacji energetycznej" - powiedział Ostrowski.

Przyznał, że transformacja ta jest związana z procesami globalnymi, w tym europejskimi i polskimi. "Żyjemy w kraju, gdzie słowo +transformacja+ źle się kojarzy. Pracownicy mają prawo czuć się niepewni odnośnie tego, jak będzie wyglądała ich przyszłość, a także regionów, w których żyją i pracują. Nie widzę działań, które zmierzałyby do tego, żeby tych górników uspokoić" - powiedział.

Jak zauważył, w przypadku wydobycia węgla kamiennego, doszło do porozumienia związków zawodowych z rządem. Chodzi o przyjętą przez umowę społeczną, która zakłada odejście od węgla kamiennego do 2049 r.

"W tej sprawie mamy plany i podpisane porozumienie odejścia od wydobywania węgla kamiennego do 2049 r. Jeżeli chodzi o węgiel brunatny - takiego porozumienia nie ma, co w efekcie powoduje frustrację pracowników" - powiedział.

Przyznał, że związkowcy "oczekują od rządu poważnych rozmów i poważnego potraktowania wszystkich pracowników sektora energowydobywczego w Polsce oraz nakreślenia realnych i właściwych planów uwzględniających kwestie społeczne".

Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej ZZ "Kontra" przy Tauron Wytwarzanie Artur Wilk w "Wezwaniu do działań" wskazał, że "bez stabilnego systemu energetycznego i ciepłowniczego, opartego na krajowych zasobach, uzależnieni będziemy od dostaw węgla i gazu z krajów sąsiednich".

"To ich gospodarki będą się rozwijać znajdując w naszym kraju rynek zbytu. Będziemy za to płacić w comiesięcznych rachunkach za prąd i ciepło, gdzie dowolność regulacji ceny będzie dniem powszednim dla obcego kapitału" - podkreślił.

Jak zauważył Wilk, "ostatnie decyzje w sprawie kompleksu Turów, wskazują, że nie liczą się dla Komisji Europejskiej miejsca pracy, jak i nawet zapewnienie ciepła dla tysięcy gospodarstw". "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał zamknięcie tysięcy miejsc pracy kolegów górników z tamtejszej kopalni. Postanowienie to jest jednoznaczne także dla całej elektrowni Turów o mocy 2GW. Dzisiaj Turów - jutro kto?" - pytał.

Jego zdaniem, "natychmiastowo winniśmy wskazać Brukseli, że energetyka w Polsce winna być oparta na krajowych rozwiązaniach".

"Oddolnie, jako pracownicy, jako organizacje związkowe w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych i ciepłowniczych musimy powiedzieć dość likwidacji miejsc pracy. Powiedzmy stanowcze +nie+ dla wzrostu parapodatku za emisję, gdzie miliony Polaków na własnych barkach odczuwają rygorystyczną politykę Unii Europejskiej" - wskazał.

W manifestacji udział wzięli politycy Solidarnej Polski, w tym poseł Janusz Kowalski oraz minister Michał Wójcik. "Wspólnie z Michałem Wójcikiem, Solidarną Polską i związkowcami z OPZZ i Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 +Kontra+ bronimy polskiego węgla" - napisał Kowalski na Twitterze.

W piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w Pradze w spotkaniu dotyczącym KWB Turów. Spotkanie to, pierwsze po zmianach w polskim rządzie i z udziałem nowej szefowej MKiŚ, stanowi kontynuację polsko-czeskich rozmów w sprawie turoszowskiej kopalni.

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym br. Wnioskowały też o nakazanie - w ramach środka tymczasowego - wstrzymania wydobycia w kopalni. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która - jak twierdzi Praga - zagraża dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

W maju TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mro/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (23)

dodaj komentarz
darius19
czemu nie manifestowali wczesniej za atomem? - pod tym samym haslem, suwerennosci energetycznej. No i czemu tyle czekalismy na atom? Nie ma innej opcji niz odejscie od trucia spalaniem wegla
ptokbentoniczny
Nie wiem czy państwo wiecie, ale pan Morawiecki zgodził się na zamykanie kopalni węglowych w Polsce. A teraz macie pretensje do UE, że żąda tego na co pajac Maowiecki się zgodził?
max5000
Pozamykać kopalnie węgla mimo iz wegla mamy na kolejne 100 lat. Jak wiadomo przyczyną złego stanu powietrza nie są elektrownie które są wyposazone w filtry na kominach tylko niska emisja czyli palenie w kominkach i piecach. A potem wybudowac 100 elektrowni na gaz ktory płynie Nord Stream 1 i 2 by Putin miał kasę na aneksję Pozamykać kopalnie węgla mimo iz wegla mamy na kolejne 100 lat. Jak wiadomo przyczyną złego stanu powietrza nie są elektrownie które są wyposazone w filtry na kominach tylko niska emisja czyli palenie w kominkach i piecach. A potem wybudowac 100 elektrowni na gaz ktory płynie Nord Stream 1 i 2 by Putin miał kasę na aneksję kolejnych czesci Ukrainy oraz zeby Niemcy na tym jeszcze zarobili. To jest plan Niemiec czyli UE.
arzab
I te cudowne filtry wyłapią 100% zanieczyszczeń ? Nawet ułamek procenta przy milionach spalanych ton węgla daje potężne ilości szkodliwych substancji ! Przewaga elektrowni to wyższy komin i przez to rozsiewanie zanieczyszczeń na większym obszarze !
max5000
Jak to powiedział Noblista Bolek co sam obalił komunę w Polsce do górników protestujących przeciwko podwzyszeniu wieku emerytalnego dla kobiet do 67 lat. "Trzeba ich pałować" . Takie elity rządziły Polską. I z resztą na polecenie rudego Niemca z Sopotu górnicy zostali przykładnie spałowani a w Gazecie Wyborczej Jak to powiedział Noblista Bolek co sam obalił komunę w Polsce do górników protestujących przeciwko podwzyszeniu wieku emerytalnego dla kobiet do 67 lat. "Trzeba ich pałować" . Takie elity rządziły Polską. I z resztą na polecenie rudego Niemca z Sopotu górnicy zostali przykładnie spałowani a w Gazecie Wyborczej Michnika napisali ze to była hołota w dodatku agresywna wiec Niemiec dobrze zrobił.
antek10
Każdy górnik powinien płacic na leczenie tych ludzi ktorzy poumierali na raka wywołanego oddychaniem zatrutym powietrzem.
endes
Kopać węgiel bo to nasza niezależność i niepodległość energetyczna… tak jak robią to wszyscy co szczekają na Polskę… szaleństwo ekooszołomów CO2 od rzekomych zmian klimatu jest tylko narzędziem politycznym… planeta jest w dobrym stanie.
anty12
Szkoda że ta hołota nie zapłaci dziennie 500000 euro katy dziennie. Od razu poszliby do nieudaczników z PiSu.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki