REKLAMA

Górnicy będą protestować w sprawie kopalni Turów przed TSUE

2021-10-16 18:23
publikacja
2021-10-16 18:23
Górnicy będą protestować w sprawie kopalni Turów przed TSUE
Górnicy będą protestować w sprawie kopalni Turów przed TSUE
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Dostaliśmy potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do zorganizowania manifestacji przed TSUE w Luksemburgu w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów - poinformował PAP szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki "S" Jarosław Grzesik. Protest zaplanowano na 22 października.

O planowanym proteście przed siedzibą Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu poinformował pod koniec września przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki "S" potwierdziła PAP, że związkowcy otrzymali już na to oficjalną zgodę ze strony władz Luksemburga.

"W piątek po południu dostaliśmy drogą mailową potwierdzanie, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zorganizowania naszej manifestacji" - przekazał Grzesiak.

Przypomniał, że manifestacja rozpocznie się 22 października o godz. 10. "Maksymalna liczba osób, jaką można było zgłosić, to 2000 i tylu uczestników zgłosiliśmy. Logistycznie zajmujemy się tym już od dwóch tygodni, więc w zasadzie jesteśmy przygotowani" - podkreślił.

Informację o oficjalnym pozwoleniu na manifestację jako pierwsze podało Radio Zet.

W maju TSUE - odpowiadając na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych ze stroną czeską. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. Pod koniec września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Ja rozumiem sens istnienia polskiego przemysły, który wytwarza dobra dla Polski a wiedzę, że część Polaków tego nie kuma i zaraz po wyroku TK lezą na Plac Zamkowy by zwijać z Tuskiem jakieś głupoty.
jpelerj
A pojadą za swoje, czy za nasze (rząd da)?
nickknock
Nikogo nie obchodzą polscy bandyci, wracajcie i protestujcie przeciwko waszemu bezwartościowemu skorumpowanemu PiS-owi. BYE
prs
Ostro tam z nimi!!

Nie jak francuziki, zielone kamizelki pozakladali..

Proponuje jakim gorniczym kozikiem, kilofkiem, wydlubac tam na miejscu pierwsza kostke chodnikowa by wyslac w razie potrzeby ow chodnik jako "twardy argument" w kierunku "pilnujacych porzadku", czy calego trybunalu - gdyby mieli
Ostro tam z nimi!!

Nie jak francuziki, zielone kamizelki pozakladali..

Proponuje jakim gorniczym kozikiem, kilofkiem, wydlubac tam na miejscu pierwsza kostke chodnikowa by wyslac w razie potrzeby ow chodnik jako "twardy argument" w kierunku "pilnujacych porzadku", czy calego trybunalu - gdyby mieli obiekcje w sprawie Turowa..

Niech zrozumieja co czynia..a wlasciwie co uczynila jedna kobiecina, samodzielnie, bez pytania kogokolwiek, jej poprawne politycznie "widzimisie" ..
alberto2020
Zawsze warto protestować i walczyć o swoje przekonania ale w tym przypadku zaprotestujcie też na Nowogrodzkiej bo tam dali ciała i mieli gdzieś Czechów gdy oni chcieli szukać sensownego porozumienia dawno temu
1984
Nowo wybrani czescy posłowie mają inne zdanie na ten temat:

https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8271777,turow-czeski-posel-ods-porozumienie-ws-turowa-jest-niezbedne-dla-obu-stron.html

"Ja naprawdę sądzę, że nieszczęściem jest to, że sprawa zaszła tak daleko, że nie doszło do porozumienia
Nowo wybrani czescy posłowie mają inne zdanie na ten temat:

https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8271777,turow-czeski-posel-ods-porozumienie-ws-turowa-jest-niezbedne-dla-obu-stron.html

"Ja naprawdę sądzę, że nieszczęściem jest to, że sprawa zaszła tak daleko, że nie doszło do porozumienia na poziomie marszałków lub gmin" - zaznacza Beitl, który po przeprowadzonych w piątek i w sobotę (08.10 i 09.10 - PAP) wyborach do czeskiego parlamentu pozostanie posłem reprezentującym graniczący z polską kopalnią Kraj Liberecki."

Dlaczego zatem Babisz tak sie spinał? Odpowiedź wyżej: koniecznie chciał wygrać wybory więc znalazł etatowego chłopca do bicia - Polskę. Nie tylko nowo formowany rząd Czech wydaje sie znieniać zdanie nt. ciągłego okładania naszego kraju. Nawet Merkel na odchodne coś tam bąknęła, że takie nieustanne glanowanie jest nierozsądne. Ale nasza V-ta kolumna z pewnością nie ustanie w tej czynności bo dla nich im gorzej tym lepiej, niestety.
jpelerj odpowiada 1984
Porozumienie na czeskich warunkach - nie doczytałeś?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki