Gorąca linia między Tajwanem a Chinami

Chiny i Tajwan uruchomiły w środę pierwszą telefoniczną gorącą linię łączącą oba kraje, ustanowioną jako środek budowy wzajemnego zaufania. Wysocy rangą przedstawiciele Chin i Tajwanu złożyli sobie nawzajem noworoczne życzenia.

Ustanowienie kanału bezpośredniej łączności między Pekinem a Tajpej jest wynikiem historycznego spotkania prezydenta Tajwanu Ma Jing-cu (Ma Ying-jeou) z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, do którego doszło w Singapurze w listopadzie.

W inauguracyjnej rozmowie telefonicznej wzięli udział: po stronie chińskiej szef Biura ds. Tajwanu Zhang Zhijun, zaś po stronie tajwańskiej przewodniczący Rady ds. Chin Kontynentalnych Andrew Hsia.

Relacje między Chinami kontynentalnymi a Tajwanem znacznie się poprawiły od czasu objęcia władzy na wyspie przez Ma Jing-cu w maju 2008 r.; zwiększył się ruch turystyczny, ożywiły się relacje handlowe i inwestycje po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

Jednak w dziedzinie politycznej nie nastąpił postęp. Obie strony traktują się wciąż z dużą podejrzliwością. Chiny wciąż uważają Tajwan, faktycznie niepodległy od 1949 r., za swą zbuntowaną prowincję i dążą do jej odzyskania, nawet przy użyciu siły, co nie sprzyja przełamani wzajemnej nieufności. (PAP)

kot/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil