REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Google złożył wniosek o bankructwo rosyjskiego oddziału

2022-05-18 16:19
publikacja
2022-05-18 16:19
Google złożył wniosek o bankructwo rosyjskiego oddziału
Google złożył wniosek o bankructwo rosyjskiego oddziału
fot. Sergei Elagin / / Shutterstock

Rzecznik amerykańskiego koncernu Google poinformował w środę, że konto bankowe rosyjskiego oddziału firmy zostało zajęte, co oznacza, że Google nie jest w stanie prowadzić działalności w Rosji i składa deklarację o niewypłacalności.

Wniosek rosyjskiego oddziału Google'a o bankructwo został zamieszczony w oficjalnym rejestrze przedsiębiorstw Fedresurs w środę. Wpis głosi, że filia "składa notę w sprawie intencji ogłoszenia swej niewypłacalności".

Według noty przewidywano bankructwo już od 22 marca 2022 roku z uwagi na "niemożność wypełnienia zobowiązań finansowych".

Nie jest jasne, czy powodem złożenia noty w sprawie niewypłacalności przez filię Google'a wiąże się z karami finansowymi nałożonymi na tę firmę przez rosyjskie władze, włącznie z wartą 113 mln dolarów grzywną za to, co Moskwa nazywa trwałym niezastosowaniem się do nakazu usunięcia treści uznawanych w Rosji za nielegalne - pisze agencja Reutera.

Rosyjskie władze podały tymczasem we wtorek, że nie planują zablokowania należącego do Google'a serwisu YouTube, mimo iż wielokrotnie groziły mu karami finansowymi lub zamknięciem, ponieważ zaszkodziłoby to rosyjskim użytkownikom platformy.

Pod koniec marca rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, przygotował dwa pozwy do sądu administracyjnego przeciw Google i YouTube, które oskarżył o "promowanie fałszywych treści". Poinformował też, że będzie zabiegał o nałożenie na Google'a kary będącej równowartością 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji. (PAP)

fit/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (2)

dodaj komentarz
siema123
może wreszcie google przestanie wspierać rosyjskie firmy i udostępniać im usługi
gronostaj
Mniej ruskich filmików na youtube to akurat nie będzie żadna strata.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki