REKLAMA

Google: założyciele ustępują. Pichai przejmuje stery w Alphabecie

2019-12-04 08:43
publikacja
2019-12-04 08:43

Larry Page i Siergiej Brin, którzy ponad dwie dekady temu założyli Google'a, ustępują z kierowniczych ról w Alphabecie, spółce-matce internetowego giganta. Stery przejmie Sundar Pichai, obecnie stojący na czele Google'a.

Larry Page / fot. MediaPunch / Forum

Page żegna się z fotelem dyrektora generalnego (CEO) Alphabetu, a Brin - prezydenta. Obaj mają pozostać w zarządzie, wciąż są również posiadaczami specjalnych udziałów, dających im większość głosów w spółce - informuje "Financial Times".

Na czele spółki Page'a zastąpi Sundar Pichai, 47-letni emigrant z Indii, który pracuje dla Google od 2004 r., a od 4 lat nim kieruje. Będzie łączył role CEO Google'a i Alphabetu.

Page i Brin podwaliny pod dzisiejszą potęgę Google'a położyli podczas studiów doktoranckich na Uniwersytecie Standforda. Firma powstała w 1998 r. (w garażu), a w 2004 r. zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie, przynosząc inwestorom krocie. Obecnie jest trzecią najwyżej wycenianą spółką publiczną świata, z kapitalizacją blisko 900 mld dol.

/ Bloomberg

Od tamtej pory wyewoluowała w globalnego giganta, o przychodach przekraczających 130 mld dol. rocznie, kwartalnych zyskach dobijających do 10 mld dol. i liczbie pracowników rzędu 100 tys. osób.

W 2015 r. spółka przeszła zmiany organizacyjne i Google stał się największą spółką-córką konglomeratu Alphabet. Google jest nie tylko właścicielem najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, ale również przeglądarki internetowej Chrome, mobilnego systemu operacyjnego Android czy serwisu YouTube. Google prowadzi również prace nad autonomicznymi samochodami, a Alphabet - stratosferycznymi balonami, które będą dostarczać internet do odległych zakątków Indii - podaje "Wall Street Journal".

Mający po 46 lat Page i Brin należą do 10 najbogatszych ludzi świata, a ich majątki są szacowane na przeszło 60 mld dol. na głowę - wynika z danych Bloomberga.

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
xiven
dziękujemy za perfekcyjną machinę inwigilacyjną którą stworzyliście
doji88
Szacunek dla tych panów. Bez google nie skończył bym studiów:)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki