Google wchodzi w sektor energii odnawialnej

Firma Google ogłosiła nową inicjatywę strategiczną - nazwaną RE C - zmierzającą do uzyskania elektryczności z odnawialnych źródeł energii. Wyróżnikiem programu Google jest to, że elektryczność taka ma być tańsza od produkowanej z węgla. Google skupi się na początek na technologiach związanych z pozyskiwaniem elektryczności ze źródeł solarno-termicznych, na badaniach nad innowacyjnym podejściem do wykorzystania energii wiatru i na poprawie systemów geotermalnych.

Węgiel - największym wyzwaniem ekologicznym

Węgiel jest największym i najtańszym źródłem elektryczności dla wielu użytkowników na całym świecie, zaś gazy cieplarniane powstające w czasie jego spalania są jednym z najpoważniejszych wyzwań ekologicznych. Osiągnięcie celu polegającego na tym, że energia ze źródeł odnawialnych stanie się tańsza od węgla, będzie niezwykle istotnym krokiem na drodze do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Faktem jest, że wielu ludzi pracuje nad nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ale czas, w jakim mogłyby one stać się konkurencyjne kosztowo do węgla, jest po prostu zbyt długi. Google wierzy, że utalentowani inżynierowie koncentrujący się na tym celu mają szansę dokonać ważnego przełomu. Nowotworzona grupa badawczo-rozwojowa będzie właśnie zajmować się obniżeniem kosztów elektryczności ze źródeł solarno-termicznych.

Larry Page: cel 1GW odnawialny tańszy od węglowego

"W naszej firmie i na naszej planecie rośnie zapotrzebowanie na czystą i przystępną cenowo energię (...) ale w tej inicjatywie nie chodzi wyłącznie o potrzeby energetyczne firmy Google, ale o rozwiązanie nadmiernej zależności świata od węgla. Budując najbardziej energooszczędne centra obliczeniowe w branży, zyskaliśmy wiedzę, specjalistyczne umiejętności i unikalne spojrzenie na wielkie obiekty o dużym zapotrzebowaniu na elektryczność".

Page dodał też, że: "... celem jest uzyskanie ze źródeł odnawialnych energii o mocy 1 GW, która byłaby tańsza niż energia z węgla. Wierzymy, że cel ten uda nam się osiągnąć w ciągu kilku lat, a nie dziesięcioleci. Już dziś istnieją możliwe do zastosowania technologie, dzięki którym energia ze źródeł odnawialnych może stać się tańsza od węgla".

Stałe zobowiązania

Dzisiejszy komunikat Google o utworzeniu grupy ds. energii ze źródeł odnawialnych oraz o powiązanych inwestycjach, to najnowsze działania, podjęte w celu uzyskania czystej i ekologicznej energii.

Google zobowiązało się, że począwszy od 2007 r. uzyska neutralny poziom emisji dwutlenku węgla. W związku z tym firma zbudowała jedną z największych korporacyjnych instalacji paneli słonecznych w USA. Google wdrożyło także nowatorskie metody poprawiające efektywność działania, poczynając od projektu centrów obliczeniowych, a kończąc na konstrukcji budynków.

Google nie tylko zmniejsza swój wkład w emisję dwutlenku węgla, ale pracuje także nad przyspieszeniem rozwoju w dziedzinie technologii ekologicznych.

Konsorcjum oszczędnych komputerów

Nieco wcześniej w bieżącym roku firma, wspólnie z innymi branżowymi liderami, stworzyła projekt o nazwie Climate Savers Computing Initiative. Jest to konsorcjum, które działa na rzecz projektowania i eksploatowania bardziej energooszczędnych komputerów i serwerów. Firma ponadto za pośrednictwem Google.org będzie wspierać tworzenie nowych przepisów, zachęcających do rozwoju i wdrażania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak Renewable Energy Standard.

Inwestycje i inicjatywy strategiczne

Google.org - filantropijna odnoga firmy Google - zrealizuje strategiczne inwestycje, które wskażą drogę w kierunku wytwarzania energii po rzeczywistych kosztach (bez dotacji), które będą niższe od kosztów generowanych przez elektrownie węglowe. W pierwszej fazie Google.org współpracować będzie z dwiema firmami, które dysponują obiecującymi, skalowalnymi i przełomowymi technologiami energetycznymi:

  • eSolar Inc. to firma z siedzibą w Pasadenie w stanie Kalifornia. Specjalizuje się w energii solarno-termicznej. W rozwiązaniach tego typu paliwo wykorzystywane w tradycyjnych elektrowniach zostaje zastąpione ciepłem uzyskanym z energii słonecznej. Rozwiązania takie mają wielki potencjał, pozwalający w oszczędny sposób wytwarzać energię wystarczającą do zasilana na skalę komunalną.
  • Makani Power Inc., firma z siedzibą w Alameda w Kalifornii, opracowuje technologie pozyskiwania energii wiatrowej na dużych wysokościach. Ich celem jest skuteczne wykorzystanie najpotężniejszych zasobów wietrznych. Pozyskanie choćby ułamka globalnej energii wiatrowej na dużych wysokościach, byłoby wystarczające do zaspokojenia obecnego globalnego popytu na elektryczność. W zeszłym roku Google zainwestowało 10 milionów dolarów w Makani Power.

"Podążanie przetartymi ścieżkami nie pozwoli uzyskać bardzo taniej i czystej energii ze źródeł odnawialnych wystarczająco szybko, żeby uniknąć niszczących zmian klimatycznych" - powiedział dr Larry Brilliant, dyrektor wykonawczy Google.org.

Google Inc.

Google została założona w 1998 r. przez doktorantów uniwersytetu Stanford, Larry’ego Page’a i Sergey’a Brina. Obecnie jest czołową firmą internetową na wszystkich rynkach globalnych. Programy ukierunkowanej reklamy, oferowane przez Google, pozwalają firmom dowolnych rozmiarów osiągać wymierne rezultaty, wzbogacając jednocześnie ofertę Internetu dla użytkowników. Siedziba Google znajduje się w Dolinie Krzemowej, zaś biura w całej Ameryce, Europie i Azji.

Google.org

Google.org jest filantropijną odnogą Google. Wykorzystuje siłę informacji, żeby pomagać ludziom ulepszać ich życie. Tworzymy i inwestujemy w narzędzia oraz umowy partnerskie, które mogą pomóc wykorzystać udostępnioną wiedzę do rozwiązywania najbardziej palących, światowych wyzwań w takich obszarach jak zmiany klimatyczne, rozwój gospodarczy i globalne zdrowie.

Cezary Tchorek-Helm

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil