Google pozwane za wyciek danych

Google poinformowało w tym tygodniu, że zamknie platformę społecznościową Google+. Jej koniec został zapowiedziany w atmosferze skandalu, bowiem wcześniej gigant internetowy przez długi czas borykał się z lukami w zabezpieczeniach, a co gorsza – nie poinformował o tym użytkowników.

Google stanie przed sądem przez zatajany wyciek danych
Google stanie przed sądem przez zatajany wyciek danych (fot. REUTERS/Thomas Peter / FORUM)

Jak donosi serwis Ars Technica, dwóch Amerykanów, Matt Matic i Zak Harris, złożyło do sądu w San Francisco pozew przeciwko firmie Google. Zarzucają w nim spółce nieodpowiedzialne podejście do kwestii bezpieczeństwa.

- Co gorsza, po wykryciu luki w platformie Google+, pozwani milczeli przez co najmniej 7 miesięcy i podjęli świadomą decyzję, aby nie informować użytkowników, że bezpieczeństwo ich danych osobowych zostało naruszone. To jeszcze bardziej zagraża prywatności danych konsumentów i naraża ich na ryzyko kradzieży tożsamości lub gorzej – napisał w poniedziałek adwokat Matica i Harrisa, Joshua Watson.

Google póki co nie skomentowało sprawy. Jak informował dziennik „Wall Street Journal”, firma nie podawała informacji o wycieku, chcąc uniknąć skandalu i odpowiedzialności przed instytucjami zajmującymi się ochroną danych osobowych użytkowników. Google nie chciało podzielić losu Facebooka, którego reputacja podupadła po skandalu Cambridge Analytica. Błąd w zabezpieczeniach Google’a występował w latach 2015-18 i dotyczył danych 500 tysięcy użytkowników.

Ogłaszając koniec portalu Google+, gigant z Mountain View zapewnił, że wprowadzi – nie tylko w ramach serwisu społecznościowego – dodatkowe, bardziej restrykcyjne zabezpieczenia. Google+ przestanie działać dla użytkowników indywidualnych za 10 miesięcy, dalej będą mogły jednak z niego korzystać firmy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne