Gołębi śpiew RPP, poison pill CD Projektu i zapaść na rynku hipotek [Wykresy tygodnia]

2022-09-10 06:00
publikacja
2022-09-10 06:00

Mijający tydzień obfitował w makroekonomiczne wydarzenia. W momencie kiedy RPP spuszcza z tonu, EBC dokonał najwyższych podwyżek w historii. Na polskim rynku hipotek - no cóż, jest tylko gorzej, za to wakacje kredytowe cieszą się dużym powodzeniem. Oto najciekawsze wykresy ostatnich dni.

Gołębi śpiew RPP, poison pill CD Projektu i zapaść na rynku hipotek [Wykresy tygodnia]
Gołębi śpiew RPP, poison pill CD Projektu i zapaść na rynku hipotek [Wykresy tygodnia]
fot. pics five / / Shutterstock

1. RPP nieznacznie podnosi stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej po raz jedenasty z rzędu zdecydowała się podnieść stopy procentowe NBP, ale skala podwyżki okazała się najmniejsza w tym cyklu. Dzień po posiedzeniu prezes Glapiński zabrał głos ws. decyzji RPP.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

2. Największa podwyżka stóp procentowych w historii EBC

W obliczu przyspieszającej i najwyższej od dekad inflacji władze Europejskiego Banku Centralnego w końcu zdecydowały się na wyraźne zacieśnienie polityki pieniężnej, podnosząc stopy procentowe najmocniej w przeszło 20-letniej historii unii walutowej.

Bankier.pl na podstawie danych EBC

3. Rynek hipotek się pogrąża

Rynek kredytów hipotecznych przebija „od dołu” kolejne historyczne rekordy. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu o finansowanie wnioskowało o ponad 70 proc. mniej osób niż przed rokiem. Tak źle nie było od stycznia 2007 roku.

BIK

4. Benzyna „najtańsza” od kwietnia. Ceny ON mocno w dół

Pierwszy pełny tydzień września przyniósł istotne korekty cen na pylonach. Benzynę Pb95 tankowaliśmy średnio najtaniej od kwietnia. Po horrendalnych wzrostach z poprzednich tygodni wyraźnie potaniał olej napędowy.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

5. Szał na obligacje oszczędnościowe powoli przemija

Obligacje oszczędnościowe nie sprzedają się już tak dobrze jak w pierwszych dwóch miesiącach po wprowadzeniu istotnych zmian w ofercie resortu finansów. Ale popularność rządowych papierów pozostaje bardzo wysoka, a premier Morawiecki zapewne osiągnął swój cel.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów i KDPW

6. Chile na antyinflacyjnej ścieżce. Stopy gonią tam inflację

Bank centralny Chile znów zaskoczył ekonomistów mocniejszą od oczekiwań podwyżką stóp procentowych. Cena pieniądza w tym andyjskim kraju osiągnęła już dwucyfrowy poziom i goni galopującą inflację CPI.

Trading Economics

7. Turecka inflacja "oficjalnie" ustabilizowana

Według oficjalnych danych sierpień przyniósł wyhamowanie inflacji CPI w Turcji, która tylko nieznacznie przekroczyła 80 proc. Zupełnie co innego pokazują źródła niezależne od rządu w Ankarze.

8. „Skorzystam, ale bez zachwytu”. Najlepiej zarabiający o wakacjach kredytowych

Kredytobiorcy o najwyższych dochodach są najbardziej skłonni do skorzystania z wakacji kredytowych, ale też najmniej przychylnie oceniają ich konstrukcję. Z badania Bankier.pl wynika, że ta grupa jest także najbardziej zdeterminowana, aby nadpłacać kredyty hipoteczne.

Bankier.pl

9. Trudne przejęcie CD Projektu, czyli czym jest poison pill

Wycena CD Projektu spadła od początku roku już o 59 proc. Studio według ekspertów byłoby znakomitym obiektem do przejęcia, gdyby nie mechanizm poison pill, który uchwalono blisko 6 lat temu, gdy kurs akcji wynosił nieco ponad 50 zł. Na czym polega obrona przed przejęciem zastosowana w spółce?

ycharts.com

DU

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jas2
Na czym polega obrona przed przejęciem zastosowana w spółce?
jenak
Spiewy RPPów całego świata to jedynie wtórnik.

Ktoś zauważył "technologię" wywoływania inflacji?

Szukają wąskich gardeł. Surowcowo-energetycznych.

Ponieważ sklepy zawalone są towarem przetworzonym, który już niewielu kupuje, bo nie ma piniędzy....trudno podnieść cenę. Nie podnosisz, producencie? To
Spiewy RPPów całego świata to jedynie wtórnik.

Ktoś zauważył "technologię" wywoływania inflacji?

Szukają wąskich gardeł. Surowcowo-energetycznych.

Ponieważ sklepy zawalone są towarem przetworzonym, który już niewielu kupuje, bo nie ma piniędzy....trudno podnieść cenę. Nie podnosisz, producencie? To my za ciebie podniesiemy, jak wyżej.

sbbililu
Żyj jak deweloper / jak pączek w maśle !!!,Taki tytuł powinien mieć mieć artykuł o deweloperach .
\ Marże deweloperów są horrendalne a do tego ich ceny .Marża pomiędzy 35 a 55% taka jest i nikt mi tego nie powie bo wiem coś o tym ,
Pora i czas na korektę o 50 % cen
Taka jest prawda smutna prawda .

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki