ZAPISZ SIĘ

WYKRESY TYGODNIA"Gołębi" Fed, kłopoty niemieckiego giganta i sprzedażowa beznadzieja

Michał Litorowicz2023-03-25 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-25 06:00

Choć zbliżający się właśnie do końca tydzień zdominowało show bankierów centralnych, na rynkach działo się oczywiście znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć tylko o kłopotach, w których znalazł się symbol niemieckiej bankowości – Deutsche Bank. Ciekawie było też na naszym, krajowym podwórku, co tradycyjnie podsumowujemy w formie wykresów. 

"Gołębi" Fed, kłopoty niemieckiego giganta i sprzedażowa beznadzieja
"Gołębi" Fed, kłopoty niemieckiego giganta i sprzedażowa beznadzieja
fot. Lamkey Rod/CNP / /  Abaca Press

1. "Gołębia" podwyżka w Fedzie. Czy to koniec cyklu?

Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych o 25 pb. Na rynku istniały spekulacje, że Fed zrezygnuje z tej podwyżki w obliczu narastającego kryzysu bankowego w USA.

Rezerwa Federalna

2. Gwałtowne zejście sprzedaży detalicznej poniżej zera. "Beznadziejne dane"

Lutowe dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazały głęboki realny spadek sprzedaży detalicznej w Polsce. Był to najmocniejszy regres od czasu covidowych restrykcji oraz rezultat znacznie słabszy od oczekiwań ekonomistów.

GUS

3. Upadek Credit Suisse nie zatrzymał Szwajcarów. Stopy procentowe znów w górę

Władze banku centralnego Szwajcarii idą w ślady Fedu oraz EBC i decydują się na dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej pomimo materializujących się wizji kryzysu bankowego.

BIS

4. Deutsche Bank następny w kolejce do upadku? Akcje nurkują, rośnie nerwowość na rynkach

Tuż przed rozpoczęciem weekendu inwestorzy zaczęli typować kolejnych kandydatów do bankowej plajty. Po upadku symbolu bankowości szwajcarskiej na radarze znalazła się emblematyczna instytucja niemiecka. W piątek o godz. 13:30 akcje Deutsche Banku nurkowały o ponad 13 proc., schodząc do najniższego poziomu od październikowego dołka.

Bloomberg

5. Mieszkaniówka coraz mocniej zamarza, ale to nie efekt zimy

Za mieszkaniówką najsłabsze otwarcie roku od siedmiu lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Luty 2023 r. był kolejnym miesiącem z drastycznie spadającą liczbą rozpoczynanych budów i pozwoleń na budowę.

Bankier.pl

6. Polski przemysł pod kreską. Rozczarowujące dane GUS

W lutym produkcja przemysłowa spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. To pierwszy wynik pod kreską od prawie trzech lat.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

7. Akcje banków w USA pod presją. First Republic jako ostatnia kostka domina

Marcowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej była zgodna z wyceną rynku, chociaż jeszcze trzy tygodnie temu nie była scenariuszem bazowym. Ten uległ zmianie po upadkach kilku regionalnych banków w USA. Podwyżka stóp Fedu sprawia, że efekt domina może postępować dalej, a na kolejną ofiarę inwestorzy typują First Republic Bank. Według analityków z DI Xelion może być ostatnim, który upadnie, chociaż na horyzoncie są też inni kandydaci.

Chartmaker

8. Bank Anglii podnosi stopy już tylko o 25 pb.

Bank Anglii dokonał już jedenastej w tym cyklu podwyżki stóp procentowych, ale tym razem ograniczył się do 25 punktów bazowych. Nie zmienia to faktu, że cena pieniądza w Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom po raz ostatni widziany jesienią 2008 roku.

9. JSW z najlepszym rocznym wynikiem w historii. Kwartał jednak znów gorszy od poprzedniego

Raport finansowy JSW pokazuje kolejny kwartał spadających przychodów i zysków, ale jednoczenie dopełnia obraz najlepszego roku w historii węglowej spółki. W gotówce i we własnym funduszu JSW ma więcej pieniędzy, niż wynosi jej giełdowa kapitalizacja. 

10. Polski konsument chce wierzyć w lepszą (nie gorszą) przyszłość

Na przekór bardzo wysokiej inflacji i silnemu realnemu spadkowi płac nastroje polskich konsumentów wciąż się poprawiają, wychodząc z głęboko recesyjnych poziomów. Nieznacznie wzrosły za to oczekiwania inflacyjne.

Bankier.pl na podstawie GUS

11. Boom na fotowoltaikę hamuje, ale Polacy wciąż chętni na prąd ze słońca

W 2022 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1 mln – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Choć fotowoltaika nie rośnie już w trzycyfrowym tempie, to tańszy prąd ze słońca wciąż przyciąga Polaków.

Urząd Regulacji Energetyki

12. "Diesel" poniżej 7 zł/l. Wreszcie drgnęły też ceny benzyny

Po raz pierwszy od roku średnie ceny detaliczne oleju napędowego w Polsce spadły poniżej 7 zł/l. Po wielu tygodniach doczekaliśmy się także kilkugroszowego spadku cen benzyny.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Źródło:
Michał Litorowicz
Michał Litorowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany z portalami Gazeta.pl i Warszawa.naszemiasto.pl. Telefon: 71 748 95 08

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (7)

dodaj komentarz
od_redakcji
25 marca armia amerykańska przemyciła co najmniej 80 Cystern załadowanych setkami ton skradzionej syryjskiej ropy z bogatego w zasoby regionu Jazira do swoich baz w Iraku.

Według lokalnych źródeł, które rozmawiały z SANA, cysterny zostały wywiezione z Syrii jako część konwoju składającego się ze 148 pojazdów, który przekroczył
25 marca armia amerykańska przemyciła co najmniej 80 Cystern załadowanych setkami ton skradzionej syryjskiej ropy z bogatego w zasoby regionu Jazira do swoich baz w Iraku.

Według lokalnych źródeł, które rozmawiały z SANA, cysterny zostały wywiezione z Syrii jako część konwoju składającego się ze 148 pojazdów, który przekroczył nielegalne przejście graniczne Al-Walid.

Źródła podają, że inne pojazdy w amerykańskim konwoju to ciężarówki chłodnie i pojazdy opancerzone.

Ostatnia operacja kradzieży ropy Waszyngtonu miała miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak ich bazy okupacyjne na polach naftowych Conoco i Al-Omar w północno-wschodniej Syrii zostały zbombardowane przez pociski i drony w odwecie za nalot USA w piątek w prowincji Deir Ezzor, w wyniku którego zginęło kilku Syryjczyków.
od_redakcji
Ale to nic, że kradniemy i zabijamy ludzi na całym świecie. Jesteśmy wyjątkowi i Bóg pobłogosławił USA. Putin jest tym złym. Patrz na niego, nie na nas.
luckyrich
Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%. W plecy 10%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%. W plecy 10%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
bha
Zależy głównie zakamuflowanemu sprytnie od drlad globalnemu demo kapitalizmowi zadłużyć po uszy kraje społeczeństwa, wielkie G dać większości zarobić na rynkach i zrobić z ich w końcu systemowych niewolników uzależnia finansowego od zachłanne go bez umiaru mamonowego systemu niestety zapatrzonego jak w obraz tylko na Mamonę i zyski Zależy głównie zakamuflowanemu sprytnie od drlad globalnemu demo kapitalizmowi zadłużyć po uszy kraje społeczeństwa, wielkie G dać większości zarobić na rynkach i zrobić z ich w końcu systemowych niewolników uzależnia finansowego od zachłanne go bez umiaru mamonowego systemu niestety zapatrzonego jak w obraz tylko na Mamonę i zyski przepadziste zyski dla garstki!!!!.
kingoftheinternet
A najfajniejsze jest to, że stopy będą już tylko spadać. Buahahahahahahahahahahahahahaha. To wasz koniec ciułacze.
jenak
Komuś cholernie zależy, żeby wyzerować ludkom rachunki. Widać to już od min. 3 lat.
jenak
Tyle PANkryzysów na jednostkę czasu. Czy to jest jeszcze przypadek.


Oglądając jednak fałeny możesz się dowiedzieć, że za wszystko odpowiedzialny jest Yaro i jego team. Od maseczek po stopy.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki