REKLAMA

Goldman Sachs: Złoto będzie drożało

2020-06-23 06:47
publikacja
2020-06-23 06:47
NBP

Analitycy Goldman Sachs wyraźnie podnieśli przewidywania dotyczące cen złota w najbliższych miesiącach. Ich zdaniem możemy obserwować wzrost cen do rekordowych poziomów.

Zdaniem analityków jednego z największych banków inwestycyjnych, w ciągu najbliższych 12 miesięcy cena uncji złota wzrośnie do 2000 dolarów. Poprzednia prognoza zakładała 1800 dolarów.

We wtorek rano uncja złota wyceniana była na 1764 dolary. To o 15 USD mniej od poniedziałkowego szczytu, lecz wciąż wysoko na tle ostatnich lat. Warto dodać, że realizacja scenariusza kreślonego przez Goldman Sachs oznaczałaby wywindowanie cen żółtego metalu do najwyższych nominalnych poziomów w historii i przebicie rekordów z 2011 r.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Goldman Sachs podniósł także prognozy dotyczące krótszego terminu. W perspektywie 3 miesięcy oczekiwać można wzrostu cen do 1800 dolarów (poprzednio 1600), a w ciągu pół roku do 1900 dolarów (poprzednio 1650).

- Popyt inwestycyjny na złoto zazwyczaj rośnie we wczesnej fazie ożywienia gospodarczego. Napędzany jest obawami o spadek siły nabywczej pieniądza oraz niższymi stopami procentowymi. […] Jednocześnie obserwujemy wzrost popytu konsumentów z rynków wschodzących, co ma związek ze znoszeniem pandemicznych obostrzeń oraz słabszym dolarem – napisali w uzasadnieniu analitycy GS.

Wspomniane osłabienie dolara stało m.in. za spadkiem ceny złota wyrażonej w polskiej walucie. Jeszcze w maju uncja złota kosztowała 7400 zł, następnie na początku czerwca cena zeszła do 6600 zł, a obecnie kształtuje się na poziomie 6900 zł.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar / Bankier.pl

Jak dodano, znaczący wzrost ceny uncji złota powyżej 2000 dolarów byłby możliwy przy założeniu powrotu inflacji powyżej 2 proc. oraz braku reakcji na ten fakt ze strony Rezerwy Federalnej. Tymczasem w maju roczna dynamika cen w USA wyniosła zaledwie 0,1 proc., podczas gdy przed rozpoczęciem pandemii oscylowała właśnie wokół 2 proc.

Równocześnie Goldman podniósł prognozę dla cen srebra do 22 dolarów za uncję. Po części to efekt dezaktualizacji poprzedniej prognozy (15 USD, kiedy to obecnie srebro kosztuje blisko 18 USD), a także konsekwencja prognoz ożywienia w gospodarce, co ma zwiększyć popyt na srebro generowany przez sektor przemysłowy.

MZ

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
open_mind
Spekulanci rzucają złote ETFy, (Short selling) ale cena i tak wciąż rośnie!
wtomek
Bzdurami się nie zajmuję typu złoto i naganianie na jego kupno. Wejście w PGE po 4,20 za 45 000 pln - nie stanowiło żadnego problemu. Od wielu lat nie było tylu okazji na GPW. Koniec kropka , złoto dobre dla idiotów, kto je odkupi jak nie będzie miał co żreć?
dawcakapitalu
Aż musiałem się zalogować. A kto odkupi Twoje akcje jak nikt nie będzie miał co żreć?
open_mind
Trzymając w ręku złotą monetę, wchodzisz w interakcję z nieśmiertelną substancją. Gdybyśmy mogli zbudować człowieka ze złota, on / on żyłby wiecznie, ale to już inna historia…
open_mind
Przypomniałem sobie, co mój tata powtarzał mi wiele razy:
1) Nigdy nie można mieć wystarczającej ilości złota fizycznego.
2) NIGDY nie sprzedałem miligrama złota. Kupiłem tylko, a potem kupiłem trochę więcej.
3) Nie ma czegoś takiego jak tanie lub drogie złoto, tylko złoto, które jest dostępne lub nie.
Przypomniałem sobie, co mój tata powtarzał mi wiele razy:
1) Nigdy nie można mieć wystarczającej ilości złota fizycznego.
2) NIGDY nie sprzedałem miligrama złota. Kupiłem tylko, a potem kupiłem trochę więcej.
3) Nie ma czegoś takiego jak tanie lub drogie złoto, tylko złoto, które jest dostępne lub nie. A kiedy jest niedostępne, jest już za późno.
4) Nie próbuj przechytrzyć rynku, po prostu kupuj, kiedy masz fundusze. Chroń się przed sobą. Nie trać czasu i energii. Po prostu kup i "zapomnij".
xiven
ciekawe kiedy się zorientuje że rozmnożył papier toaletowy na tej giełdzie, hehehe :P
open_mind odpowiada xiven
Piekna riposta !
wtomek odpowiada dawcakapitalu
" Aż musiałem się zalogować. " byle kto, bo na to o wiele łatwiej znaleźć kupca, najpierw pomyśl potem pytaj
wtomek odpowiada xiven
wyjątkowe dupki, za ten "papier toaletowy" dostanę takie same pieniądze jak Wy za to złotko, tylko znacznie więcej w stosunku do włożonego kapitału i 10 razy szybciej
analizy
Też tak uważam, bo niebawem zaczną pokazywać się skutki wielkiego kryzysu gospodarczego, potworzą się łańcuchy utraty należności wskutek upadłości wielu firm... Lokaty w bankach beznadzieja, obligacje beznadzieja i niebawem uwidoczni się beznadzieja na giełdach światowych. A zatem złoto będzie gwarantem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki