REKLAMA

Goldman Sachs szacuje, że NBP podniesie stopy do poziomu +7 proc.

2022-05-13 17:04
publikacja
2022-05-13 17:04
Goldman Sachs szacuje, że NBP podniesie stopy do poziomu +7 proc.
Goldman Sachs szacuje, że NBP podniesie stopy do poziomu +7 proc.
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach - jej szczyt przypadnie w lecie i zbliży się w okolice 14 proc. rdr. Prognozujemy, że NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7 proc. - powiadomiło w piątek biuro analiz Goldman Sachs.

W piątek GUS opublikował nowe dane, według których ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc.(szacunek flash wskazywał na 12,3 proc. rdr).

"W związku z brakiem sygnałów świadczących o spadku inflacji bazowej oraz utrzymującą się presją ze strony cen surowców, oczekujemy dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach" - wskazali analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem "inflacja osiągnie w tym roku najwyższy poziom w miesiącach letnich, zbliżony do +14 proc. rdr". Analitycy przyznali, że określenie szczytu inflacji "okazało się (dla nich) nieuchwytne".

Zdaniem GS obniżki podatku VAT na energię i żywność zostaną wycofane na początku przyszłego roku, a to "doprowadzi do wzrostu inflacji". "Jeśli inflacja pozostanie wysoka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że środki te zostaną tylko częściowo wycofane lub nawet przedłużone" - uważają analitycy.

Goldman Sachs w swoim komentarzu odniósł się do polityki monetarnej NBP. Przypomniano, że chociaż na majowym posiedzeniu RPP NBP "dokonał mniejszej niż oczekiwano podwyżki stóp procentowych o 75 pb do poziomu +5,25 proc.", to "na konferencji prasowej po posiedzeniu prezes NBP Adam Glapiński zbagatelizował gołębie implikacje tej niespodzianki".

"Odzwierciedlając jastrzębi rozwój sytuacji w zakresie inflacji, jak również trwające osłabienie waluty, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce oraz w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej i obecnie prognozujemy, że NBP podniesie stopy do poziomu +7,00 proc." - skomentowali analitycy.

autorka: Ewa Nehring

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (15)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Oj...
Będzie łomot na PLN !
ddaamm
Ciekawe kiedy planują atak na pln ;)
falcoon
Czy może ktoś podać link do źródła? Gdzie Goldman opublikował te dane?
polonu
a chłopcom wystarczy na pizze w Rzeszowie .
mirek6504
Eeetam pod koniec roku tak bedzie , ,DROGO,, ze nie bedzie co podnosic ?
majmun
Ależ news! Większość ogarniętych ludzi w temacie ekonomii wie to już od paru dobrych miesięcy....
ddaamm
Ja się spodziewałem cyklu podnoszenia stop od kilku lat ;)
bha
Cóż... W to idzie..... też zachłanna rynkowa gra.
bha
Bez skrupułów i bez umiaru!.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki