REKLAMA

Goldman Sachs szacuje kolejną podwyżkę stóp proc. w Polsce

2022-07-01 16:06
publikacja
2022-07-01 16:06
Goldman Sachs szacuje kolejną podwyżkę stóp proc. w Polsce
Goldman Sachs szacuje kolejną podwyżkę stóp proc. w Polsce
fot. Lucas Jackson / / FORUM

Piątkowy odczyt inflacji poniżej naszych przewidywań na poziomie +16 proc. rdr. Trudno powiedzieć kiedy inflacja osiągnie szczyt i jaki będzie to poziom. Inflacja bazowa może rosnąć do końca roku. Na kolejnym posiedzeniu RPP podniesie stopy o 75 pb - ocenili analitycy Goldman Sachs.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły o 15,6 proc., licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,5 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Odnosząc się do danych GUS, analitycy banku Goldman Sachs wskazali, że piątkowy odczyt jest poniżej ich prognozy na poziomie 16 proc. rdr i nieco powyższej konsensusu, który wynosił 15,5 proc.

"Wzrost wynikał z wyższej inflacji paliwowej, która wzrosła o 10,3 pkt proc. do +46,7 proc. rok do roku, ale także inflacji bazowej, której krajowy miernik wzrósł, zgodnie z naszymi szacunkami, o 0,7 pkt proc. do +9,2 proc. rok do roku" - podali analitycy.

"Według naszych prognoz inflacja zbliża się do lokalnego szczytu w najbliższych miesiącach" - poinformowali.

Analitycy zastrzegli, że nie są w stanie orzec, kiedy dokładnie przypadnie ten szczyt ani ile wyniesie. "Ponadto oczekujemy, że inflacja bazowa będzie nadal rosła do końca roku" - dodali.

W ocenie Goldman Sachs Rada Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego na posiedzeniu w przyszłym tygodniu podejmie decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych, która według nich wyniesie 75 pb. Oznacza to, że stopy procentowe wzrosną do +6,75 proc. (PAP)

Autorka: Ewa Nehring

neh/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (29)

dodaj komentarz
tomek323
Inflacja w Polsce i na świecie w kolejności: FED, FED, FED, "pandemia", Merkel-UE (a więc jednak Tusk), Biden, Biden, Biden, Putin, Putin; jeżeli na Ukrainie nie będzie użyta broń jądrowa, to właśnie mamy apogeum...
tecdswv4t
Sankcje działają koncertowo:

Po grożeniu, że zrobi to od kilku miesięcy, Rosja pociągnęła za spust i poszerzyła listę towarów, za które żąda zapłaty w rublach, aby teraz obejmowała eksport zboża, ze skutkiem od piątku za pośrednictwem rządowej strony internetowej.

Tak więc teraz zboże, olej słonecznikowy i śruta poekstrakcyjna
Sankcje działają koncertowo:

Po grożeniu, że zrobi to od kilku miesięcy, Rosja pociągnęła za spust i poszerzyła listę towarów, za które żąda zapłaty w rublach, aby teraz obejmowała eksport zboża, ze skutkiem od piątku za pośrednictwem rządowej strony internetowej.

Tak więc teraz zboże, olej słonecznikowy i śruta poekstrakcyjna są kolejnymi po marcowej decyzji, by od klientów z „nieprzyjaznych” krajów – w tym głównych odbiorców w Europie – pobierać ruble za gaz ziemny zamiast normatywnych dolarów i euro.

Oprócz tego ostatnio rolnictwo Dmitrij Patruszew ogłosił, że rosyjskie produkty rolne trafią tylko do „przyjaznych krajów” i według „kto najbardziej tego potrzebuje” – niezwykle ważne oświadczenie, które z pewnością będzie siać niepewność i chaos w globalnej podaży żywności. . Ha ha ha Będzie to najszybszy wzrost waluty w historii świata. Brawo rubel podparty towarami. A nie zachodnią demokracją spuszczaną z samolotów.

ceskiponcek
Do Man24a:A może ten kredyciarz to ratownik i pielęgniarka i może przez te stopy i lawete uciekną z kraju do Niemiec do pracy.I jak będziesz dzwonił po pogotowie to usłyszysz w słuchawce niestety nie mamy kompletnego zespołu medycznego. Nie wyśemy do Pana karetki. A kredyt ratownik medyczny sobie wziął na mieszkanie żeby miał gdzie Do Man24a:A może ten kredyciarz to ratownik i pielęgniarka i może przez te stopy i lawete uciekną z kraju do Niemiec do pracy.I jak będziesz dzwonił po pogotowie to usłyszysz w słuchawce niestety nie mamy kompletnego zespołu medycznego. Nie wyśemy do Pana karetki. A kredyt ratownik medyczny sobie wziął na mieszkanie żeby miał gdzie mieszkać a na auto żeby miał czym dojeżdzać do pracy.
men24a
Posłuchaj bo nie chce powtarzać, to że mamy takie stopy procentowe w Polsce to nie wina Tuska czy Putina tylko polskiego banku centralnego. Jak zobaczysz na wykresie, gdy PiS dorwał się do władzy 7 lat temu to inflacja miała jeden kierunek, do góry a przed wojną już wynosiła 9 % a cel inflacyjny 2.5% więc nie mieszaj do tego Tuska Posłuchaj bo nie chce powtarzać, to że mamy takie stopy procentowe w Polsce to nie wina Tuska czy Putina tylko polskiego banku centralnego. Jak zobaczysz na wykresie, gdy PiS dorwał się do władzy 7 lat temu to inflacja miała jeden kierunek, do góry a przed wojną już wynosiła 9 % a cel inflacyjny 2.5% więc nie mieszaj do tego Tuska czy Putina. Prąd mamy z polskiego wegla !, Orlen zarabia na ropie rekordowe i historyczne zyski ! Dalej mam pisać ?
men24a odpowiada men24a
Zawsze powtarzałem że PiS niszczy gospodarkę, mamy teraz tego efekt, wracają stare czasy czyli wyjazdy na szparagi do Helmuta, niech będzie że to też wina Putina
and00 odpowiada men24a
Jakie szparagi u helmuta?
Pensja minimalna w euro wzrosła o 50% za PiS
Bezrobocie 3%

Ile można kłamać z nienawiści do określonej partii politycznej???
rok temu Euro 4.51zł teraz 4.71zł to 4,5% drożej
Płace w międzyczasie poszły o 14% w górę
men24a odpowiada and00
Przelicz te twoje płace na euro czy dolary z ostatnich 7 lat i porównaj do inflacji i niemieckich zarobków. Tylko nie drap się w łep gdzie popełniłeś błąd. I zrozumiesz dlaczego ropa kosztuje 8 zł a mieszkanie 800 tys zł 60m2 w dużym mieście
barysza51 odpowiada and00
Płace może i tak ale moja emerytura nie !!!
ceskiponcek
Jeszcze jedna podwyżka stóp i koniec rządów Pisu tak to niestety wygląda . Nikt już nie zagłosuje na nich , a pózniej wiadomo transfery do PO lub zmiana nazwy partii i będzie dalej rządził pis tylko np. Pod nazwą Prawo i Porządek PIP , w reklamach sprzedadzą bajke o obniżce stóp a naczele PIPU mati wtedy już gorący zwollennik obniżek Jeszcze jedna podwyżka stóp i koniec rządów Pisu tak to niestety wygląda . Nikt już nie zagłosuje na nich , a pózniej wiadomo transfery do PO lub zmiana nazwy partii i będzie dalej rządził pis tylko np. Pod nazwą Prawo i Porządek PIP , w reklamach sprzedadzą bajke o obniżce stóp a naczele PIPU mati wtedy już gorący zwollennik obniżek jak już sprzeda obligacje,, ale bruner nie ze mną te numery,, to taki żenujacy żart prowadzącego.
midas69
Akurat pis sobie to rozpalanował. Ich wyborcy raczej nie mają samochodów, firm a zwykle nawet pracy i uważają, że nie płacą podatków. Dlatego nadchodząca ruina ich nie dotyczy a pis "dajom" W bólach wywalczona demokracja gdzie każdy półgłówek może decydować o losach państwa będzie naszą zgubą.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki