Goldman Sachs rozjeżdża brytyjską konkurencję

analityk Bankier.pl

Nieco ponad miesiąc – tyle czasu zajęło amerykańskiemu bankowi zdobycie 100 tys. klientów na brytyjskim rynku. Detaliczne ramię instytucji działające pod szyldem Marcus zdołało przyciągnąć w tym czasie 2,3 mld funtów depozytów.

Pod koniec września na brytyjskim rynku zadebiutowało nowe przedsięwzięcie Goldman Sachs – projekt Marcus, detaliczny biznes instytucji kojarzonej dotąd przede wszystkim z bankowością inwestycyjną i usługami zarządzania majątkiem. Proste zasady, zero opłat, możliwość otwarcia rachunku całkowicie online i wysokie oprocentowanie - to główne przewagi nowego gracza w starciu z nieco skostniałą lokalną konkurencją.

(fot. Lucas Jackson / FORUM)

Szybko okazało się, że konto oszczędnościowe Marcus by Goldman Sachs zasługuje na miano co najmniej udanego debiutu. W ciągu dwóch tygodni swoje oszczędności instytucji powierzyło 50 tys. Brytyjczyków. Do początku listopada instytucja podwoiła grono klientów. 100 tys. deponentów złożyło średnio po 23 tys. funtów na wysoko oprocentowanym rachunku. Goldman zebrał już zatem ponad 2,3 mld funtów wkładów.

Jak informuje „The Mail” bank przymierza się do rozszerzenia oferty o kolejne pozycje. Na pierwszy ogień pójdzie Cash ISA, produkt pozwalający na zwolnione od opodatkowania oszczędzanie z limitowaną wysokością wpłat. W następnej kolejności zamożniejsi Brytyjczycy otrzymają dostęp do usług zarządzania majątkiem. Przedstawiciele banku uchylają się jednak od odpowiedzi na pytanie o termin wprowadzenia produktów kredytowych.

Przygodę z bankowością detaliczną Goldman Sachs rozpoczął w 2016 r. Wówczas na amerykańskim rynku umożliwił klientom indywidualnym otwieranie rachunków bankowych. Wprowadził także do oferty kredyty konsumpcyjne ze stałym oprocentowaniem, które miały stanowić alternatywę wobec popularnych, ale nierzadko drogich, kart kredytowych.

W Wielkiej Brytanii Goldman wziął rynek z zaskoczenia, przebijając ofertę depozytową rywali. Konto oszczędnościowe oprocentowane jest na 1,35 proc., a dodatkowo przez pierwszy rok deponenci mogą liczyć na premię w wysokości 0,15 proc. Największe banki w tym czasie proponują stawki oscylujące wokół 0,2-0,5 proc., a najbardziej agresywne mniejsze instytucje – do 1,4 proc. Maksymalna kwota depozytu nie może przekraczać 250 tys. funtów, co wyraźnie wskazuje na koncentrację na masowym segmencie rynku detalicznego.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 kamilp141

Czy korzystajac z PSD 2 z Polski tez moge sobie zalozyc tam konto? Tak jak w revolucie?

! Odpowiedz
0 27 goralnizinny

Cash ISA to NIE jest IKE.
Z cash isa MOZNA w dowolnym momencie wyplacic srodki...
Przytomnosci Panie Michale...

! Odpowiedz
2 30 m.kisiel

Racja, poprawione. Niczego nie można porównać z naszym IKE :)
dziękuję i pozdrawiam

! Odpowiedz
1 18 sel

Bardzo ważne i aktualne dzisiaj słowo : powierzyło..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne