REKLAMA

Goldman Sachs: inflacja w Polsce może właśnie osiągać swój szczyt

2022-07-29 13:51
publikacja
2022-07-29 13:51
Goldman Sachs: inflacja w Polsce może właśnie osiągać swój szczyt
Goldman Sachs: inflacja w Polsce może właśnie osiągać swój szczyt
fot. Lucas Jackson / / FORUM

Na ten moment, inflacja może właśnie osiągać swój szczyt - ocenili analitycy Goldman Sachs. Dodali jednak, że obecne dane o inflacji i presja na deprecjacje waluty będzie wymagać dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, a stopy procentowe osiągną poziom 8 proc.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że według wstępnych szacunków ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły rok do roku o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.

Analitycy banku Goldman Sachs wskazali, że piątkowy odczyt GUS wypadł "nieco poniżej" konsensu i ich prognozy czyli odpowiednio 15,6 i 15,7 proc. rdr. Według szacunków banku inflacja bazowa wzrosła o 0,2 pp do 9,3 proc. rdr. "Biorąc pod uwagę profil efektów bazowych w inflacji energetycznej, inflacja może obecnie osiągać szczyt" - ocenili eksperci. Zastrzegli jednocześnie, że "silna dynamika bazowa utrzyma się do końca roku, a inflacja bazowa będzie rosła do końca roku, nawet jeśli inflacja CPI zacznie słabnąć".

"Uważamy, że silna inflacja bazowa i wzrost inflacji o szerokim zasięgu odzwierciedlają osłabienie oczekiwań inflacyjnych, co w połączeniu z presją na deprecjację waluty wymaga dalszego zacieśnienia i utrzymania przez NBP jastrzębiego nastawienia" - przewidują analitycy.

Przypomniano, że po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prezes NBP Adam Glapiński "wyraził najbardziej gołębie nastawienie do tej pory". Prezes banku centralnego argumentował, że w przypadku osiągnięcia przez inflację szczytu w miesiącach letnich i obaw dotyczących wzrostu gospodarczego, dalsze zacieśnianie polityki nie będzie konieczne. "Choć dzisiejsze dane wspierają zmianę wytycznych, to jednak biorąc pod uwagę nasze obawy co do dynamiki inflacji bazowej i słabości kursu walutowego, uważamy, że ostatecznie konieczne będzie dalsze zacieśnianie i ostatnio podnieśliśmy naszą prognozę stopy końcowej dla Polski z +7,00 proc. do +8,00 proc." - poinformowali analitycy. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (6)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Czyżby ktoś przestał zadrukowywać celulozę w obrazki i cyferki...?
E, nieeee na pewno nie.
grzegorzkubik
Niewiele ale spadła inflacja. Co na to Tusk i ferajna?
bha
NIBY szczególnie w dojonym na maxa non stop bez umiaru ja k w kalejdoskopie detalu ,gdzie większość zwykłych ludzi robi zakupy. Niby spadnie ??????????????.
grzegorzkubik
Tak będzie. Taki jest ogólny trend. Nie bez przyczyny FED przygotowuje się do zakończenie podwyżek stóp.
endes
Bzdura kompletna!… ceny energii cały czas idą w górę to kto tu rozsądny może spodziewać się wyhamowania i spadku inflacji!?
piotr76
To że inflacja przestaje rosnąć nie oznacza że przestają rosnąć ceny, stabilizuje się tylko tempo przyrostu (na poziomie 15% r/r).
Inna sprawa, że te oficjalne dane to bullshit.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki