REKLAMA

Goldman Sachs: bezrobocie w USA ma szansę być najniższe od 50 lat

2021-03-08 15:26
publikacja
2021-03-08 15:26
fot. Jonathan Meyer / Pexels

W 2021 r. bezrobocie w USA obniży się do 4,1 proc., kolejne lata przyniosą dalszy spadek bezrobocia - prognozują ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ich zdaniem boom zatrudnieniowy będzie spowodowany m.in. spodziewanym znacznym wzrostem popytu.

W ocenie analityków Goldman Sachs w latach 2022-2024 r. bezrobocie w USA spadnie do odpowiednio 3,7 proc., 3,4 proc. i 3,2 proc. "Tym samym stopa bezrobocia w USA ma szansę być najniższa od 50 lat" - stwierdzili.

Według analityków boom zatrudnieniowy będzie spowodowany m.in. spodziewanym znacznym wzrostem popytu (w wyniku otwierania gospodarki, pakietu stymulacyjnego i konsumpcji nagromadzonych oszczędności przez gospodarstwa domowe). Jak wskazują, ponieważ większość wywołanych przez pandemię cięć kadrowych dotyczyła sektorów, które okazały się najwrażliwsze na lockdown, np. turystyka, hotelarstwo, rozrywka, wraz z otwieraniem poszczególnych branż ponownie pojawi się duży popyt na siłę roboczą. Ponadto, ich zdaniem, oponowanie pandemii pozytywnie przyczyni się do wyraźnego wzrostu aktywności zawodowej wśród osób, które opuściły rynek pracy właśnie ze względu na wirusa.

Z drugiej strony, wśród czynników hamujących przyrost zatrudnienia ekonomiści Goldman Sachs wymienili politykę socjalną państwa wywołaną pandemią oraz potrzebę dalszej relokacji siły roboczej między branżami i zawodami, w związku z automatyzacją niektórych procesów w czasie pandemii.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lutym o 379 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 182 tys. i wobec wzrostu o 166 tys. miesiąc wcześniej rewizji z +49 tys. - podał w piątek amerykański Departament Pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 6,2 proc., oczekiwano 6,3 proc. wobec 6,3 proc. miesiąc wcześniej.

kmz/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
warszawyak
Co oznacza powrót dolara do parytetu czyli 1 do 1 w stosunku do euro.
bha
Na razie to jest najwyższe od dekad bezrobocie skrzętnie ukryte szczególnie na elastycznym na Maxa rynku i napewno jeśli nawet nastąpi jakąś poprawa? to niewiele zmieni ten przyrost zatrudnienia sytuację milionów osób szczególnie na rynku pracy niestety coraz bardziej niepewnym śmieciowo-czasowym na niepełnych etatach,Na razie to jest najwyższe od dekad bezrobocie skrzętnie ukryte szczególnie na elastycznym na Maxa rynku i napewno jeśli nawet nastąpi jakąś poprawa? to niewiele zmieni ten przyrost zatrudnienia sytuację milionów osób szczególnie na rynku pracy niestety coraz bardziej niepewnym śmieciowo-czasowym na niepełnych etatach, czy też w strefie szaro-czarnego barwy rynkowego pseudo zatrudniania szczególnie modnego za minimalne minimum lub niewiele więcej bo taka jest niestety od dawna już tendencja żerującego i wyzyskującego coraz bardziej pracę innych osób niestety coraz bardziej bez żadnego już umiaru.
darius19
sporo z tego - na sterydach dodruku
kimdzongtusk
Szkoda, że patrza na oficjalne statystyki a nie biorą pod uwagę tych, którzy wypadli z systemu...ot, taka jankesko-hollywodzka manipulacja i ściema. Mozna by jeszcze wiele napisac o śmieciowych etatach
grzegorzkubik
Dzięki Trumpowi. Już było niskie za jego kadencji.
samsza
Dzięki wielkiej kasie i wielkiemu żarciu.
darius19
stan umyslu "grzegorzkubik"
"grzegorzkubik2021-02-20 Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy"
"grzegorzkubik2021-01-10 Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie szczepić się ,stawiać opór i nich nie spełni się sen Bila
stan umyslu "grzegorzkubik"
"grzegorzkubik2021-02-20 Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy"
"grzegorzkubik2021-01-10 Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie szczepić się ,stawiać opór i nich nie spełni się sen Bila Gatesa, który jest po prostu mordercą" itd...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki