REKLAMA

Goldman Sachs: Stopy procentowe w Polsce wzrosną do 5,75 proc.

2022-04-06 17:26
publikacja
2022-04-06 17:26
Goldman Sachs: Stopy procentowe w Polsce wzrosną do 5,75 proc.
Goldman Sachs: Stopy procentowe w Polsce wzrosną do 5,75 proc.
fot. Brendan McDermid / / FORUM

Po środowych decyzjach RPP ekonomiści Goldman Sachs uważają, że docelowy poziom stóp procentowych w Polsce to 5,75 proc., a kluczowa dla oceny właściwej skali zacieśnienia będzie reakcja kursu złotego - wynika z noty banku inwestycyjnego.

"Po środowej decyzji spodziewamy się wzrostu stóp procentowych w Polsce do 5,75 proc. Mając na uwadze znaczenie wpływu kursu walutowego na inflację oraz szersze warunki finansowe w Polsce uważamy, że reakcja złotego na zacieśnienie polityki pieniężnej będzie kluczowym czynnikiem w ocenie, czy nastawienie NBP jest wystarczająco restrykcyjne. Rada w oficjalnej komunikacji wskazuje, że mocniejszy złoty byłby zbieżny z kierunkiem prowadzonej polityki" - napisano.

RPP podwyższyła w środę stopę referencyjną o 100 pb do 4,50 proc., wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego, który wskazywał na ruch rzędu 50-75 pb. Żaden z ankietowanych przez PAP Biznes przed kwietniowym posiedzeniem RPP ośrodków analitycznych nie prognozował takiej skali podwyżek.

(PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ciekawe czy polski oddział GS zatrudnia jakichkolwiek Słowian?

demeryt_69
Jesienią 2010 r. na przesłuchaniu komisji senackiej w Waszyngtonie dotyczącym ewidentnych problemów z ocenami kondycji finansowej głównych banków inwestycyjnych z Wall Street przed kryzysem z 2008 r. i upadkiem Lehman Bros. wierchuszki Fitch, S&P oraz Moody's zgodnie zeznała, że ich oceny są niczym innym niż tylko ich opiniami - $zalom!
demeryt_69
Dopiero co ich przewidywania były inne: "Goldman Sachs: RPP podniesie w kwietniu stopy procentowe o 75 pb, a docelowo do co najmniej 5,5%"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Goldman-Sachs-RPP-podniesie-w-kwietniu-stopy-procentowe-o-75-pb-a-docelowo-do-co-najmniej-5-5-proc-8310842.html

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki