REKLAMA

Goldman Sachs: Amerykanie zaczną wydawać oszczędności, podbijając PKB o 1-3 pkt.

2021-02-16 15:49
publikacja
2021-02-16 15:49
fot. Brendan McDermid / FORUM

W czasie pandemii gospodarstwa domowe zgromadziły już 1,5 bln dol. dodatkowych, wymuszonych oszczędności; ich wydanie podbije wzrost PKB o 1 do 3 punktów proc. - szacuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według analityków wydawanie zacznie się w połowie roku.

Zdaniem banku rządowe wsparcie fiskalne w połączeniu z niską konsumpcją czasu pandemii napompowały oszczędności gospodarstw domowych w USA o dodatkowe 1,5 bln dol. Do czasu przywrócenia normalnego życia gospodarczego mniej więcej w połowie roku te dodatkowe oszczędności urosną do 2,4 bln dol., czyli 11 proc. PKB - wskazuje Goldman Sachs.

To, w jakim stopniu Amerykanie wydadzą te oszczędności, może stać się różnicą między zdrowym ożywieniem a przegrzaniem gospodarki - ocenia bank. Goldman Sachs zastrzega, że modele ekonomiczne nie są w stanie ze zbyt dużą dokładnością przewidzieć tego, co się stanie.

Oszacowano, że ok. 40 proc. nadwyżki oszczędności przypada na górny kwintyl rozkładu dochodów, podczas gdy tylko około 20 proc. znajduje się w dwóch dolnych kwintylach łącznie. Dodatkowo bank przyjął, że około 10 proc. nadwyżki oszczędności wykorzystano na spłatę zadłużenia, 40 proc. na zakup aktywów niepłynnych, a 50 proc. na bardziej płynną formę lokat bankowych.

Goldman Sachs założył m.in., że większość nadwyżek oszczędności przechowywanych na rachunkach bankowych przez gospodarstwa domowe o niskich dochodach będzie wydana. Natomiast wydana zostanie tylko niewielka część nadwyżek oszczędności zainwestowanych w aktywa niepłynne przez gospodarstwa domowe o wysokich dochodach.

Bank szacuje, że nieco mniej niż 20 proc. nadwyżki oszczędności zostanie wydanych w pierwszym roku po ponownym otwarciu gospodarki, przyczyniając się do wzrostu amerykańskiego PKB w przybliżeniu o 2 punkty procentowe. Goldman Sachs zastrzega, że niepewność jest jednak duża i uważa, że wpływ może prawdopodobnie okazać się od 1 do 3 pkt. proc.(PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mooooo
Dziwne są te wypociny i kupy się nie trzymają?? 2-3 tygodnie temu czytałem na Bankier artykuł że 94% Amerykanów nie ma żadnych oszczędności, według rządu federalnego usa do osób prywatnych miało trafić według ostatniego pakietu stymulacyjnego 220 mld reszta piszą na utrzymanie biznesu ,następy pakiet pomocy ma Dziwne są te wypociny i kupy się nie trzymają?? 2-3 tygodnie temu czytałem na Bankier artykuł że 94% Amerykanów nie ma żadnych oszczędności, według rządu federalnego usa do osób prywatnych miało trafić według ostatniego pakietu stymulacyjnego 220 mld reszta piszą na utrzymanie biznesu ,następy pakiet pomocy ma wynosić 1.9 biliona z czego w ręce ma trafić 313 mld ,dziś się dowiaduje od analityków że Amerykanie w przeciągu kilku tygodni zgromadzili zapasy 2.5 miliarda ale 3 tygodnie temu pisali że Amerykanie nie mają żadnych oszczędności?
ajwaj_
Super :)
35 mln niedozywionych kupi se swiateczna kaszane z jabolem na Wielkanoc,
50 mln bezdomnych kupi se lepszy karton mieszkany z okienkiem i pelerynka np.

Reszta zainwestuje w wydmuszki, dopóki wieki crash zabierze znowu wszystko
Make America great
ajwaj_
Wolne zielone zainwestuja w 1. raz zyciu w lekarza
Ten zrobi se choc 2 cale zeby,
inny zaleczy tragiczne hemoproidy czy przepukline
Graet America opieki zdrowotnej gl. nie ma
talmud
"podbija pkb" .....o 10%....."oszczędności amerykanow" - jak nie będą spłacać kredytów mieszkaniowych samochodowych szkolnych przestaną płacić za czynsz etc etc-ktore są wstrzymane "tymczasowo"... plus zabiorą dodatek $300 do zasiłku & wprowadza dochód gwarantowany.......LMAO......cały "podbija pkb" .....o 10%....."oszczędności amerykanow" - jak nie będą spłacać kredytów mieszkaniowych samochodowych szkolnych przestaną płacić za czynsz etc etc-ktore są wstrzymane "tymczasowo"... plus zabiorą dodatek $300 do zasiłku & wprowadza dochód gwarantowany.......LMAO......cały ten ponzi przekręt kręci się tylko dzięki fed saks jpmorgan & paru innym oszustom.....zwykły amerykański Jaś jest goły & niewesoły.....:):)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki