REKLAMA

Godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy

2020-10-17 12:14
publikacja
2020-10-17 12:14
Godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy
Godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Od czwartku ponownie w sklepach czy aptekach obowiązują godziny dla seniorów. Warto zwrócić uwagę na to, że nie obowiązują one w weekendy.

W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w godzinach dla seniorów postuluje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Chodzi o wprowadzenie pierwszeństwa obsługi seniorów i przesunięcie godzin dla seniorów z 10-12 na 8-10.

"Jako organizacja branżowa wyrażamy pełne zrozumienie dla uprzywilejowanej pozycji seniorów w naszym społeczeństwie, jednak planowane rozwiązanie w postaci godzin dla seniorów jest rozwiązaniem kłopotliwym dla klientów i dla pracowników handlu oraz zbędnym" - oceniła w apelu prezes POHiD Renata Juszkiewicz.

Jak podkreśliła, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo wszystkich obywateli RP, organizacja proponuje w miejsce wprowadzenia ograniczeń godzinowych między 10-12, zapewnienie uprzywilejowanych kas dla seniorów lub pierwszeństwo ich obsługi i przesunięcie godzin dedykowanych seniorom na 8-10.

Zgodnie z rozporządzeniem, które obowiązuje obecnie, obiekty handlowe lub usługowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, a także obiekty świadczące usługi pocztowe od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

fot. / / Dziennik Ustaw

Na terenie tych obiektów klienci powinni być poinformowani o godzinach obsługiwania osób powyżej 60. roku życia. "Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia" - zastrzeżono w rozporządzeniu.

Od soboty weszły też w życie nowe przepisy, określające nowy układ stref żółtych i czerwonych oraz dodatkowe obostrzenia. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.

KWS, BPL, PAP


Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
"Godziny dla seniorów" to jeden z najbardziej kretyńskich pomysłów w ramach walki z tzw. pandemią. Chyba w żadnym innym kraju poza Polską nie wprowadzili ponownie tej durnoty - bo już na wiosnę wszyscy się przekonali że to bezsens.
czerwony_wiewior
Oj tam oj tam. Ciesz się że nie ma godziny policyjnej albo ulicznych łapanek na testy (na razie)
atx
wczoraj przed sklepem ludzie grzecznie czekali do 12stej
ale seniorom jakoś tak głupio było wchodzić czekali razem z LUDŹMI
nawet zaczeły się organizować grupy społeczników z listami do seniorów by im kupowali chlebek, piwko ...bareja się chowa

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki