Gminy w kryzysie bezdomności

Gminy w kryzysie bezdomności. Samorządy szukają oszczędności. Urzędnicy mówią, że są bezradni. To samo słychać w schroniskach - napisano we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Dotąd wydawaliśmy 150 obiadów. Teraz stać nas będzie tylko na 30 posiłków dziennie dla ludzi w schronisku. Ci, którzy przyjdą do nas z ulicy, już go nie dostaną. Miałam 3 zł na dzienne wyżywienie, ale będę musiała zejść z tej kwoty" - powiedziała gazecie Elżbieta Żukowska-Bubienko, szefowa Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei", które w Białymstoku prowadzi ogrzewalnię, noclegownię i schronisko.

W "DGP" napisano, że "miasto oszczędza i zamierza przeznaczyć ok. 700 tys. zł mniej na walkę z bezdomnością".

Dodano, że taka sytuacja ma miejsce także w innych gminach. "Klaudiusz Majtka, kierownik schroniska im. św. Brata Alberta w Pabianicach, wylicza: 120 tys. na prowadzenie jadłodajni przez 12 miesięcy (to o 80 tys. mniej niż przed rokiem) i 100 tys. na kwartał na noclegownię. Tak wycenił swoje możliwości tamtejszy urząd miasta, rozpisując otwarty konkurs ofert" - podano.

"Przy takich wycenach trzeba będzie radykalnie zmniejszyć działalność, brakuje mi 48 tys. zł, by domknąć projekt" - powiedział gazecie. Przypomniał, że to gmina powinna zapewniać pomoc osobom bezdomnym. Może ją scedować na organizacje pozarządowe, ale zapewniając środki na działanie. "Tymczasem od kilku lat nie udałoby mi się przetrwać bez żebrania u ludzi, bez odliczeń z 1 proc. W niesieniu pomocy nie ma żadnej systemowej gwarancji. Raz miasto zabezpiecza środki na rok, raz na kwartał" – dodał.

"DGP" zwraca uwagę, że "sami urzędnicy tłumaczą nieoficjalnie, że są bezradni, bo miasto w obliczu podwyżek, w tym rosnącej płacy minimalnej, nie ma wyjścia". (PAP)

ksi/ wj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 glos_rozsadku

Sam się boję czy bezdomny nie będę.

! Odpowiedz
11 7 dziki_losos

Póki co, obniżka PIT dała głównie tyle, że samorządom nie wystarczy na nic pieniędzy. Jak tak dalej pójdzie, to obywatele będą sami prosić o podniesienie PIT-u.

! Odpowiedz
22 19 qqryk

(1) Bezdomność to wybór. Jakoś bezdomni mają na alkohol i na fajki a do roboty wziąć się nie chcą.
(2) Ponieważ bezdomność jest wyborem, wszelka pomoc dla bezdomnych jest łamaniem ich prawa i wolności.

! Odpowiedz
3 15 dziki_losos

Bieda to też wybór?

! Odpowiedz
1 10 glos_rozsadku

Są różne choroby psychiczne i patologie, różne zdarzenia, że cżłowiekowi psychika może siąść. Właśnie przechodziłem obok gościa co śpi sobie w polonezie wypchanym jakimiś szmatami. Wychodził ubrany chyba w 3 kurtki. Pewnie przespał tam noc, na zewnątrz 0 stopni.

! Odpowiedz
2 6 marianpazdzioch

Wybierasz sobie czy wychowasz się jako sierota bez normalnych wzroców, spali ci się dom, umrze żona, czy zachorujesz na raka? Na Zachodzie dawno doszli do wniosku, że lepiej, ekonomiczniej dać michę nawet pijakom i ćpunom niż ścgać drobne i mniej drobne przestępstwa z ich udziałem czy napędzać żebractwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil