REKLAMA

Gminy w kryzysie bezdomności

2019-11-26 06:51
publikacja
2019-11-26 06:51

Gminy w kryzysie bezdomności. Samorządy szukają oszczędności. Urzędnicy mówią, że są bezradni. To samo słychać w schroniskach - napisano we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

"Dotąd wydawaliśmy 150 obiadów. Teraz stać nas będzie tylko na 30 posiłków dziennie dla ludzi w schronisku. Ci, którzy przyjdą do nas z ulicy, już go nie dostaną. Miałam 3 zł na dzienne wyżywienie, ale będę musiała zejść z tej kwoty" - powiedziała gazecie Elżbieta Żukowska-Bubienko, szefowa Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei", które w Białymstoku prowadzi ogrzewalnię, noclegownię i schronisko.

W "DGP" napisano, że "miasto oszczędza i zamierza przeznaczyć ok. 700 tys. zł mniej na walkę z bezdomnością".

Dodano, że taka sytuacja ma miejsce także w innych gminach. "Klaudiusz Majtka, kierownik schroniska im. św. Brata Alberta w Pabianicach, wylicza: 120 tys. na prowadzenie jadłodajni przez 12 miesięcy (to o 80 tys. mniej niż przed rokiem) i 100 tys. na kwartał na noclegownię. Tak wycenił swoje możliwości tamtejszy urząd miasta, rozpisując otwarty konkurs ofert" - podano.

"Przy takich wycenach trzeba będzie radykalnie zmniejszyć działalność, brakuje mi 48 tys. zł, by domknąć projekt" - powiedział gazecie. Przypomniał, że to gmina powinna zapewniać pomoc osobom bezdomnym. Może ją scedować na organizacje pozarządowe, ale zapewniając środki na działanie. "Tymczasem od kilku lat nie udałoby mi się przetrwać bez żebrania u ludzi, bez odliczeń z 1 proc. W niesieniu pomocy nie ma żadnej systemowej gwarancji. Raz miasto zabezpiecza środki na rok, raz na kwartał" – dodał.

"DGP" zwraca uwagę, że "sami urzędnicy tłumaczą nieoficjalnie, że są bezradni, bo miasto w obliczu podwyżek, w tym rosnącej płacy minimalnej, nie ma wyjścia". (PAP)

ksi/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
Sam się boję czy bezdomny nie będę.
dziki_losos
Póki co, obniżka PIT dała głównie tyle, że samorządom nie wystarczy na nic pieniędzy. Jak tak dalej pójdzie, to obywatele będą sami prosić o podniesienie PIT-u.
qqryk
(1) Bezdomność to wybór. Jakoś bezdomni mają na alkohol i na fajki a do roboty wziąć się nie chcą.
(2) Ponieważ bezdomność jest wyborem, wszelka pomoc dla bezdomnych jest łamaniem ich prawa i wolności.
glos_rozsadku
Są różne choroby psychiczne i patologie, różne zdarzenia, że cżłowiekowi psychika może siąść. Właśnie przechodziłem obok gościa co śpi sobie w polonezie wypchanym jakimiś szmatami. Wychodził ubrany chyba w 3 kurtki. Pewnie przespał tam noc, na zewnątrz 0 stopni.
marianpazdzioch
Wybierasz sobie czy wychowasz się jako sierota bez normalnych wzroców, spali ci się dom, umrze żona, czy zachorujesz na raka? Na Zachodzie dawno doszli do wniosku, że lepiej, ekonomiczniej dać michę nawet pijakom i ćpunom niż ścgać drobne i mniej drobne przestępstwa z ich udziałem czy napędzać Wybierasz sobie czy wychowasz się jako sierota bez normalnych wzroców, spali ci się dom, umrze żona, czy zachorujesz na raka? Na Zachodzie dawno doszli do wniosku, że lepiej, ekonomiczniej dać michę nawet pijakom i ćpunom niż ścgać drobne i mniej drobne przestępstwa z ich udziałem czy napędzać żebractwo.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki