REKLAMA

Główny inspektor sanitarny o koronawirusie: najważniejsze jest zachowanie rozsądku i spokoju

2020-01-29 18:55
publikacja
2020-01-29 18:55

W sprawie koronawirusa najważniejsze jest zachowanie rozsądku i spokoju – powiedział w środę w radiowej Trójce główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Dodał, że grypa zbiera większe żniwa niż nowy wirus 2019-nCoV.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Pinkas był pytany o uruchomiony przez Komisję Europejską mechanizm ochrony ludności, w którego ramach KE będzie wspierała ewakuację obywateli UE z regionu chińskiego miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa, i o to, czy Polska poprosiła o takie wsparcie.

"Dyplomacja robi dużo, żeby naszych obywateli relokować w bezpieczne miejsce. Ja bym nie nazywał tego ewakuacją. W tej chwili prowadzone są zabiegi dyplomatyczne, żeby można było opuścić miasto objęte kwarantanną" – powiedział. Potwierdził, że te zabiegi są prowadzone przy wsparciu UE.

Dodał, że chodzi o 27 polskich obywateli w Chinach, którzy chcieliby wrócić do Polski.

Dopytywany, czy sytuacja jest poważna, odparł, że sytuacja jest poważna w Chinach, ale nie w Europie. "Musimy oczywiście dmuchać na zimne, żebyśmy nie mieli sytuacji podobnej do tej w Chinach" – stwierdził.

Podkreślił też, że najbardziej istotny jest dostęp obywateli do rzetelnej wiedzy. "Tego wirusa można zwalczyć wiedzą. Nie ma specyficznego lekarstwa, nie ma szczepionki. Jest odpowiedni sposób zachowania, samokontroli" – powiedział. Chodzi o częste mycie rąk, zdrowe odżywianie, bo na koronawirusa umierają przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością.

Zdaniem szefa GIS jest bardzo wąska grupa ludzi, którzy powinni się obawiać, że są zarażeni: ci, którzy byli w Chinach w ostatnich dwóch tygodniach, a także ci, którzy mieli bliski kontakt z osobami, które stamtąd w ciągu dwóch tygodni powróciły.

Na pytanie, czy LOT powinien zawiesić połączenia z Chinami, odpowiedział: "mnie się wydaje, że w tej chwili nie ma takiej potrzeby".

Zaznaczył też, że grypa co roku zbiera większe żniwa niż nowy wirus. "Ten wirus – według obecnych danych – jest śmiertelny w niewielkim procencie, zbliżonym do śmiertelności grypy. Na grypę w zeszłym roku umarło 160 osób" – poinformował.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotychczas prawie 6 tys. przypadków zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki