REKLAMA

Główny inspektor sanitarny o koronawirusie: najważniejsze jest zachowanie rozsądku i spokoju

2020-01-29 18:55
publikacja
2020-01-29 18:55

W sprawie koronawirusa najważniejsze jest zachowanie rozsądku i spokoju – powiedział w środę w radiowej Trójce główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Dodał, że grypa zbiera większe żniwa niż nowy wirus 2019-nCoV.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Pinkas był pytany o uruchomiony przez Komisję Europejską mechanizm ochrony ludności, w którego ramach KE będzie wspierała ewakuację obywateli UE z regionu chińskiego miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa, i o to, czy Polska poprosiła o takie wsparcie.

"Dyplomacja robi dużo, żeby naszych obywateli relokować w bezpieczne miejsce. Ja bym nie nazywał tego ewakuacją. W tej chwili prowadzone są zabiegi dyplomatyczne, żeby można było opuścić miasto objęte kwarantanną" – powiedział. Potwierdził, że te zabiegi są prowadzone przy wsparciu UE.

Dodał, że chodzi o 27 polskich obywateli w Chinach, którzy chcieliby wrócić do Polski.

Dopytywany, czy sytuacja jest poważna, odparł, że sytuacja jest poważna w Chinach, ale nie w Europie. "Musimy oczywiście dmuchać na zimne, żebyśmy nie mieli sytuacji podobnej do tej w Chinach" – stwierdził.

Podkreślił też, że najbardziej istotny jest dostęp obywateli do rzetelnej wiedzy. "Tego wirusa można zwalczyć wiedzą. Nie ma specyficznego lekarstwa, nie ma szczepionki. Jest odpowiedni sposób zachowania, samokontroli" – powiedział. Chodzi o częste mycie rąk, zdrowe odżywianie, bo na koronawirusa umierają przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością.

Zdaniem szefa GIS jest bardzo wąska grupa ludzi, którzy powinni się obawiać, że są zarażeni: ci, którzy byli w Chinach w ostatnich dwóch tygodniach, a także ci, którzy mieli bliski kontakt z osobami, które stamtąd w ciągu dwóch tygodni powróciły.

Na pytanie, czy LOT powinien zawiesić połączenia z Chinami, odpowiedział: "mnie się wydaje, że w tej chwili nie ma takiej potrzeby".

Zaznaczył też, że grypa co roku zbiera większe żniwa niż nowy wirus. "Ten wirus – według obecnych danych – jest śmiertelny w niewielkim procencie, zbliżonym do śmiertelności grypy. Na grypę w zeszłym roku umarło 160 osób" – poinformował.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotychczas prawie 6 tys. przypadków zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki