REKLAMA

Główny epidemiolog w Szwecji: Nie trzeba zamykać szkół

2020-03-16 16:45
publikacja
2020-03-16 16:45
fot. Nadine Wuchenauer / Pexels

Koronawirus rozprzestrzenia się wśród ludzi, przede wszystkim w Sztokholmie - orzekł w poniedziałek główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell. Ekspert zaapelował o pozostanie w domach, ale nie uznał za konieczne zamykanie szkół czy zakładów pracy.

Jak poinformował na konferencji prasowej Urząd Zdrowia Publicznego, w poniedziałek do godz. 14 potwierdzono w Szwecji 1069 przypadków koronawirusa. W wyniku komplikacji związanych także z innymi schorzeniami zmarło sześć osób w starszym wieku. Liczba zainfekowanych osób jest niepełna, gdyż od zeszłego tygodnia testom poddawane są jedynie osoby poważnie chore i z grup ryzyka, a także personel medyczny.

"Namawiam wszystkich mieszkańców Regionu Sztokholm, jeśli jest to możliwe do pracy zdalnej z domu. Jesteśmy w momencie, w którym może to pomóc. Musimy myśleć przede wszystkim o możliwościach służby zdrowia" - oświadczył Tegnell. Dodał, że ważne jest odizolowanie starszych ludzi oraz zapewnienie im pomocy.

Według Tegnella sytuacja w Szwecji wciąż nie wymaga zamykania szkół ani zakładów pracy. W placówkach edukacyjnych podjęto jedynie starania, aby uniknąć dużych zgromadzeń. Jak wyjaśniają władze, otwarte szkoły i przedszkola pozwalają rodzicom na pracę w sektorach kluczowych dla ograniczenia pandemii.

W Sztokholmie mimo braku formalnych decyzji o zamknięciu lokali gastronomicznych większość z nich pozostaje pusta. Niemal zamarł ruch na sztokholmskim lotnisku Arlanda. Znacznie mniej osób podróżuje komunikacją miejską.

Szwecja w przeciwieństwie do np. Danii nie zdecydowała się także na zamknięcie granic. Jedynym obostrzeniem jest zakaz organizacji imprez dla powyżej 500 osób.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki