REKLAMA

Głód w Mariupolu. Mieszkańcy pracują przy usuwaniu gruzu w zamian za kaszę i wodę

2022-07-11 12:20
publikacja
2022-07-11 12:20

Mieszkańcy okupowanego Mariupola pracują w upale przy rozbiórce gruzów pozostałych po zrujnowanych budynkach; jedyna gwarantowana zapłata to talerz kaszy i butelka wody dziennie, bowiem pieniądze dla robotników albo są rozkradane, albo jest ich bardzo niewiele - zaalarmował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Głód w Mariupolu. Mieszkańcy pracują przy usuwaniu gruzu w zamian za kaszę i wodę
Głód w Mariupolu. Mieszkańcy pracują przy usuwaniu gruzu w zamian za kaszę i wodę
fot. V Ictor / / Xinhua

"Okupacyjne (rosyjskie) władze zabezpieczyły środki finansowe na wynagrodzenia w wysokości 12 tys. rubli miesięcznie (ponad 900 zł - PAP) dla 900 osób pracujących przy rozbiórce gruzów. W rzeczywistości robotników jest trzy-cztery razy więcej. Właśnie w ten sposób kolaboracyjna administracja miasta, kierowana przez Kostiantyna Iwaszczenkę, stara się przekonać swoich rosyjskich mocodawców, że potrafi zarządzać" - napisał Andriuszczenko na Telegramie. (https://t.me/s/andriyshTime)

Jak dodał samorządowiec, szef okupacyjnych władz i jego rodzina, a także funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozkradają w Mariupolu nie tylko pomoc humanitarną i olej napędowy, ale też pieniądze przeznaczone m.in. dla robotników.

W Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofalna sytuacja humanitarna. Pomoc zapewniana przez samozwańczą miejską administrację (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób; utrzymuje się również zagrożenie wybuchem epidemii chorób zakaźnych, m.in. cholery.

Lojalny wobec Ukrainy mer Mariupola Wadym Bojczenko wyraził na początku czerwca przypuszczenie, że szacowana wcześniej na około 22 tys. liczba mieszkańców miasta zabitych przez rosyjskie wojska może być znacznie zaniżona. (PAP)

szm/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
A gdzie jest pomoc humanitarna wysyłana hurtowo z Europy? Żadna ciężarówka nie dojechała nawet do Dniepru! Wszystko rozkradzione po drodze na terenach, gdzie działań wojennych nie ma.
somebody17
Jak na ukrainie jest korupcja, to i tak wam kacapom nikt nie jest w stanie w tym dorównać, a Ukraińcy nie zapomną wam ani hołodomoru z 1932-1933 ani tego co im teraz zgotowaliście w Mariupolu i innych miastach.

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki