"Global Times": w sporze z USA Pekin ma trzy asy w rękawie

W wojnie handlowej z Waszyngtonem Pekin może zakazać sprzedaży USA metali ziem rzadkich oraz wykorzystać amerykańskie obligacje skarbowe i działające w Chinach amerykańskie firmy – sugeruje w czwartek w komentarzu państwowy chiński dziennik "Global Times".

(YAY Foto)

Chiny nie boją się USA w dziedzinie handlu, a w przypadku wojny handlowej zwyciężą – uważa autor komentarza, pracownik szkoły studiów międzynarodowych Uniwersytetu Ludowego w Pekinie Jin Canrong. "Global Times" związany jest z oficjalnym organem prasowym Komunistycznej Partii Chin (KPCh), dziennikiem "Renmin Ribao".

Według autora artykułu władze w Pekinie mogą sięgnąć w sporze z Waszyngtonem po trzy karty atutowe. Jedną z nich byłby całkowity zakaz sprzedaży Stanom Zjednoczonym metali ziem rzadkich, używanych w produkcji wielu nowoczesnych urządzeń, w tym komputerów, telefonów, laserów i silników elektrycznych.

Chiny są obecnie dominującym producentem metali ziem rzadkich na świecie, ale nie tylko one dysponują ich złożami. USA mogłyby wznowić produkcję tych pierwiastków w oparciu o własne złoża, ale – przekonuje Jin - zajęłoby im lata, by sprostać zapotrzebowaniu związanemu z amerykańskim przemysłem układów scalonych.

Do tego czasu Chiny zdążyłyby już opracować swoje własne czipy wysokiej jakości i rozpocząć ich eksport – twierdzi chiński komentator.

Jego zdaniem drugim asem w rękawie Pekinu są duże ilości obligacji skarbowych USA, jakimi dysponują Chiny. Kraj ten jest obecnie największym kredytodawcą Stanów Zjednoczonych i posiada papiery wartościowe USA warte blisko 1,121 bln USD. Na drugim miejscu jest Japonia z 1,078 bln USD.

Eksperci od dawna zastanawiają się, czy w odwecie za karne cła nakładane przez Waszyngton Chiny będą skłonne sięgnąć po wyprzedaż długu USA, którą część komentatorów ocenia jako "opcję nuklearną". Według wielu analityków na takim ruchu ucierpiałyby również Chiny. Zdaniem części komentatorów Państwo Środka poniosłoby na tym większe straty niż USA.

Z najnowszych danych amerykańskiego ministerstwa finansów wynika, że w marcu Chiny sprzedały obligacje USA warte ponad 10 mld USD. Sprzedaż nastąpiła przed najnowszą eskalacją wojny handlowej, czyli podniesieniem przez USA karnych ceł na chińskie towary warte 200 mld USD rocznie z 10 do 25 proc.

Ostatnią kartą w ręku Pekinu – kontynuuje autor artykułu – są amerykańskie firmy działające na chińskim rynku. Jin Canrong nie pisze, co konkretnie miałoby spotkać amerykańskie przedsiębiorstwa, ale ocenia, że ChRL nie straci wiele, jeśli "USA nie wygrają na chińskim rynku".

Chiny nie importują z USA dość dużo, by móc odpowiedzieć proporcjonalnie na taryfy nakładane przez Waszyngton. Od początku wojny handlowej komentatorzy obawiali się, że w ramach środków odwetowych Pekin utrudni zamiast tego działanie firm z USA na chińskim rynku. Na celowniku ewentualnych działań odwetowych mogłyby się znaleźć takie firmy jak General Motors, Apple czy Starbucks.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ cyk/ mal/BPL/MKa

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 mooooo

Chiny do 2037 maja kupić 7825 samoloty pasażerskie jak tak trump się będzie sadził to boeing pójdzie na dno albo całkiem zbankrutuje . Oto następny as

! Odpowiedz
7 15 ajwaj

3 asy ? :)
A ja widze jeszcze jednego:

""Oświadczenie wysokiej rangi przedstawiciela Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołało prawdziwy szok w Stanach Zjednoczonych ....
Przypomnijmy, kontradmirał ChRL, Lu Yuan, powiedział nie tak dawno temu, że Stany Zjednoczone zachowują się zbyt prowokacyjnie na Morzu Południowochińskim, opierając się na niezniszczalności swoich sił uderzeniowych
Według Lu Yuan takie zachowanie Amerykanów jest zbyt aroganckie, ponieważ na dzień dzisiejszy Chiny mają niezbędną broń rakietową (np. HYPERSONIC-supersonic) do wysłania jednego lub dwóch lotniskowców na dno morza wraz z tysiącami marynarzy, pomimo dużej liczby statków eskortujących.
..................porównując taką stratę dla US Navy z Pearl Harbor.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 ajwaj

Moze jest cós w tym racji :)
To nie jest morze poludniowo kal-bojskie, a Poldniowo CHINSKIE

! Odpowiedz
20 15 bigwit

".... państwowy chiński dziennik "Global Times"..." to coś takiego jak niemiecka polskojęzyczna Gazeta Wyborcza .... gdzie poziom obiektywizmu oscyluje w granicy błędu statystycznego i ma tyle wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem co mały Fiat z kometą Halleya .

! Odpowiedz
4 18 ajwaj

Nie da sie porównac GLOBAL TIMES z Wyborcza.
Wyborcza wali swoja propagande (wiadomo jaka), a GLOBAL TIMES jest tuba oficjalnych wladz.
Inaczej, czego przez grzecznosc, taktycznie itd. nie powiedza oficjele, napisza w GT

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil