Gliński rozczarowany. Festiwal w Gdyni nie dla "Historii Roja"

Piotr Gliński, minister kultury, w wydanym stanowisku wyraża "zdumienie i rozczarowanie" z powodu nieobecności filmu "Historia Roja" w konkursie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Oleszczyk, kwituje: "Historia Roja" nie przeszła preselekcji.

Piotr Gliński: Jestem zdumiony i rozczarowany, że "Historia Roja" nie zakwalifikowała się na festiwal w Gdyni
Piotr Gliński: Jestem zdumiony i rozczarowany, że "Historia Roja" nie zakwalifikowała się na festiwal w Gdyni (fot. Krystian Maj / FORUM)

Jak pisze Gliński na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "Historia Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego "to pierwszy wyprodukowany w Polsce pełnometrażowy film fabularny o Żołnierzach Wyklętych". Zdaniem ministra, jest to obraz nie tylko ważny społecznie, ale też udany pod względem artystycznym, "z pewnością nie odstający od przeciętnego poziomu artystycznego filmów prezentowanych na gdyńskim festiwalu".

Według Piotra Glińskiego, "Historia Roja" powinna mieć szansę udziału w festiwalowym konkursie, bo dotyka spraw ważnych dla Polski i Polaków. "A tego prawa filmowi Jerzego Zalewskiego niestety odmówiono. Odnoszę wrażenie, że decyzja ta nie miała związku z jego artystyczną wartością" - pisze minister. Piotr Gliński dodaje, że pominięcie "Historii Roja" przez komisję festiwalową "nie jest pozytywnym sygnałem dla polskiej kultury". "W demokratycznym kraju nie powinno mieć miejsca blokowanie filmów przez komisje festiwalowe" - podkreśla szef resortu kultury i dodaje, że widzom festiwalu powinno przysługiwać prawo oceny filmu Jerzego Zalewskiego.

Na stanowisko Piotra Glińskiego odpowiada dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu. Michał Oleszczyk zaprzecza, jakoby "Historia Roja" została niedopuszczona do konkursu z powodu innych przesłanek niż merytoryczna ocena artystyczna. Jak pisze Michał Oleszczyk, "Historia Roja" była przedmiotem merytorycznej dyskusji członków Komitetu, w wyniku której film nie trafił do finałowej szesnastki filmów konkursowych. Podkreśla przy tym, że tematyka Żołnierzy Wyklętych zasługuje nie na jeden, ale na co najmniej kilka filmów i seriali oraz wyraża nadzieję, że w przyszłości takie powstaną i będą na tyle dobre pod względem artystycznym, by móc wystartować w festiwalowym konkursie.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września tego roku. W konkursie zaprezentowanych zostanie 16 filmów.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/mkidn,festiwalgdynia.pl/md/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~csd

demokracja mu się przypomniała, he he ...

! Odpowiedz
0 1 ~Rafik

Komisja Wenecka powinna sie tym zając gdyż ewidentnie nie tak działa państwo prawa. Tam gdzie jest demokracja nie ma miejsca na polityczne decyzje pod przykrywka pseudoartystów i niby znawców sztuki.

! Odpowiedz
1 0 ~Piotr

Ale, jak to ? Nie lubie was.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil