REKLAMA

Głębokie lockdowny na horyzoncie

2020-10-28 08:26
publikacja
2020-10-28 08:26
Głębokie lockdowny na horyzoncie

We wtorek bardzo szybko okazało się, że fala podaży zgasi nadzieje na sugerowane w godzinach porannych przez kontrakty futures odbicie. Indeksy błyskawicznie zeszły na wyraźnie ujemne poziomy, a chociaż po dziesiątej tradycyjnie utworzono pierwszy lokalny dołek i pojawiła się szansa na wzrosty, była to tylko korekta w ruchu spadkowym, który rozpoczął się wczesnym popołudniem i trwał niemal do końca sesji. Na głównych rynkach wymiar kary wyniósł od 0,9% (DAX) do 2,1 (IBEX). Jak zapewne większość dni w najbliższym czasie, także i ten przynosił nowe rekordy ofiar śmiertelnych (Wielka Brytania, Francja) czy zakażeń (Włochy, Holandia). Kurs EURUSD ponownie znalazł się poniżej 1,18, a koronawirus przynajmniej tymczasowo (zapewne do jutrzejszego posiedzenia EBC) marginalizuje jakiekolwiek inne wydarzenia na kontynencie.

W tym otoczeniu paradoksalnie nieźle radzi sobie GPW. WIG20 spadł wczoraj o 0,4%, mWIG40 o 0,6%, a sWIG80 o 0,8%. Druga fala epidemii, rozpoczęta w Polsce i okolicy wcześniej i w większym nasileniu została zapewne w większym stopniu zdyskontowana przez rynek, choć trudno z dobrego początku tygodnia wyciągać daleko idące konkluzje. Zachowanie głównego indeksu to w olbrzymiej mierze zasługa Allegro, które drożało wczoraj o kolejne 3,2% i jak zwykle w takich przypadkach sytuacja może szybko drastycznie się zmienić.

NASDAQ wzrósł wczoraj o 0,6%, ale dobra kondycja sektora technologicznego nie wystarczyła, by szeroki rynek zamknął się nad kreską - S&P500 spadło o 0,3%. Tematem dnia była informacja, że AMD będzie chciał przejąć Xilinx w wartej 35 mld USD transakcji. Opublikowane po sesji wyniki Microsoftu były lepsze od oczekiwań zarówno na poziomie przychodów, jak i zysku netto. Minimalnie niższy od oczekiwań był natomiast wzrost biznesu Azure (48% r/r vs. konsensus 50% r/r) i to wystarczyło, by po sesji głównej spółka wymazała wczorajsze półtoraprocentowe wzrosty.

Rynki azjatyckie dobrze znoszą wzrost obaw o pandemię, notując niewielkie spadki (a w przypadku Szanghaju nawet wzrosty), ale sesja w Europie zapowiada się bardzo źle. Informacje, że Francja rozważa miesięczny pełny lockdown, a Niemcy dwutygodniowy, rodzą poważne obawy o skalę spadku PKB w 4Q2020. Trudno liczyć, by Polska bardzo się dziś wyróżniała. Informacja o kolejnym przesunięciu premiery Cyberpunka, choć nie jest wielką niespodzianką, powinna wywierać presję na notowania CD Projekt.

.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki