Glapiński: Zarząd NBP przedstawi RPP propozycję zmian zasad tworzenia rezerwy

Zarząd Narodowego Banku Polskiego przedstawi Radzie Polityki Pieniężnej propozycję zmian zasad tworzenia rezerwy polegającą na częściowym "wyłączeniu" z wyniku finansowego najbardziej zmiennego elementu, jakim są różnice kursowe - napisał prezes NBP Adam Glapiński w artykule dla rp.pl.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"Wraz z przyjęciem nowych założeń szacowania ekspozycji na ryzyko kursowe, zarząd NBP przedstawi Radzie Polityki Pieniężnej propozycję zmian zasad tworzenia rezerwy polegającą na częściowym +wyłączeniu+ z wyniku finansowego najbardziej zmiennego elementu, jakim są różnice kursowe. O ile do tej pory rezerwa była tworzona z całej nadwyżki przychodów nad kosztami, o tyle propozycja zarządu NBP zakłada, że do tworzenia rezerwy wykorzystywane byłyby tylko dodatnie różnice kursowe netto ujęte w wyniku finansowym" - napisał prezes NBP.

"Potraktowanie różnic kursowych jako jedynego źródła tworzenia rezerwy wydłużyłoby okres jej akumulacji, neutralizując tym samym potencjalny negatywny wpływ zwiększenia restrykcyjności oszacowania rezerwy na wynik finansowy. W rezultacie możliwe stałoby się generowanie zysku przy jednoczesnym tworzeniu rezerwy" - dodał.

W artykule dla rp. pl Glapiński zaznaczył, że przeznaczenie różnic kursowych na akumulację rezerwy nie będzie eliminować całkowicie zmienności wyniku finansowego ani tym bardziej nie zagwarantuje, że będzie on się kształtował, bez względu na okoliczności, zawsze na dodatnim poziomie.

"Jednakże po zakumulowaniu odpowiedniej kwoty rezerwy proponowany mechanizm ograniczy ryzyko występowania strat NBP, natomiast w okresie akumulacji rezerwy zwiększy prawdopodobieństwo dodatniego wyniku finansowego" - napisał.

"Oczywiście celem NBP nie jest maksymalizacja zysku, lecz dążenie do realizacji zadań ustawowych, w tym przede wszystkim zapewnienie stabilności cen. Jednak siła finansowa i zdolność do osiągania nadwyżki finansowej świadczą o gospodarności i efektywności w zarządzaniu zasobami banku centralnego, wspierając jego wiarygodność, a tym samym sprzyjając realizacji głównego celu" - dodał.

Prezes NBP napisał, że przyjęcie bardziej konserwatywnych założeń w szacowaniu ekspozycji na ryzyko kursowe wpisuje się w praktykę innych banków centralnych w Europie i zakłada zmniejszenie prawdopodobieństwa poniesienia przez NBP straty z tytułu ryzyka kursowe. (PAP Biznes)

pat/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 cowabunga

Hahahahahaaaa " zmian zasad tworzenia rezerwy polegającą na częściowym +wyłączeniu+ z wyniku finansowego najbardziej zmiennego elementu, jakim są różnice kursowe"
Oj coś wam granie na Forexie nie wychodzi panie Glapiński

! Odpowiedz
0 9 d-oro

A czyli panie Glapinski w sumie chodzi o to zeby łątwiej wychodził w nbpepie zysk a jak bedzie wychodzil zysk to bedzie mozna zasilac budzet pisu w wieksze kwoty bo ten juz za cholere sie nie spina i na obietnice nie ma skad brac zwlaszcza ze zabór z ofe 25 mld jest jednorazowy i ostatni.Projekt budzetu z wrzesnia niby zrownowazony byl dla ciemnego luda ktorego w tym kraju nie brakuje teraz juz wiadomo ze trzeba tworzyc deficyt co najmniej 5 mld ( 30 krotnosc) a moze i 20 mld jesli wpiszecie '13" emeryture. A z MF odchodza wszyscy co jeszcze mysla obok goscia od polityki makro wlasnie ucieka facet z departamentu dlugu publicznego przyjda na ich miejsce tacy co podpisza wszystko. Saskie czasy funduje nam PIS jedz pij ( zwlaszcza za 500 ) i popuszczaj pasa tylko oby to sie nie skonczylo tak jak wtedy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,19% 3,9356
2020-02-18 06:54:00
EUR/PLN 0,15% 4,2627
2020-02-18 06:54:00
EUR/USD -0,06% 1,0831
2020-02-18 06:54:00
CHF/PLN 0,21% 4,0135
2020-02-18 06:54:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil