REKLAMA

Glapiński: RPP będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyżki stóp procentowych

2022-05-23 10:28, akt.2022-05-23 11:06
publikacja
2022-05-23 10:28
aktualizacja
2022-05-23 11:06
Glapiński: RPP będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyżki stóp procentowych
Glapiński: RPP będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyżki stóp procentowych
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Prawdopodobnie będziemy kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży; działamy przy tym rozważnie, by nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych - podkreślił prezes NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Forum w Davos.

W przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, opublikowanym na stronie Obserwatora Finansowego, szef NBP zaznaczył, że należy liczyć się z tym, że polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidywalnych wydarzeń o zasięgu globalnym, a bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględniać w swoich decyzjach.

"I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się +w najlepszym z możliwych światów+. Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym – bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może – ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu" - stwierdził Glapiński.

Cytaty z Glapińskiego

Przypominamy, co prezes NBP mówił o stopach procentowych i inflacji przez ostatnie trzy lata.

 

Zwrócił uwagę, że mimo inflacji i napiętej sytuacji geopolitycznej, koniunktura w Polsce jest bardzo dobra. "W I kwartale wzrost PKB przyspieszył prawdopodobnie do 8 procent, a więc był bardzo silny. Jednocześnie mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Przekroczyliśmy poziom zatrudnienia sprzed pandemii, bezrobocie jest rekordowo niskie. W dwucyfrowym tempie rosną wynagrodzenia. Utrzymanie silnego wzrostu gospodarczego przy rekordowo niskim bezrobociu, szczególnie wobec wojny za naszą wschodnią granicą, świadczy o ogromnej sile naszej gospodarki" - zauważył szef banku centralnego.

Przypomniał, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła "zdecydowane podwyższanie stóp procentowych", które - jak poinformował - prawdopodobnie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży". "Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych” – podkreślił Glapiński.

"Raz jeszcze przywołam słowa Leibniza: żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny" - podsumował prezes NBP w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

kmz/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (59)

dodaj komentarz
lukaszslask
A co te raty wyzsze chcieliscie splacac juz pol roku wczesniej???ze tak skomlecie na te wyzsze raty!!dostalismy wszyscy prezent w postaci niskich stop podczas covidu,ale prawda jest taka,ze stopy nigdy nie powinny spasc do zera,skoro ktos zaplacil zus i pit czyli oddal polowe kasy,to ma prawo chyba dostac te 5 % na lokacie plus marza A co te raty wyzsze chcieliscie splacac juz pol roku wczesniej???ze tak skomlecie na te wyzsze raty!!dostalismy wszyscy prezent w postaci niskich stop podczas covidu,ale prawda jest taka,ze stopy nigdy nie powinny spasc do zera,skoro ktos zaplacil zus i pit czyli oddal polowe kasy,to ma prawo chyba dostac te 5 % na lokacie plus marza 2-2,5% to daje 7,5% oprocentowanie kredytu i tak to teraz trzeba liczyc,a to ze owieczki kupowaly mieszkanka za 0,5-1mln to gdzie wina Rzadu??niektorym wzrosly raty o 100%,nie ze wzgledu tylko na stopy…
Polowa podpisala promocyjne raty przez dwa trzy lata i teraz sie urealnily
Bo jak z kims rozmawiam i mi mowi,,ze wzial 600 tys na 30 lat i ma rate 1500 zl,to sie pytam ile jest 360 miesiecy razy 1500zl i mowie,ze 540 tys,to jak mozesz oddac ten kredyt????i leci do banku i mowi,ze rzeczywiscie ma jakas promocje na trzy lata,a potem realna rate i robi oczy,no ale jak jest problem z tabliczka mnozenia to sie nie idzie po kredyt…..
itso_zasob_ostateczny
casyno zawsze wygrywa to znaczy ze wy jesteście przegranymi w każdym wariancie :D
robert8791
Może powiedzmy że te podnoszenie stóp procentowych o 1 pkt o 0.75 pkt itd.to od października wzrost raty mam już o 90% komu zarobki wzrastają w przeciągu 7 miesięcy o tyle % .sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 19% więc podnoszeniem rat konsumpcji nie zatrzymamy.Kurcze czy to tak trudno zrozumieć że mamy od 24 lutego nowych Może powiedzmy że te podnoszenie stóp procentowych o 1 pkt o 0.75 pkt itd.to od października wzrost raty mam już o 90% komu zarobki wzrastają w przeciągu 7 miesięcy o tyle % .sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 19% więc podnoszeniem rat konsumpcji nie zatrzymamy.Kurcze czy to tak trudno zrozumieć że mamy od 24 lutego nowych obywateli z Ukrainy którzy pobierają zasiłki i wydają te pieniądze ...ja już nie mam pieniędzy rata była 1960.a od lipca 3700 ...ludzie za co wy bierzecie tak wielkie pieniądze jesteście nie odpowiednimi osobami na swoich państwowych posadach w rpp
bha
Co to za wygodna dla garstki naganiaczy finansjery wciskana notorycznie nie bez celu ciemnota jakby przystawianie do muru i golenie dodatkowo z kasy 2 mln kredytobiorców w 40 mln. kraju !!! na niestety coraz mocniej i mocniej bez umiaru zachłannym, sterowalnym rynku od szczytów gór za kotarami miałoby by zatrzymać NIBY inflację i Co to za wygodna dla garstki naganiaczy finansjery wciskana notorycznie nie bez celu ciemnota jakby przystawianie do muru i golenie dodatkowo z kasy 2 mln kredytobiorców w 40 mln. kraju !!! na niestety coraz mocniej i mocniej bez umiaru zachłannym, sterowalnym rynku od szczytów gór za kotarami miałoby by zatrzymać NIBY inflację i NIBY wzrosty cen surowców ,walut i cen wewnątrz rynkowych na niestety zmonopolizowanych do bólu wewnętrznych rynkach . Takie Dyrdymały plutokracyjne wygodne dla garstki % nic więcej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
boris-vodka
PISowcy może już wystarczy okradania obywateli tym podatkiem inflacyjnym
Pozdrawiam PISokraińców ich zawołaniem" Polska w ruinie ,chwała ukrainie"
kazikwaw
Ja tu tylko wrzucę coś dla przypomnienia ;-) Poniżej słowa prezesa jednego z deweloperów z listopada 2021 roku (stopa referencyjna była wtedy na poziomie 1,25%).

„Prezes Atal ocenia, że dopiero stopy procentowe przekraczające 2 proc. miałyby duży wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce (…) ale nie wierzy, by doszło do tak drastycznych
Ja tu tylko wrzucę coś dla przypomnienia ;-) Poniżej słowa prezesa jednego z deweloperów z listopada 2021 roku (stopa referencyjna była wtedy na poziomie 1,25%).

„Prezes Atal ocenia, że dopiero stopy procentowe przekraczające 2 proc. miałyby duży wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce (…) ale nie wierzy, by doszło do tak drastycznych podwyżek stóp procentowych.”

www.money.pl/gielda/jeden-z-najbogatszych-polakow-mowi-o-przyszlosci-rynku-mieszkan-co-z-cenami-6707936926006208a.html
zoomek
bo on po prostu niewierzący jest ;)

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki