Glapiński: Proponowany kształt Polskiego Instytutu Ekonomicznego może naruszać niezależność NBP

Proponowany kształt Polskiego Instytutu Ekonomicznego może naruszać niezależność NBP, gdyż dopuszcza wymóg przekazania przez prezesa banku danych kluczowych m.in.: do prowadzenia polityki pieniężnej, przed ich wykorzystaniem do realizacji ustawowych zadań - uważa prezes NBP, Adam Glapiński.

[Aktualizacja 20:55] Komisja finansów wprowadziła poprawki do ustawy o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

(fot. Bartosz Frydrych / FORUM)

W zeszłym tygodniu rząd poinformował, że chce utworzyć Polski Instytut Ekonomiczny w miejsce Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Jego celem ma być m.in.: dostarczanie ekspertyz w celu realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Art. 16 ust. 1 projektu ustawy mówi, że w celu wykonywania ustawowych zadań i tworzenia analiz oraz modeli, Instytut może żądać przekazywania posiadanych danych m.in. od prezesa NBP, prezesa GUS, ZUS, NFZ i MF.

"Pozycja ustrojowa Narodowego Banku Polskiego wynikająca z Konstytucji RP i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej opiera się na niezależności NBP, jako centralnego banku państwa (krajowy bank centralny) i jego odrębności od sfery administracji rządowej" - napisał Glapiński w opinii do projektu.

"Z tego względu wymienienie Prezesa NBP w treści art. 16 ust. 1 projektu, wśród podmiotów i organów zobowiązanych do przekazywania danych na żądanie Instytutu, w oczywisty sposób koliduje z tą szczególną pozycją ustrojową banku centralnego" - dodał.

W jego ocenie, istnieje ryzyko, że PIE wszedłby w posiadanie danych kluczowych do prowadzenia polityki pieniężnej, przed ich wykorzystaniem przez RPP.

"Realizacja przepisu art. 16 projektowanej ustawy mogłaby naruszać niezależność NBP i w ten sposób, że Polski Instytut Ekonomiczny byłby w posiadaniu oraz z prawem do dowolnego wykorzystania danych, które służą prowadzeniu polityki pieniężnej; i to przed ich ogłoszeniem, publikacją czy inną formą wykorzystania dla realizacji ustawowych zadań przez organy NBP; w tym Radę Polityki Pieniężnej" - napisał.

NBP wyraził również wątpliwość czy projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej i zaproponował, żeby wyłączyć go z przedmiotu treści projektowanej ustawy. (PAP Biznes)

pud/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 czarny_kuskus

Ojej... Ktoś wpuścił bąka w spodnie Glapińskiego? Najpierw było ciepło i miło, a teraz zaczyna śmierdzieć? Spokojnie Panie Prezesie, Pan nie jest od tego aby coś zmieniać. Pan jest od tego aby podpisywać dokumenty. To jeden z tych cudów. Jak to było? "Bezinflacyjny wzrost Polski to cud finansowy”. Będziecie mieli jeszcze takie cuda. Ale wszystkie na kiju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 search

Napisal bym tak, Chlopczyk posikal sie w majty jak do Malinika powolal, bylo fajnie i cieplutko, teraz szczochy sa zimne i smierdza co moze uwierac, bo to on bedzie odpowiadal za stan i grabiez rezerw narowych, suwerena.

! Odpowiedz
1 11 pjb

To jakie dane NBP są tajne? Czy te dane mają wpływ na obecną politykę RPP ujemnej realnej stopy procentowej?

! Odpowiedz
7 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
34 12 kzabor

Przecież Glapiński to człowiek PISu (nominowany przez Dude). Zresztą jest mowa tylko o dostępie do danych, a nie ograniczaniu kompetencji RPP. Pewnie ta sprawa to tylko zasłona dymna, dla nowego podatku.

! Odpowiedz
23 18 secundus

Albo zaczął zbyt niezależnie postępować.

! Odpowiedz
34 37 secundus

Konstytucja, niezależność, prawo, hahahahahhahahahahhahahah

Uśmiałem się do łez.

Ta władza ma jeden cel, zagarnąć wszystko aby miłościwie zapanował nam kaczyzm.

Obudził się prezes.

! Odpowiedz
36 38 _jasko

Chciałbym w tym miejscu i czasie przypomnieć panu prezesowi NARODOWEGO Banku Polskiego fragment Konstytucji, który znają na pamięć wszyscy zwolennicy tzw. Dobrej Zmiany: "Art. 4.
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. "
Pan Glapiński dzisiaj obudził się z ręką w nocniku....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 43 _jasko

Idąc swym tokiem myślenia sugeruję, że PiS dojrzało już do zmiany nazwy swej formacji na NPiS - Narodowe Prawo i Sprawiedliwość.

! Odpowiedz
26 28 jkl777

"Konstytucja jest niekonstytucyjna" / mgr. J. Przylebska, zona TW Wolfgang, ambasadora Wolski w Rzeszy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil