Glapiński: Proponowany kształt Polskiego Instytutu Ekonomicznego może naruszać niezależność NBP

2018-07-19 12:02, akt.2018-07-19 20:58
publikacja
2018-07-19 12:02
aktualizacja
2018-07-19 20:58

Proponowany kształt Polskiego Instytutu Ekonomicznego może naruszać niezależność NBP, gdyż dopuszcza wymóg przekazania przez prezesa banku danych kluczowych m.in.: do prowadzenia polityki pieniężnej, przed ich wykorzystaniem do realizacji ustawowych zadań - uważa prezes NBP, Adam Glapiński.

[Aktualizacja 20:55] Komisja finansów wprowadziła poprawki do ustawy o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

/ fot. Bartosz Frydrych / FORUM

W zeszłym tygodniu rząd poinformował, że chce utworzyć Polski Instytut Ekonomiczny w miejsce Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Jego celem ma być m.in.: dostarczanie ekspertyz w celu realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Art. 16 ust. 1 projektu ustawy mówi, że w celu wykonywania ustawowych zadań i tworzenia analiz oraz modeli, Instytut może żądać przekazywania posiadanych danych m.in. od prezesa NBP, prezesa GUS, ZUS, NFZ i MF.

"Pozycja ustrojowa Narodowego Banku Polskiego wynikająca z Konstytucji RP i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej opiera się na niezależności NBP, jako centralnego banku państwa (krajowy bank centralny) i jego odrębności od sfery administracji rządowej" - napisał Glapiński w opinii do projektu.

"Z tego względu wymienienie Prezesa NBP w treści art. 16 ust. 1 projektu, wśród podmiotów i organów zobowiązanych do przekazywania danych na żądanie Instytutu, w oczywisty sposób koliduje z tą szczególną pozycją ustrojową banku centralnego" - dodał.

W jego ocenie, istnieje ryzyko, że PIE wszedłby w posiadanie danych kluczowych do prowadzenia polityki pieniężnej, przed ich wykorzystaniem przez RPP.

"Realizacja przepisu art. 16 projektowanej ustawy mogłaby naruszać niezależność NBP i w ten sposób, że Polski Instytut Ekonomiczny byłby w posiadaniu oraz z prawem do dowolnego wykorzystania danych, które służą prowadzeniu polityki pieniężnej; i to przed ich ogłoszeniem, publikacją czy inną formą wykorzystania dla realizacji ustawowych zadań przez organy NBP; w tym Radę Polityki Pieniężnej" - napisał.

NBP wyraził również wątpliwość czy projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej i zaproponował, żeby wyłączyć go z przedmiotu treści projektowanej ustawy. (PAP Biznes)

pud/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
czarny_kuskus
Ojej... Ktoś wpuścił bąka w spodnie Glapińskiego? Najpierw było ciepło i miło, a teraz zaczyna śmierdzieć? Spokojnie Panie Prezesie, Pan nie jest od tego aby coś zmieniać. Pan jest od tego aby podpisywać dokumenty. To jeden z tych cudów. Jak to było? "Bezinflacyjny wzrost Polski to cud finansowy”. Będziecie Ojej... Ktoś wpuścił bąka w spodnie Glapińskiego? Najpierw było ciepło i miło, a teraz zaczyna śmierdzieć? Spokojnie Panie Prezesie, Pan nie jest od tego aby coś zmieniać. Pan jest od tego aby podpisywać dokumenty. To jeden z tych cudów. Jak to było? "Bezinflacyjny wzrost Polski to cud finansowy”. Będziecie mieli jeszcze takie cuda. Ale wszystkie na kiju.
search
Napisal bym tak, Chlopczyk posikal sie w majty jak do Malinika powolal, bylo fajnie i cieplutko, teraz szczochy sa zimne i smierdza co moze uwierac, bo to on bedzie odpowiadal za stan i grabiez rezerw narowych, suwerena.
pjb
To jakie dane NBP są tajne? Czy te dane mają wpływ na obecną politykę RPP ujemnej realnej stopy procentowej?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kzabor
Przecież Glapiński to człowiek PISu (nominowany przez Dude). Zresztą jest mowa tylko o dostępie do danych, a nie ograniczaniu kompetencji RPP. Pewnie ta sprawa to tylko zasłona dymna, dla nowego podatku.
secundus
Albo zaczął zbyt niezależnie postępować.
secundus
Konstytucja, niezależność, prawo, hahahahahhahahahahhahahah

Uśmiałem się do łez.

Ta władza ma jeden cel, zagarnąć wszystko aby miłościwie zapanował nam kaczyzm.

Obudził się prezes.
_jasko
Chciałbym w tym miejscu i czasie przypomnieć panu prezesowi NARODOWEGO Banku Polskiego fragment Konstytucji, który znają na pamięć wszyscy zwolennicy tzw. Dobrej Zmiany: "Art. 4.
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
Chciałbym w tym miejscu i czasie przypomnieć panu prezesowi NARODOWEGO Banku Polskiego fragment Konstytucji, który znają na pamięć wszyscy zwolennicy tzw. Dobrej Zmiany: "Art. 4.
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio."
Pan Glapiński dzisiaj obudził się z ręką w nocniku....
_jasko
Idąc swym tokiem myślenia sugeruję, że PiS dojrzało już do zmiany nazwy swej formacji na NPiS - Narodowe Prawo i Sprawiedliwość.
jkl777
"Konstytucja jest niekonstytucyjna" / mgr. J. Przylebska, zona TW Wolfgang, ambasadora Wolski w Rzeszy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki