Glapiński: Pakiet fiskalny nie zwiększa prawdopodobieństwa podwyżki stóp

Rada Polityki Pieniężnej nie brała pod uwagę możliwości obniżek stóp procentowych - poinformował Adam Glapiński, prezes NBP. W ocenie Glapińskiego, do końca kadencji RPP nie dojdzie do sytuacji, która wymagałaby obniżania stóp procentowych.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"Redukcji stóp nie braliśmy pod uwagę w naszych dyskusjach. (...) Nie jest to wykluczone z naszego arsenału - tak samo jak możemy podwyższać stopy, tak samo możemy obniżać. Nie sądzę jednak, by ktoś z nas przypuszczał, że do końca kadencji dojdzie do sytuacji obniżania stóp" - powiedział Glapiński podczas konferencji po posiedzeniu RPP.

Prezes poinformował, że RPP "niechętnie" sięgałaby do obniżek stóp procentowych, ze względu na obawy o stabilność w sektorze banków spółdzielczych.

"Jeśli jest możliwość działań fiskalnych to lepiej. Ale działania fiskalne są możliwe tylko wtedy, gdy mamy zrównoważony budżet (...)" - dodał.

Zapowiedziany przez rząd pakiet fiskalny nie zwiększa prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych - wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego.

RPP: stopy procentowe nadal bez zmian

Niedawno minęły cztery lata, od kiedy Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Według deklaracji RPP w 2019 roku nie należy spodziewać się zerwania z tą polityką

Podczas środowej konferencji prasowej Glapiński, zapytany o to, czy zapowiedziany przez rząd pakiet fiskalny zwiększa prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w Polsce odpowiedział: "Nie".

Pakiet fiskalny nie ma wpływu na ścieżkę stóp procentowych - powiedział dziennikarzom prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że dla niektórych członków RPP pakiet fiskalny może mieć znaczenie pod koniec kadencji Rady.

"Pakiet fiskalny nie ma wpływu na ścieżkę stóp procentowych" - powiedział Glapiński.

"Dla pewnych członków RPP pakiet fiskalny może mieć znaczenie pod koniec kadencji Rady, bo to bardzo silny pakiet" - dodał

Członek RPP Łukasz Hardt uważa, że ze względu na dużą niepewność nie można deklarować braku zmian stóp procentowych do końca kadencji Rady. Według niego, stymulacja fiskalna zapowiedziana przez rząd wpłynie na dynamikę wzrostu PKB w Polsce, może też wpłynąć na wzrost cen.

"Nie można wykluczyć tego, że inflacja przyspieszy, choć nie sądze, że to przyspieszenie będzie jakieś znaczące, szczególnie kiedy ceny energii zostały zamrożone. Natomiast nie wychodziłbym bardzo daleko w przyszłość i nie mówił o tym, że stopy nie zmienią się przez całą kadencję. Też w kontekście problemów komunikacyjnych, które pojawiają się w innych bankach centralnych" - powiedział Hardt na środowej konferencji prasowej.

"Optymalną strategią komunikacyjną wydaje się strategia adaptacyjna, obserwowanie danych z gospodarki. Przy takiej dużej niepewności, jakikolwiek forward guidance byłby bardzo ryzykowny" - dodał.

W ocenie Hardta, stymulacja fiskalna zapowiedziana przez rząd wpłynie na dynamikę wzrostu PKB w Polsce, może też wpłynąć na wzrost cen.

"Wpływ (na dynamikę PKB - PAP) będzie. Dla mnie niezmiernie istotny jest wpływ na przyrosty cen i ten wpływ też będzie. Nie wiem czy istotny, być może nie tak bardzo istotny jak (...) na PKB, tylko przy tych czynnikach proinflacyjnych jest tak, że czynniki, które w izolacji wydają się nieistotne wspólnie razem mogą stać się istotne" - powiedział.

W ocenie Hardta, w ostatnich latach w polskiej gospodarce miało miejsce kilka procesów dezinflacyjnych, które obecnie wygasają. Zwrócił uwagę m.in. na rozwój sieci wielkopowierzchniowych i dyskontów oraz na fakt, że wydajność pracy w Polsce rosła w ostatnich latach zdecydowanie szybciej niż mediana realnych płac.

"Pytanie, czy nie grozi nam jakaś niespodzianka inflacyjna. Oczywiście wydaje mi się, że raczej nie. W ostatnich latach ta siła wpływu koniunktury na dynamikę cen (...) jest słabsza niż kiedyś, chociaż absolutnie nie można wykluczyć, że inflacja przyspieszy" - powiedział.

W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego - głosi komunikat po posiedzeniu RPP, odczytany na środowej konferencji przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.

RPP zastrzega w komunikacie, że w "kolejnych kwartałach nastąpi jednak prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB".

Zaznaczono, że rada zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przy założeniu niezmienionych stóp procentowych.

Poinformowano, że projekcja ta uwzględnia dane opublikowane do 15 lutego br. oraz informacje dotyczące ustawowego zamrożenia cen energii, a także wstępne informacje o zapowiedzianych 23 lutego zmianach w zakresie polityki fiskalnej.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała na zakończonym w środę posiedzeniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

kuc/ mj/ pat/ tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 trooper

Glapiński naprawdę nie jest żadnym wybitnym ekonomistą. A na takiej pozycji powinniśmy jednak mieć kogoś kto zna się bardzo dobrze w temacie zagadnień ekonomicznych. Glapiński to człowiek ze starego układu. Rządzi naszymi finansami bo jest w grupie Kaczora. Masakra.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil