Giżycko rozpoczyna analizę popytu na mieszkania w ramach programu "Mieszkanie Plus"

Mieszkańcy Giżycka mogą od wtorku wypełniać ankiety dotyczące ich oczekiwań i możliwości co do mieszkań z programu "Mieszkanie Plus". Miasto wybuduje sto mieszkań w formule PPP, samorząd uzyskał pozytywną opinię resortu inwestycji i rozwoju.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz poinformował PAP, że ankiety dotyczące oczekiwań mieszkańców względem lokali z programu "Mieszkanie Plus" samorząd będzie przyjmował od wtorku do 15 kwietnia.

"Poprzez tę ankietę chcemy poznać oczekiwania mieszkańców względem zarówno tego, jakie są ich oczekiwania co do samego mieszkania oraz chcemy poznać ich możliwości finansowe związane z utrzymaniem lokalu" - powiedział PAP burmistrz Iwaszkiewicz.

W ankiecie, którą będą wypełniać mieszkańcy Giżycka są pytania dotyczące m.in. tego, ile pokoi chcą mieć i o jakim metrażu ma być mieszkanie, czy chcą mieć podziemny garaż, jaki jest w ich rodzinie dochód na osobę, czy będą w stanie płacić czynsz w wysokości 25-30 zł za metr kwadratowy, czy będą w stanie przed wprowadzeniem się zapłacić kaucję w wysokości 6-miesięcznego czynszu.

Odpowiedzi na tę ankietę będą w formie oświadczenia, nie będzie potrzeby załączania do niej dokumentów potwierdzających prawdziwość oświadczeń.

Ankiety można pobrać zarówno w siedzibie giżyckiego urzędu miasta, jak też wydrukować ze stron internetowych.

"Te ankiety pozwolą nam na rozeznanie popytu względem mieszkań, które chcemy budować. Chcemy je bowiem zbudować +na miarę+ tak, by ludzie chcieli w nich mieszkać" - podkreślił Iwaszkiewicz i dodał, że analiza tych oczekiwań pozwoli inwestorowi na odpowiednie zaprojektowanie budynku.

Giżycko zamierza wybudować 100 mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus" w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Budynek ze 100 mieszkaniami ma być ulokowany na miejskiej działce atrakcyjnie położonej w śródmieściu Giżycka (pomiędzy budynkiem sądu, a dworcem).

Gdy samorząd Giżycka robił wstępne rozeznanie dotyczące zainteresowania mieszkańców takimi lokalami, ankiety złożyło 300 osób. "Teraz ankiety będą bardziej szczegółowe" - powiedział burmistrz Giżycka i dodał, że o tym, kto dostanie lokal w ostateczności będą decydowały punkty, jakie miasto będzie przyznawało dla każdego zainteresowanego. Taka weryfikacja wniosków odbędzie się na dalszym etapie.

"Opracujemy regulamin dla mieszkańców serio zainteresowanych otrzymaniem mieszkania, za co ile punktów będziemy przyznawać. Premiowane będą rodziny, które nie mają własnego lokalu, ale nie będziemy zamykać drogi tym, którzy już mają mieszkanie, ale z różnych powodów potrzebują innego lokum" - powiedział Iwaszkiewicz i dodał, że jeżeli okaże się, że wszystkie lokale zasiedlą rodziny, które dotąd mieszkań nie mają, to osoby już posiadające mieszkania ich nie otrzymają. "Ale jeśli nie uda nam się zebrać takiej grupy rodzin, wówczas będą mieli szanse ci, którzy mieszkanie już mają, ale np. jest zbyt ciasne dla licznej rodziny" - dodał Iwaszkiewicz. Wyjaśnił, że miasto będzie starało się uniknąć sytuacji, w której mieszkania będą stały puste - wówczas koszty ich utrzymania będzie musiał ponosić samorząd.

Regulamin dotyczący przyznawania punktów starającym się o mieszkanie z programu "Mieszkanie Plus" ostatecznie będzie musiała zaakceptować rada miasta.

Giżycko chce budować mieszkania w programie "Mieszkanie Plus" w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W ocenie Iwaszkiewicza na przełomie maja i czerwca miasto rozpocznie poszukiwania partnera prywatnego, który zaprojektuje i wybuduje mieszkania. Partner prywatny na projekt i jego realizację będzie miał 3 lata.

Deweloper ma zbudować mieszkania i administrować nimi nie krócej niż 15 lat i nie dłużej niż 30 lat.

Plany Giżycka dotyczące realizacji budowy mieszkań w programie "Mieszkanie Plus" otrzymały w lutym pozytywną opinię ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Była to pierwsza taka opinia wydana po nowelizacji ustawy o PPP.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

W ramach programu Mieszkanie plus oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz w Kępnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku najemcy wprowadzą się do "Mieszkania Plus" w Gdyni i Wałbrzychu, gdzie nabór na mieszkania już się zakończył. Wnioski są weryfikowane.

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne