REKLAMA

Gimnazjaliści nie radzą sobie z matematyką

2014-06-18 12:43
publikacja
2014-06-18 12:43
fot. iStockphoto/Thinkstock / Thinkstock

Uczniowie trzecich klas gimnazjum czekali na ten moment od prawie dwóch miesięcy. Dziś poznali wyniki egzaminów gimnazjalnych, które zdawali pod koniec kwietnia. Do testów przystąpiło prawie 372 tysiące gimnazjalistów z 379 tysięcy, czyli 98 procent uczniów.

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, nastolatkowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami wymagającymi wyszukania informacji w różnych tekstach występujących w arkuszu z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Średnio gimnazjaliści uzyskali z części humanistycznej z języka polskiego 68%.

Z matematyki wykazali się umiejętnością odczytywania i wykorzystywania informacji z tekstu i rysunku, a z przedmiotów przyrodniczych umiejętnością interpretowania danych przedstawionych na wykresie. Część matematyczno przyrodnicza z zakresu matematyki przyniosła średni wynik 47%.

CKE podaje, że gimnazjaliści przystępujący do egzaminu z języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego na poziomie podstawowym najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu. W przypadku języka rosyjskiego, francuskiego i włoskiego uzyskali najwyższe wyniki z części arkusza sprawdzającej znajomość funkcji językowych. Na poziomie rozszerzonym większość uczniów dobrze poradziła sobie z wyszukiwaniem szczegółowych informacji w tekstach pisanych.

Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej. Trudność sprawiły uczniom zadania sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej i teorii literatury oraz zadania dotyczące chronologii historycznej. Według wstępnych informacji CKE, z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego. Z chemii natomiast wnioskowania o wyniku reakcji na podstawie zamieszczonych informacji. We wszystkich językach obcych nowożytnych największą trudność sprawiło zdającym poprawne stosowanie środków językowych, a w przypadku języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego także tworzenie wypowiedzi pisemnej.

Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego będą dostępne na stronie internetowej CKE 25 sierpnia.


IAR/CKE&wcz./kawo/mitro/


Źródło:IAR
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki