REKLAMA

Gigantyczny wzrost wynagrodzeń w KRS przepadł jednym głosem

2021-05-05 06:53
publikacja
2021-05-05 06:53
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Wzrost wynagrodzeń i możliwość przejścia w stan spoczynku nawet po jednej kadencji – takie przywileje zaproponowała część członków rady. Pomysł przepadł jednym głosem - podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wskazuje "DGP" pomysł ten pojawił się, podczas opiniowania projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który przewiduje obniżki diet.

Gazeta zauważa, że dziś diety te wynoszą prawie tysiąc złotych za dzień pracy na rzecz rady, a po zmianach forsowanych przez posłów Lewicy miałyby wynosić 2 tys. za miesiąc. "Projekt nie zyskał uznania. Zamiast tego część członków KRS zgłosiła postulat, by zasiadających w niej sędziów wynagradzać tak jak w Trybunale Konstytucyjnym, i to z możliwością przejścia w stan spoczynku nawet po jednej kadencji" - czytamy w "DGP".

Dziennik wskazał, że zdaniem zespołu w KRS, który opiniował projekt, "kształtowanie wynagrodzenia członków KRS na mocy decyzji danych władz może budzić pewne wątpliwości w zakresie niezależności tego organu, a niezależność to nie tylko +niezależność wobec instytucji, niepodleganie naciskom społecznym, ale i niezależność od nadmiernych trosk materialnych+".

"Realizacja postulatów zespołu oznaczałaby, że zamiast obniżki uposażeń do 2 tys. zł, jak przewiduje projekt, sędziowie otrzymaliby podwyżkę do wysokości pięciokrotności średniego wynagrodzenia (ok. 25 tys. zł) oraz możliwość przejścia w stan spoczynku z zachowaniem 100 proc. wynagrodzenia nawet po upływie jednej tylko kadencji" - donosi "DGP".

Według cytowanego przez gazetę członka Rady Rafał Puchalskiego "miał to być element wzmacniający niezależność organu".

Z kolei zdaniem innego cytowanego przez dziennik członka KRS senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, "wprowadzenie takich podwyżek wraz ze stanem spoczynku choćby po jednej kadencji jest absolutnie nie do przyjęcia". "Przypomnę, że w KRS co do zasady mają zasiadać przedstawiciele wszystkich szczebli sądownictwa powszechnego, co mogłoby doprowadzić do tego, że trzydziestoparoletni sędzia, po czterech latach w radzie jako przedstawiciel sądów rejonowych, przechodziłby w stan spoczynku. To byłaby sytuacja kuriozalna" - wskazał senator.

Jak zaznacza "DGP", pomysł wywołał spore zdziwienie także wśród niektórych sędziowskich członków rady. "To całkowicie rozmija się z retoryką opartą na wskazywaniu wad poprzedniej KRS. Niestety, to sprawia wrażenie tworzenia jakiejś kasty nowego rodzaju – skwitował sędzia Leszek Mazur, do niedawna przewodniczący KRS.(PAP)

mm/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marxs
jeśli gości z KRS i gościówy z TK nie zostaną wsadzone na długie lata do pierdla to ten kraj z dykty i tektury straci w ogóle rację bytu
300_pala
PIS PO SLD dbają o swoich....
Aparat ucisku musi być po stronie polityków!
katzpodola odpowiada (usunięty)
Oczywiście nie wszystkich miałeś na myśli bo gdyby to byli ci "dobrzy" z PO to byś się nawet nie zająknął
krokus12 odpowiada katzpodola
Ale to byli ci ''dobrzy'' z PIS a Ty piszesz jak by się zachował kolega gdyby to byli z PO ,tylko to byli Twoi idole dobrej zmiany , nastaw im jeszcze 4 litery jak Ci to nie przeszkadza ale bierz to na klatę

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki