Giertych: Kanon lektur zostanie opublikowany niezależnie od konsultacji

Minister edukacji Roman Giertych powiedział, że rozporządzenie dotyczące kanonu lektur szkolnych zostanie wkrótce opublikowane, niezależnie od konsultacji z polonistami. Miał go o tym zapewnić podczas wczorajszej rozmowy premier Jarosław Kaczyński.

- Trudno było spodziewać się innego wyniku tych rozmów, bo sprawy dotyczące oświaty w rządzie podlegają kompetencjom ministra oświaty, a nie ministra kultury - powiedział Roman Giertych w porannym wywiadzie dla "Sygnałów Dnia". Zastrzegł, że nie ma nic przeciwko konsultacjom kanonu z polonistami.

Rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział wczoraj, że sprawa kanonu lektur szkolnych zostanie rozstrzygnięta do końca lipca. Decyzję o tym, które lektury obejmie, podejmie premier po konsultacjach z przedstawicielami świata nauki, w tym z wybitnymi polonistami.

Propozycję, by wybitni poloniści i nauczyciele pomogli w ustaleniu kanonu, przedstawił wczoraj premierowi minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. Przedwczoraj wysłał on do premiera pismo z sugestią wstrzymania rozporządzenia podpisanego przez ministra Giertycha i kontynuowania dyskusji nad zakresem lektur szkolnych. Minister Ujazdowski krytykuje szczególnie brak twórczości Witolda Gombrowicza w kanonie proponowanym przez Romana Giertycha .

Minister Giertych zaznaczył na antenie Polskiego Radia, że nie ma zarzutów do twórczości Witolda Gombrowicza, chociaż uważa, że książka "Transatlantyk" nie powinna znajdować się na liście lektur obowiązkowych. Może za to być omawiana jako lektura dodatkowa w programie rozszerzonym.

Odnosząc się do sporu z ministrem kultury, minister Giertych powiedział, że minister Ujazdowski niepotrzebnie wdał się w spór z MEN, do którego kompetencji należy wybór lektur szkolnych.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil