REKLAMA

Giełdy na Wall Street znów w pobliżu historycznych szczytów

2007-10-01 23:07
publikacja
2007-10-01 23:07
Pierwsza październikowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów. Dow Jones przekroczył poziom 14 tys. pkt., ponieważ inwestorzy uwierzyli, że najgorszy okres załamania na rynku kredytowym mają już za sobą.

Wydaje się, że dzisiejsze komunikaty dwóch wielkich banków: amerykańskiego Citigroup oraz szwajcarskiego UBS AG informujące o skali strat poniesionych na rynkach papierów dłużnych zakończyły trwający od połowy lipca okres strachu o konsekwencje krachu w segmencie kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku.

Chociaż straty obu tych instytucji finansowych nie były małe, to jednak inwestorzy dali się uwieść wizji powrotu do normalności w czwartym kwartale. Optymizm dotyczący wyników w następnym kwartale pozwolił uznać, że obecne wyceny banków i firm budowlanych są już wystarczająco atrakcyjne. Podobnego zdania jest też były szef Fed-u, Alan Greenspan, który uznał koniec kryzysu na rynku kredytowym za prawdopodobny.

„Rynek stwierdził, że wprawdzie mieliśmy pewne problemy z segmentem subprime, lecz to jeszcze nie jest koniec świata. Więc na czym teraz stoimy? Mamy wyśmienite fundamenty i to jest to, co pomaga rynkowi rosnąć” – powiedział agencji Bloomberga Lincoln Anderson z bostońskiego funduszu LPL Financial.

Na koniec poniedziałkowej sesji Dow Jones wzrósł o 1,38%, osiągając wartość 14.087,14 pkt. Indeks S&P500 zyskał 1,32%, dochodząc do poziomu 1.546,96 pkt. Nasdaq zwyżkował o 1,46%, wspinając się na wysokość 2.740,99 pkt.

Na czele wzrostów stały spółki deweloperskie, którym sprzyjał raport renomowanego Citi Investment Research, którego analitycy zalecili kupno akcji LennarCorp. oraz D.R. Horton. Kursy tych spółek poszły w górę odpowiednio o 2,7% i 5,1%. Cały subindeks S&P dla branży budowlanej wzrósł o 4,3%.

Pomimo zapowiedzianego przez prezesa Citigroup 60-procentowego spadku zysków w trzecim kwartale i odnotowania 5,9 mld dolarów straty na papierach dłużnych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi, akcje Citigroup zdrożały o 2,3%. Dla inwestorów ważniejsza była zapowiedź powrotu do „normalności” w czwartym kwartale, a powyższe straty były już uwzględnione w wycenie tego banku. Jeszcze bardziej, bo aż o 5%, zdrożały walory Countrywide Financial Corp. – największej w USA firmy zajmującej się udzielaniem kredytów hipotecznych.

K.K.
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki