REKLAMA

Giełdowy pogrom na akcjach Credit Suisse. Inwestorzy boją się powtórki z Lehman Brothers

2022-10-03 11:00, akt.2022-10-03 17:46
publikacja
2022-10-03 11:00
aktualizacja
2022-10-03 17:46

Notowania Credit Suisse zaliczają kolejny dzień przeceny po tym jak w weekend nasiliły się spekulacje o trudnej sytuacji finansowej szwajcarskiego banku. Jego potencjalna niewypłacalności sprowadziła kapitalizację poniżej 10 mld CHF.

Giełdowy pogrom na akcjach Credit Suisse. Inwestorzy boją się powtórki z Lehman Brothers
Giełdowy pogrom na akcjach Credit Suisse. Inwestorzy boją się powtórki z Lehman Brothers
fot. Ruben Sprich / / FORUM

Tylko we wrześniu akcje Credit Suisse notowane na giełdzie w Zurychu oddały ponad 20 proc. swojej ceny, a od początku roku były niżej o 56 proc. W poniedziałek kurs zniżkuje o kolejne 10 proc., sprowadzając kapitalizację drugiego co do wielkości szwajcarskiego banku poniżej poziomu 10 mld CHF. Cena akcji spadła w poniedziałek do 3,62 CHF. Poprawa sentymentu na rynkach akcji w drugiej części sesji (słabsze dane z USA) zminimalizowały spadki do 3,93 CHF, czyli -1,16 proc. na zakończenie handlu. 

Bloomberg

To efekt nasilenia się doniesień medialnych o kondycji finans owej banku, który miał według Reutersa rozważać nawet wyjście z amerykańskiego rynku i szukać kapitału u swoich inwestorów. Później zaprzeczył temu rzecznik banku, ale cena akcji dalej spadała, a uwagę zaczęły zwracać koszty zabezpieczeń ryzyka. 

W ostatnim czasie mocno wzrosły koszty swapów ryzyka kredytowego CDS (ang. credit default swaps), czyli instrumentów pochodnych będących zabezpieczeniem ryzyka niewywiązania się z zobowiązania spłaty przez kredytobiorcę. W piątek, 30 września, były na poziomie z 2009 r., czyli czasu kryzysu finansowego po upadku Lehman Brothers.

Jak poinformował Financial Times, kierownictwo szwajcarskiego banku prowadziło przez weekend rozmowy z głównymi inwestorami, aby ich uspokoić w związku z rosnącymi obawami o kondycję finansową. Zwracaniu się do inwestorów o wsparcie kapitałowe miał zaprzeczyć dyrektor wykonawczy (CEO) Ulrich Koerner, twierdząc, że bank stara się uniknąć takiego ruchu przy rekordowo niskich cenach akcji i wyższych kosztach kredytu z powodu obniżenia ratingów – napisał Financial Times.

„Nasze stanowisko w tym zakresie jest jasne. Credit Suisse ma silną pozycję kapitałową i płynnościową oraz bilans. Zmiany cen akcji nie zmieniają tego faktu” – miał powiedzieć dyrektor wykonawczy.

Sam Credit Suisse miał w ostatnim czasie na swoim koncie kilka niepowodzeń biznesowych. W 2021 r. musiał dokonać odpisów na ok. 4,7 mld dolarów w związku ze swoim zaangażowaniem w upadły amerykański fundusz Archegos Capital Management. Wcześniej finansował bez powodzenia brytyjski Greensill Capital, którego upadek przycznił się do kilku zmian personalnych na wysokich stanowiskach w banku. 

„Inwestorzy doskonale pamiętają, że to upadek Lehman Brothers 14 lat temu przyczynił się do globalnego kryzysu i – wobec twardej polityki Fed – szukają kolejnej ofiary. Niewykluczone, że szwajcarski bank będzie zmuszony zwrócić się po pomoc rządową” – napisał dr Przemysław Kwiecień  z DM XTB w porannym komentarzu walutowym.

Credit Suisse jest drugim co do wielkości pod względem aktywów bankiem w Szwajcarii, po UBS. Tamten potrzebował pomocy rządowej w czasie kryzysu finansowego z 2008 r. i przeszedł później gruntowną restrukturyzację. Przychody Credit Suisse  w 2021 r. sięgnęły blisko 23 mld dolarów., jednak bank wygenerował stratę na poziomie 1,7 mld dolarów. Aktywa pod zarządzeniem (AUM) wynosiły ponad 1,6 biliona dolarów. 

Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank, powiedziała, że niewypłacalność pożyczkodawcy jest możliwa, ale "bardzo mało prawdopodobna", ponieważ szwajcarski bank jest "zbyt duży, by upaść" - przekazał PAP w depszy. 

Bank powiedział Reutersowi, że jest w trakcie przeglądu strategii, która obejmuje potencjalne zbycia i sprzedaż aktywów, i że oczekuje jej ogłoszenia 27 października, kiedy opublikuje wyniki za trzeci kwartał.

Źródło:
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (29)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
To się zateguje...

10000000000000000000000euro
PRINT..!
aszkenazyjski
To szwajcarski kapitał a nie euro tylko....no pomysl.
kingoftheinternet odpowiada aszkenazyjski
No to franka się wydrukuje. To niezależny bank centralny. Może frank od tego spadnie?
inwestor.pl
Następny w kolejce jest Deutsche Bank. Merkelowa rolowała jego długi, ale tego jest tyle, że nawet jak znajdą 100 złotych pociągów i 200 bursztynowych komnat to nie wystarczy.
lukaszslask
Bo trzeba skonczyc z rozdawaniem kredytow na prawo i lewo,wklady po 20-50% w zaleznosci na co idzie kredyt itp
Leasing kredyt na samochody dostawcze uslugowe itp a sklasa za gotowke jak Prezesa stac,co to sluzbiwa moze byc M lub RS do czego,chyba,ze wlasciciel w rajdach startuje…..itp itd
No i wklady,a kredyty do 5 tys m2,powyzej
Bo trzeba skonczyc z rozdawaniem kredytow na prawo i lewo,wklady po 20-50% w zaleznosci na co idzie kredyt itp
Leasing kredyt na samochody dostawcze uslugowe itp a sklasa za gotowke jak Prezesa stac,co to sluzbiwa moze byc M lub RS do czego,chyba,ze wlasciciel w rajdach startuje…..itp itd
No i wklady,a kredyty do 5 tys m2,powyzej jak kogos stac to niech kupuje za gotowke…
I wskazniki 100%,a nie 10%,jak Ludzie przyniosa do banku 100 zl to mizna pozyczyc 100 zl,a nie tj dzisiaj 10 mld na lokatach,a kredytow na 100 mld udzielonych
I wartosc pieniadza szybciutko wroci do bazy….:)
300_pala
Uuu panie. Z takimi pomysłami to będziesz na piechotę bez butów dobrobytu chodził
od_redakcji
"Bo trzeba skończyć z rozdawaniem kredytów na prawo i lewo," Człowieku oprzytomniej, Dzięki temu zachodni świat jeszcze egzystuje i "zwycięża" Ukraina.
kingoftheinternet
Patrzcie ludzie taki talent zmarnowany, a mógłby być prezesem PKO albo innego JP Morgan. A siedzi pewnie sfrustrowany przed kompem i pisze komentarze, ehhh świat jest niesprawiedliwy.
maniek_as
Nic wielkiego nie wydarzy się. Pójdzie nielimitowany dodruk i po sprawie. A za wszystko zapłacą ciułacze, co oszczędzali całe życie, jak im oszczędności na lokatach stracą wartość przez zwiększoną inflację.
zoomek
uciekać do tego czego nie dodrukują
kruszce są mobilne

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki