REKLAMA

Giełdowe wiedźmy przyniosły mocne spadki. W dół JSW i Mercator

2021-03-19 17:36
publikacja
2021-03-19 17:36
fot. Borys Skrzyński / FORUM

WIG20 tzw. "dzień trzech wiedźm" zakończył mocnymi spadkami. Co ciekawe w zupełnie odmienną stronę podążał sWIG80. Na rynku przeważała jednak czerwień, a gronie spadających spółek wyróżniały się m.in. papiery Mabionu, Mercatora oraz JSW.

Trzeci piątek trzeciego miesiąca każdego roku to na GPW zawsze dzień wyjątkowy - nazywany bywa nawet dniem trzech wiedźm. To moment, gdy kiedy wygasają kontrakty terminowe, co zazwyczaj rodzi na rynku sporą zmienność, szczególnie pod koniec dnia. Nie inaczej było i dziś. Na fixingu obroty na szerokim rynku skoczyły aż o 1,1 mld zł. Łącznie wyniosły 2,4 mld zł, co jest wynikiem zdecydowanie ponadprzeciętnym. Za 2 mld zł z tej sumy odpowiadały spółki z WIG20.

Pod względem notowań WIG20 nie zaliczy jednak dzisiejszego dnia do udanych. Przez większość dnia na indeksie przeważała czerwień i nawet trzy wiedźmy nie uratowały sytuacji. Ostatecznie WIG20 zamknął dzień spadkiem o 1,7 proc. Niewiele mniej (1,6 proc.) stracił mWIG40, bliski był także WIG (1,4 proc.). W kwartecie głównych indeksów GPW wyróżnił się tylko sWIG80, który w tym niesprzyjającym otoczeniu zyskał 1,1 proc.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Warto dodać, że w Europie także przeważała dziś czerwień, jednak spadki były zdecydowanie słabsze niż na GPW. WIG20 zamykał dziś niestety zestawienie indeksów Starego Kontynentu. Na Wall Street z kolei, w momencie zamykania handlu przy Książęcej, główne indeksy były notowane ponad kreską.

W składzie WIG20 spadki notowało aż 17 z 20 podmiotów. Słabo radziły sobie duże banki, spadki PKO BP i Pekao przekroczyły 2 proc., a Santandera 3 proc. Jeszcze mocniej taniały papiery Tauronu i LPP, liderem spadków okazała się jednak JSW, która zamknęła dzień przeceną o 5,3 proc. Wczoraj spółka pokazała w wynikach za IV kwartał 452,6 mln zł straty netto. Tło dla wydarzeń stanowią przedłużające się w nieskończoność rozmowy rządu z górniczymi związkowcami. Teraz porozumienie znów jednak "ma być bliskie", kolejną rundę rozmów zaplanowano na poniedziałek

Po wzrostowej stronie znalazło się trio CD Projekt (+1,1 proc.), Orange (+1,2 proc.), które przeprowadziło dziś czat inwestorski oraz Alior (+2,4 proc.). Szczególnie warta uwagi jest ta ostatnia spółka, ponieważ po dzisiejszej sesji opuści ona skład indeksu WIG20. Alior obecny był w nim przez siedem lat, jego spadek do mWIG40 oznacza zmniejszenie w czołówce roli nie tylko banków, ale i spółek Skarbu Państwa.

Miejsce Aliora w WIG20 zajmie Mercator, ten jednak dzisiejszej sesji nie będzie mógł zaliczyć do udanych. Notowania spółki spadły o 5,7 proc., co jest m.in. efektem obaw inwestorów związanych z wybraniem przez zarząd skupu akcji własnych kosztem dywidendy. Dziś odbyło się spotkanie z zarządem Mercatora, na którym jego przedstawiciele przekonywali, że to rozwiązanie korzystne dla inwestorów.

Na szerokim rynku mocne spadki notowały także inne okołopandemiczne spółki. Mabion stracił aż 13,7 proc., a Biomed 8,6 proc. Po drugiej stronie uwagę zwracały sukcesy polskich producentów gier. BoomBit wzrósł o 19,3 proc. po informacji, że jego "Shoe Race" zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najczęściej pobieranych tytułów free-to-play na urządzeniach Apple w pięciu krajach, w tym USA i Niemczech. Na Steamie z kolei świetną premierę zaliczył Mr. Prepper z rodziny PlayWay'a (+0,9 proc.).

Dodatni wynik sWIG80 to jednak głównie zasługa PEP-u, który bez żadnego komunikatu w ciągu ostatniej godziny handlu wyskoczył o 19 proc. w górę. Przy dużym udziale w indekse (4,8 proc.) wywindowało to indeks o blisko 1 pkt. proc. w górę. Udany dzień mają za sobą także inne duże spółki w indeksie: Stalprodukt (+5,4 proc.), Selvita (+4,3 proc.), Asbis (+7,4 proc.), Onco (+4,1 proc.), czy Ryvu (+2,7 proc.). BoomBit, mimo sporych wzrostów, ze względu na swój niewielki udział w indeksie, pod względem skali pozytywnego wpływu uplasował się w sWIG80 dopiero na 10. miejscu.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Globalnie to świat jest względem wypowiedzi na poziomie Stalina. Napiszesz prawdę do której większość jest przekonana to cię wytną. Tylko tematy oficjalne kręcone przez propagandę kreatur które nami żądzą są nie usuwane, względnie nie wnoszące nic istotnego. Inne portale straszą cię jeszcze że tak (Nie jesteś Globalnie to świat jest względem wypowiedzi na poziomie Stalina. Napiszesz prawdę do której większość jest przekonana to cię wytną. Tylko tematy oficjalne kręcone przez propagandę kreatur które nami żądzą są nie usuwane, względnie nie wnoszące nic istotnego. Inne portale straszą cię jeszcze że tak (Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki