Giełdowe banki chudną w oczach

Inwestorzy w popłochu pozbywają się akcji banków, bo nowy podatek skonsumuje jedną trzecią zysków sektora. O 6,5 mld zł spadła we wtorek kapitalizacja giełdowego sektora bankowego, a WIG-Banki zanurkował o 3,3 proc., spadając do poziomu najniższego od września 2013 r.

(fot. Jacek Wajszczak / EastNews)

Od pierwszej tury wyborów prezydenckich, którą wygrał Andrzej Duda, wskaźnik osunął się już o 17,5 proc. i nic nie wskazuje na to, by wkrótce umowna granica bessy (spadek o 20 proc. od szczytu) nie została przekroczona.

O tym, że PiS po ewentualnym zwycięstwie w jesiennych wyborach parlamentarnych będzie chciał wprowadzić podatek od bankowych aktywów, mówiono już od tygodni, ale wczoraj, po tym jak Beata Szydło, kandydatka ugrupowania na premiera, powtórzyła jeden z kluczowych punktów programu, podaż przycisnęła i zepchnęła kursy banków mocno w dół. Najwięcej na wartości traciły akcje Getin Noble Banku (nawet około 10 proc.), bo to właśnie ta instytucja może w największym stopniu ucierpieć na proponowanych zmianach. Jak Koch, analityk Wood & Co., obliczył, że podatek zabrałby równowartość nawet trzech czwartych zysku banku, kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego.

To wyliczenia w odniesieniu do zysku za 2014 r. Gdyby wziąć pod uwagę prognozy analityków, dotyczące zysku za 2015 r., danina przekraczałaby 90 proc. wyniku. W pozostałych przypadkach uszczerbek też byłby znaczący — według szacunków „PB” sięgałby od 25 do 40 proc. zysku, a w sumie wynik dwunastu banków za 2015 r. wyniósłby nie 12,3 mld zł, jak dziś szacują analitycy, ale ponad 4 mld zł mniej. Wagę sektora bankowego dla koniunktury giełdowej trudno przecenić — w indeksie WIG instytucje finansowe mają około 30-procentowy udział, we flagowym WIG20 około 45-procentowy.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~ekonomista

banki, to złodzieje i zachowują się, jak nienasycone wampiry, które poczuły świeżą krew, ale to im nie pomoże; czas na wspomaganie rozwoju polskiej gospodarki, a nie tylko na obrabianiu kieszeni kredytobiorców polskich!

! Odpowiedz
3 2 ~sympatyczny

Komentarz ze stooq.pl

"(...) Naszym zdaniem wprowadzenie podatku bankowego na podstawie wartości aktywów, w konsekwencji wpłynęłoby negatywnie na podaż kredytów w sektorze. Realizacja takiego „czarnego scenariusza” mocno uderzyłaby również w mniejsze, mniej rentowne banki, które zapewne zaczną generować straty. W konsekwencji zwiększa to prawdopodobieństwo dalszej konsolidacji sektora. Mniejsza konkurencja na rynku uderzy, więc w nas wszystkich, szczególnie, że naszym zdaniem banki będą starały się część z tej opłaty przełożyć na klientów.

Przewodniczący KNF: banki będą starały się skompensować wprowadzenie podatku.

Według cytowanego przez PAP Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego KNF, należy oczekiwać, że banki będą się starały zrekompensować wprowadzenie nowego podatku poprzez koszt kredytu oraz ceny innych usług finansowych.

KOMENTARZ DM BPS

Informacja neutralna. Zgadzamy się, iż banki będą starały się przenieść część kosztów związanych z ewentualnym podatkiem na klientów. Oczywiście nie należy się spodziewać, iż ewentualne podwyżki skompensowałyby w znacznej części podatek."


I wszystko w temacie dla tych co cały czas uparcie myślą, że taki podatek w konsekwencji nie uderzy w klientów..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~mika

Podniosą podatki BANKOM, ale nie pisowskim SKOKOM. Ludzie, oszczedzajcie i bierzcie kredyty w SKOKACH . Wasze pieniądze popłyną do Luksemburga, bo tam bezpieczniej;)

! Odpowiedz
6 11 ~Adam222

Miałem głosować na PIS. Ale jak widzę jak niszczą giełdę to chyba ich nie poprę. Oni nie znają się na ekonomii ani na gospodarce. Jeszcze nie mają władzy a już wymyślają nowe podatki i kogo obedrzeć z pieniędzy. Dziękuję za taki nowy rząd. Mam złodziei z PO zamienić na bandytów z PIS-u? Czy tak ma wyglądać naprawa państwa? Od zniszczenia giełdy, wygonienia kapitału zagranicznego z rynku?
Trzeba zacząć od uporządkowania prawa. I likwidacji przywilejów. Ale o tym to oni nie mówią w kampanii wyborczej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~windykator

Zrzucanie winy za sytuację na konkretne osoby wskazuje ,że ~Adam222 nie wniknął w sytuację panującą na rynkach , za spadek ceny banków moim zdaniem odpowiada sytuacja związana z Grecją , łącznie z zamkniętą giełdą w Atenach od 26-06, co u inwestorów wywołuje odruch wymiotny na takie kraje jak Polska , wystarczy popatrzeć na wykresy giełdowe na świecie ,żeby się przekonać ,że za spadek nie odpowiada B. Szydło

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 ~miro

nie czytaj wicej wyborczej bi sie odmóżdżasz

! Odpowiedz
2 1 ~authorrr odpowiada ~windykator

skoro jestes taki mądrala to porównaj sobie wykresy banków z innymi spółkami, powinieneś doznać olśnienia cwaniaku!!!

oczywiście że taka zapowiedz powoduje automatyczne dostosowanie się kursu

! Odpowiedz
3 3 ~windykator odpowiada ~authorrr

odpowie ci cytatem kom. ( ~miro 2015-07-08 09:52 -dla tepych zbyszków i reszty POsranców, europejskie banki rezydujące w polsce traca ze względu na grecką sytuacje, no chyba ze chinska giełda straciła 9% przez przyszłą premier Szydło )

! Odpowiedz
0 0 ~maruda

O czym Ty marzyłes? O likwidacji przywilejów? KRUS, górnicy, kolejarze, mundurówka to 4 milionowa armia pasożytów i w przewazającej większosci -wyborcy PIS-u. Nie mówiąc już o dofinansowywaniu koscioła przez tzw. swieckie państwo. Kasy fiskalne dla księży rozwiazałyby wiele budzetowych problemów.(ale rydzyko za duże...) Ale kto się na to odważy? PIS?
DREAM ON...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Echo

Myślę że Banki z udziałem Skarbu Państwa nie powinny tego podatku płacić wcale lub w innej wysokości.
NP. PKO BP SA - udziałowcem też jest Skarb Państwa i chce kasy w formie dywidendy i podatku od aktywów (czyli dwa w jednym). I tu się pytam jeszcze polski bank - więc jeszcze bardziej się go zdołuje obciążeniami. A pracownicy już teraz norm nie wyrabiają, stąd oszczędności spore i zysk.

Myślę, że obciążenie podatkiem od aktywów powinno objąć też wszystkie firmy finansowe, m.in. Skoki. Teraz PKO interesuje się którymś ze skoków. Skoro nie płacą podatków to dlaczego z funduszu gwarancyjnego wypłacili im odszkodowania (a tyle co ich wpisali). A przecież wszystkie banki płacą haracz do funduszu gwarancyjnego, a skoki nie płaciły. To jest nie fer. Przecież banki ze swoich nie płaciły tylko z zarobionych pieniędzy na klientach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
WIG-BANKI 0,18% 8 021,02
2017-11-20 10:00:00
WIG 0,01% 63 050,25
2017-11-20 09:58:00
WIG20 -0,12% 2 440,96
2017-11-20 10:13:45
WIG30 0,23% 2 816,12
2017-11-20 10:15:00
MWIG40 0,51% 4 806,50
2017-11-20 10:00:00
DAX -0,19% 12 966,00
2017-11-20 10:11:00
NASDAQ -0,15% 6 782,79
2017-11-17 22:01:00
SP500 -0,27% 2 578,52
2017-11-17 21:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl