REKLAMA

Akcje Agory szorują po giełdowych minimach

Adam Torchała2020-10-30 12:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-30 12:45
fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM

Biznesową odskocznią dla spadającej sprzedaży prasy miały zostać kina. W czasach pandemii jednak i ten model okazał się obciążeniem, w efekcie akcje Agory szorują po giełdowym dnie.

Aż 58 proc. straciły akcje Agory od początku roku. Tylko w październiku akcje tej spółki potaniały o 32 proc. To m.in. efekt pandemii koronawirusa, która uderza w główny biznes Agory. Tym wcale nie jest prasa, a kina. Te z kolei w czasie pandemii narzekają nie tylko na ograniczenia dotyczące liczby widzów, ale i na brak premier.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Efekt był mocno widoczny już w raporcie półrocznym. W I połowie 2019 roku Agora z segmentu "Film i Książka" wygenerowała 242 mln zł przychodów. To stanowiło aż 43 proc. całości obrotu w firmie. W I półroczu 2020 roku przychody z "Filmu i książki" spadły do 158 mln zł (38 proc. całości). Sama sprzedaż biletów kinowych spadła ze 116 mln zł do 62 mln zł. Sprzedaż barowa w kinach z kolei spadła z 49 mln zł na 26 mln zł.

Kinowa "susza"

W kina uderzyły koronawirusowe obostrzenia. Wiosną placówki były nawet zamknięte za sprawą rządowego rozporządzenia, a teraz inwestorzy obawiają się powtórki tego scenariusza. Póki co widzowie zajmują w należącej do Agory sieci kin Helios co czwarte miejsce.

Nawet jednak pozostawienie kin otwartymi nie rozwiązuje problemu. Przemysł filmowy także odczuł pandemię i na nią reaguje. Wiele produkcji odłożono w czasie, z kolei premiery gotowych filmów, które mogłyby przyciągnąć tłumy do kin, są często opóźniane bądź przenoszone do internetu. W zasadzie poza "Tenetem" ciężko mówić o jakimś blockbusterze, który zmobilizowałby szersze grono odbiorców do wizyty w kinach. Pandemia nie jest ciekawa i dla innych biznesów Agory, cięte są bowiem reklamowe budżety potencjalnych klientów, co tylko potęguje negatywny wpływ koronawirusa na spółkę.

Wsparcie stało się obciążeniem

Biznesowo sytuacja jest o tyle interesująca, że to przecież kina miały być odpowiedzią na zmianę trendów dotyczącą firmy. Sprzedaż "Gazety Wyborczej", podobnie jak wielu dzienników, systematycznie spada i choć spółka próbuje digitalizować swój biznes w tym obszarze, to jednak właśnie kina były postrzegane przez inwestorów, jako nadzieja na lepsze wyniki. Trend spadkowy jest bowiem szerszy. Jeszcze w 2011 roku Agora warta była momentami nawet powyżej 1 mld zł. Dziś jest to ledwie 206 mln zł. To historycznie giełdowe minima dla tej spółki.

Już w 2018 roku pisaliśmy na łamach Bankiera, że spółka ma problem z prasą, a zarabia głównie dzięki kinom i popcornowi. Sam segment "Film i Książka" (do 2013 roku Kino) pojawia się w raportach spółki w raporcie za 2010 rok (konsolidowane są dokładnie od września 2010 roku). To wtedy właśnie nastąpił zakup przez Agorę Centrum Filmowego Helios. Historię tę analizowaliśmy m.in. w artykule "Jak Helios Agorę ratował". Teraz jednak wsparcie przerodziło się w obciążenie. W I półroczu 2020 roku strata operacyjna segmentu "Film i Książka" sięgnęła 26 mln zł, tymczasem segment "Prasa" zdołał nawet zanotować 4-mln zysk. Publikację raportu za III kwartał Agora zaplanowała na 17 listopada.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (72)

dodaj komentarz
jas2
I tu zdarzają się dobre wiadomości.
ravauw
Polska bylaby mniej podzielona gdyby zniknely: GW, newsweek polska, w sieci i niezalezna.pl, tvn fakty i wiadomosci tvp. Mozna pomarzyc...
mirislawa59
Nie podobaja mi sie Wasze polityczne komentarze.
Bankier.pl nie powinien dopuszczac do takiej retoryki.
Gospodarka to ekonomia nie polityka.
Szczególnie, kiedy naród tak podzielony.
and00
Naprawdę pani uważa że Polityka nie ma wpływu na gospodarkę?
Np gdybyśmy zgodnie z polityczną wolą GW przyjęli 1mln muzułmańskich analfabetów jako emigrantów, to nie miało by wpływu na naszą gospodarkę?
demeryt_69
Agora SA miała 42,7 mln zł straty za 1. kw. 2020, a za 2. kw. straty wynosiły 38,5 mln zł. To zła wiadomość dla posiadaczy OFE, które stanowią ok. 80% akcjonariatu Agora SA.

Co prawda w marcu 2000 r. ich akcje były wyceniane na ponad 188 zł, ale od co najmniej 6 lat oscylują w rejonach 5-6 zł. Obecnie to 4,44
Agora SA miała 42,7 mln zł straty za 1. kw. 2020, a za 2. kw. straty wynosiły 38,5 mln zł. To zła wiadomość dla posiadaczy OFE, które stanowią ok. 80% akcjonariatu Agora SA.

Co prawda w marcu 2000 r. ich akcje były wyceniane na ponad 188 zł, ale od co najmniej 6 lat oscylują w rejonach 5-6 zł. Obecnie to 4,44 zł - gdzie tu jakaś sensacja?

Fundusz Sorosa, MDIF Media Holdings, 3 lata temu zakupił jedynie 11,5% akcji - szalom!
jas2
Także i na bankier.pl zdarzają się dobre wiadomości.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
raficus
Z usmiechem na twarzy wygladam pewnego poranka i wiadomosci, ze to scierwo kiedys zbankrutuje.
prs
Pewnie mnie moder wywali jezeli napisze skromnie..

To bardzo dobra wiadomosc!..

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki