Giełda płaci lepiej niż banki

Według najnowszych danych NBP w sierpniu lokaty płaciły średnio zaledwie 1,4 proc. To przejaw represji finansowej, w wyniku której inwestorzy preferujący bezpieczne lokaty kapitału zmuszani są do przejścia na bardziej ryzykowne aktywa - mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

KK

 


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sammler

Teza o "represji finansowej" mi się podoba. Bieżąca argumentacja mniej.

Ja rozumiem, że RPP nie bardzo może teraz stopy podwyższyć (jeszcze przez chwilę). Ale Sejm miałby możliwość czasowego "ulżenia" oszczędzającym na lokatach zwalniając ten rodzaj "inwestycji" (cudzysłów zamierzony) od podatku Belki. Przynajmniej na jakiś czas. Dochody z niego i tak są pewnie niewielkie, bo odsetki niskie i "ważą" w budżecie na pewno znacznie mniej niż jeszcze 7 lat temu, gdy stopa referencyjna NBP wynosiła 4,75%.

Tylko że wtedy posiadacze IKE na jakiś czas straciliby motywację do oszczędzania w III filarze, bo jedyne, co zyskują, to właśnie brak tego podatku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 degrengolada

pieniędzy się nie oszczędza, bo to jak trzymać pieniądze w dziurawej kieszeni tylko wydaje i kupuje fizyczne domy, mieszkania, kruszec.

! Odpowiedz
0 0 sammler

I na te domy, mieszkania i kruszce zarabiasz wystarczającą kwotę w ciągu zaledwie miesiąca? I tak co miesiąc?

! Odpowiedz
1 14 marianpazdzioch

Mało która spółka w PL płaci dywidendy, a jeszcze większe sito jest wśród spółek które płacą je regularnie. Nie ma więc większego sensu robić takich zestawień. Na samą wiadomość, że spółka regularnie pałacaca dywidendę w tym roku jej nie wypłaci kurs potrafi polecieć w dół ponad 10%.

! Odpowiedz
0 0 sammler

To też prawda. Pan Kolany pominął też straty kapitałowe, czyli wynikające z wahania kursów i założył, że akcje się po prostu trzyma dla dywidendy.

Jednak w kasynie zwanym dla niepoznaki GPW można w ten sposób bardzo łatwo stracić więcej na cenie niż zyskać na dywidendach.

! Odpowiedz
1 12 piotr76

Z tym zmuszaniem do przejścia na bardziej ryzykowne aktywa to nie działa (chyba że ktoś za takie uważa nieruchomości).

! Odpowiedz
0 37 silvio_gesell

Tak nie można porównywać, bo oprócz dywidend liczą się zmiany cen akcji. Należałoby porównać z pochodną po swig80tr (total return), a tu już nie jest tak różowo, bo przez ostatnie 6 lat akcje małych spółek zarobiły okrągłe zero.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.