REKLAMA

Giełda: i znów jest gorzej

2012-07-02 17:40
publikacja
2012-07-02 17:40
Optymizm wywołany szczytem Unii Europejskiej szybko się ulotnił. Po piątkowej euforii poniedziałek przyniósł otrzeźwiające spadki na GPW. Inwestorów przywołały do rzeczywistości słabe dane z przemysłu i wątpliwości dotyczące hiszpańskich banków.

Choć indeksy w Paryżu i Frankfurcie jeszcze siłą rozpędu zyskiwały 1%, to już WIG20 oddał 0,9% po tym, jak w piątek zyskał 1,7%. Najmocniej taniały banki: akcje PKO BP. Pekao S.A. i Handlowego straciły po przeszło 2%.

Źródło: Bankier.pl

Mogła to być reakcja zagranicznych inwestorów na świeże doniesienia w sprawie hiszpańskich banków. W trakcie weekendu analitycy mieli czas na przeanalizowanie sytuacji na Półwyspie Iberyjskim i na ogół dochodzili do bardzo pesymistycznych wniosków. Część ekspertów uważa, że hiszpańskie banki będą potrzebowały od 170 do nawet 280 mld euro. A to więcej niż sto miliardów euro, jakie w czerwcu Hiszpanii obiecała strefa euro. Reporterzy Bloomberga poddawali w wątpliwość wyniki audytu firmy Roland Berger, według którego w najgorszym scenariuszu hiszpańscy kredytodawcy potrzebowaliby tylko 62 mld euro.

Bankowa katastrofa w Hiszpanii jest więc coraz bardziej prawdopodobna. Tamtejsze banki mają coraz mniejsze szanse na odzyskanie zaufania inwestorów. Gołym okiem widać też, że europejskie fundusze (500 mld euro w ESM) są za małe jak na potrzeby Włoch czy Hiszpanii. Na dodatek gospodarki tych krajów kurczą się w coraz szybszym tempie. Czerwcowe odczyty indeksów PMI wskazały na przyspieszający spadek aktywności we włoskim i hiszpańskim przemyśle.

Nieznacznie poprawiła się za to sytuacja we Francji, a w Niemczech uległa niewielkiemu pogorszeniu. Tak samo jak w Polsce, gdzie PMI spadł do najniższego poziomu od 35 miesięcy. Takie wyniki sugerują, że recesja nie ominie nawet największych gospodarek Europy, pogarszający wyniki giełdowych spółek.

Złym nastrojom inwestycyjnym nie ma się co dziwić. Zwłaszcza że bardzo nieprzyjemnie zaskoczyły też dane z USA, które w ogólnej percepcji są jak na razie najsilniejszą z dużych i dojrzałych gospodarek. Czerwcowy indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu spadł z 53,5 pkt .do 49,7 pkt. i tym samym wskazał na zjawiska recesyjne. Analitycy oczekiwali tylko kosmetycznego spadku do 52,0 pkt.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

  

 

Źródło:

Do pobrania

WIG20gif
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki