REKLAMA
WAŻNE

Getin i Idea w górę. Rollercoaster na JSW

2019-10-22 17:41
publikacja
2019-10-22 17:41
fot. Kacper Pempel / FORUM

Wtorkowa zieleń na GPW miała różne odcienie. Podczas gdy duże spółki rosły mocno i wyraźnie, mniejsze miewały problemy z pokonywaniem kreski. Wyjątkiem w indeksie WIG20 było JSW, które po świetnym poniedziałku, dziś oddało sporą część wzrostów.

Nieco spokojniejszy makroekonomiczne dzień sprawił, że inwestorzy nieco cieplejszym okiem spojrzeli na akcje. Globalny spadek awersji do ryzyka wspierał przede wszystkim indeksy rynków wschodzących, w tym Polski, na tych bardziej rozwiniętych o większe wzrosty było ciężej. Nie pomagali także Amerykanie, gdzie indeksy rozpoczęły dzień mieszanie.

Ostatecznie WIG20 zyskał 1,3 proc., WIG zaś 1 proc. Warto odnotować, że indeks blue chipów przy okazji dzisiejszych wzrostów wrócił powyżej poziomu 2200 pkt. Mniejsze spółki, którym ciężej przyciągnąć uwagę zagranicznych inwestorów, radziły sobie jednak słabiej i mWIG zyskał jedynie 0,1 proc., sWIG zaś 0,2 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 772 mln zł.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Liderem wzrostów w gronie największych polskich spółek były akcje Santandera – wzrost o 4,7 proc., PGNiG – o 2,9 proc. i LPP – o 2,7 proc. Rósł także mBank (+1,4 proc.), po tym, jak minister Jerzy Kwieciński, odnosząc się we wtorek do nieoficjalnych informacji o możliwości kupna mBanku przez PZU, poinformował, że jest zrozumiałe, że rząd jest zainteresowany, żeby aktywa mBanku przeszły w ręce instytucji, które są bardziej krajowe aniżeli zagraniczne.

Najciekawiej znów działo się na JSW. Po wczorajszych wzrostach o ponad 16 proc., dziś Jastrzębska Spółka Węglowa straciła 6,3 proc. Prawdziwy rollercoaster trwa od momentu, w którym po ostrych spadkach JSW dotarła w okolice 20 zł. Jeszcze wczoraj wydawało się, że spółka odbiła się przy podwyższonych obrotach od podwójnego dna, dziś bykom brakowało pary.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Getin Holding - wzrost o 14,0 proc. oraz Idea Banku – o 10,7 proc. Getin Holding poinformował we wtorek w komunikacie, że podpisał z funduszem private equity list intencyjny w sprawie sprzedaży do 100 proc. akcji Idea Banku we Lwowie oraz New Finance Service w Kijowie. Fundusz ma wyłączność negocjacyjną do 1 stycznia 2020 roku.

Zyskał także kurs Mabionu (+2,7 proc.), który w poniedziałek wieczorem podał, że uzgodnił z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym warunki finansowania dotyczące udzielenia spółce niezabezpieczonego kredytu wypłacanego w trzech transzach, uruchamianych po spełnieniu określonych warunków, do łącznej kwoty 30 mln euro.

Po drugiej stronie znalazł się m.in. Groclin, który stracił 9,7 proc. i była to dla niego trzecia czerwona sesja z rzędu. Z kolei poniedziałek wieczorem CI Games poinformował, że naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego ocenił, że spółka zaniżyła dochód za 2013 rok o 7 mln zł, w wyniku czego dochód podatkowy powinien wynosić 1,5 mln zł – CI Games skoryguje deklarację podatkową za 2013 rok, a także za lata 2014-2017.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dlu05234
Moim zdaniem mamy zaczątek hossy, klaruje się nowy trend ale tylko nieliczni o tym wiedza
silvio_gesell
Zaczątek hossy był dwa tygodnie temu. Teraz jest korba, mam 2mln w longach na wig20, ale na więcej niż 2380 nie liczę.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki