Getin Noble budzi skrajne emocje analityków

2018-02-06 15:38
publikacja
2018-02-06 15:38
fot. Jaap Arriens / FORUM

Jeden dzień, dwie skrajnie różne rekomendacje. Zależnie od tego, który raport analityczny przeczytamy, Getin Noble bank można uznać za świetną okazję inwestycyjną, bądź za aktywo, od którego najlepiej trzymać się z daleka.

Na rynku różnice zdań nie są niczym nowym, nawet wśród analityków. Znalezienie wydanych przez dwa biura w podobnym czasie rekomendacji "kupuj" i "sprzedaj" dla jednej spółki nie jest wielkim wyzwaniem. Takie sytuacje po prostu się zdarzają, szczególnie gdy spółka jest albo w trudnym momencie, albo u progu realizacji ważnego projektu, który ciężko wycenić.

Getin Noble budzi skrajne emocje analityków / Bankier.pl

Rzadko jednak opinie analityków o jednej spółce różnią się tak bardzo, jak w przypadku Getin Noble Banku. We wtorek inwestorzy poznali dwie rekomendacje - DM Trigon i DM BZ WBK. Autorzy pierwszej zalecają sprzedaż akcji Getin Noble Banku, wyceniając je na 80 groszy. Obecna cena na rynku jest dwukrotnie wyższa, potencjał spadków według analityków Trigona wynosi więc 50 proc. Rekomendację należy więc odczytywać nie tylko jako "sprzedaj", ale także jako "trzymaj się z daleka".

Analitycy DM BZ WBK wierzą w poprawę

Zupełnie inne wnioski płyną z raportu DM BZ WBK. Analitycy podwyższyli rekomendację dla Getin Noble Banku do "kupuj" ze "sprzedaj", podnosząc cenę docelową akcji banku do 2,16 zł z 1,04 zł. Potencjał wzrostu jest więc spory, z rekomendacji analityków wynika bowiem, że Getin zwiększy swoją wartość o 1/3.

Ich zdaniem akcje GNB w dalszym ciągu są niedrogą inwestycją stawiającą na udany program naprawczy. - Sądzimy, że rosnące szanse na powodzenie programu naprawczego i spodziewane w krótkim terminie zakończenie okresu strat kwartalnych powinny przynieść wzrost notowań (0,43x wartości księgowej na koniec 2018P dla naszej nowej ceny docelowej) - napisano w rekomendacji.

- Papiery spółki są obecnie notowane w cenie stanowiącej ułamek ich wartości księgowej (0,34x na koniec roku 2018P), ich teoretyczna wycena (i kurs akcji) jest więc bardzo wrażliwa na zmiany w założeniach dotyczących wskaźnika ROE" - dodano.

Rating w dół

Wytłumaczenie pozwala więc zrozumieć rozbieżność. Getin Noble Bank jest w trudnej sytuacji. Spółka wypełnia wprawdzie normy kapitałowe KNF, notowane jednak kwartał w kwartał straty powodują, że bank wymaga kroplówki. Dokapitalizowywano go w zeszłym roku, teraz temat ten znów się pojawił. Według najnowszych propozycji Leszek Czarnecki ma dorzucić 190 mln zł. Jeżeli Getin nie zacznie zarabiać, niebawem potrzebne będą jednak kolejne pieniądze, straty spychają bowiem w dół wskaźniki oceniane przez KNF. Za optymizmem analityków BZ WBK stoi wiara w to, że Getin zacznie zarabiać.

Analitycy Trigona z kolei do tej kwestii podchodzą mniej optymistycznie. Podobnie zresztą wczoraj sytuację ocenili analitycy z Fitch Ratings. Agencja obniżyła długoterminowy rating IDR Getin Noble Banku do "B+" z BB-". - Obniżka odzwierciedla pogorszenie samodzielnego profilu kredytowego banku w ciągu ostatnich 12 miesięcy - napisano w raporcie.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki