REKLAMA

George Soros znów ostrzega przed Rosją

2009-02-16 11:10
publikacja
2009-02-16 11:10
16.02. (PAP) Znany amerykański finansista George Soros obawia się, że w wyniku spadku cen ropy naftowej Rosja może stać się dla świata jeszcze większym zagrożeniem, niż była dotychczas.

"Dopóki ceny nośników energii nie zaczną rosnąć, a gospodarka rosyjska - odbudowywać się, dopóty możliwe są (ze strony Rosji) nowe awantury wojenne za granicą i nasilenie represji wewnątrz kraju" - ostrzega Soros w artykule "Geopolityka taniej ropy", opublikowanym w poniedziałek na łamach dziennika "Wiedomosti".

Finansista podkreśla, że "przy Władimirze Putinie nacjonalizm zastąpił komunizm w roli panującej ideologii". "Władcy Kremla prowadzą przerażającą grę geopolityczną, próbując chociażby częściowo przywrócić (Rosji) potęgę z czasów radzieckich" - pisze Soros.

Amerykański finansista wyjaśnia, że "Kreml wykorzystuje swoją kontrolę nad bogactwami naturalnymi w kilku celach - chce ponownie uczynić z Rosji poważną siłę polityczną; zapewnić sobie polityczną kontrolę wewnątrz kraju; wzbogacić się; przekupić i podporządkować sobie władze byłych republik radzieckich, aby zdobyć kontrolę nad ich zasobami ropy i gazu".

"Cele te się wzajemnie dopełniają, a razem wzięte tworzą nowy ład, rodzący się z chaosu. Jest to fałszywa demokracja zbudowana na dostępie do ropy" - podkreśla Soros.

Finansista zauważa, że "wzrost geopolitycznej roli Rosji i ataki wymierzone w Zachód zapewniły Putinowi wielką popularność wśród rosyjskiego społeczeństwa". "Jednak w najbliższym czasie niskie ceny ropy raczej się utrzymają, więc reżim nie zdoła spełnić ekonomicznych oczekiwań społeczeństwa" -dodaje Soros.

Amerykański finansista zwraca uwagę, że "na Kremlu pracują dzisiaj nie ostrożni biurokraci z czasów radzieckich, ale awanturnicy, którzy swego czasu ostro ryzykowali, by osiągnąć to, co obecnie mają". "Jest bardzo prawdopodobne, że zrobią użytek z ogromnej władzy państwa, która jest całkowicie w ich rękach" - ostrzega Soros.

Finansista odnotowuje jednocześnie, że w wypadku innych krajów, które w ostatnich latach występowały przeciwko obecnemu ładowi światowemu, spadek cen ropy może mieć zbawienny wpływ.

"Przy cenie ropy 40 dolarów za baryłkę prezydentowi Wenezueli Hugo Chavezowi jest znacznie trudniej sponsorować "boliwariańskie rewolucje" - zauważa Soros.

Według amerykańskiego finansisty, "fakt, że Iran ma mniejsze możliwości wspierania ekstremistycznych i terrorystycznych ruchów w ościennych krajach już wywiera korzystny wpływ na Bliski Wschód i świat jako taki". "Niewykluczone, że pojawi się nawet nadzieja na uregulowanie problemu palestyńskiego" - pisze Soros.

W ubiegły czwartek - również za pośrednictwem "Wiedomosti" - finansista ostrzegł, że Europa nie może pozwolić sobie na lekceważenie geopolitycznej agresji ze strony Rosji. Aby mieć szanse na sukces - podkreślił Soros - powinna działać wspólnie.

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Max
Czyzby pomysly na kanty finansowe jemu sie skonczyly i teraz belkocze bzdury o polityce?.
Rosja tak samo a nawet bardziej niz US jest bliska bankructwa i nie stac ja obecnie na powazne wystapienia przeciwko komukolwiek.
Tam jest naprawde glod i beznadzieja.
~P.
Największym zagrożeniem dla świata są właśnie tacy ekonomiczni bandyci jak Soros.
~Fight The NWO
Soros w ogóle nie powinien się wypowiadać dla mediów - on powinien już dyndać na sznurze. Co ten gnój w ogóle opowiada ?! Największym zagrożeniem dla świata jest zbankrutowana Ameryka która okrada cały świat m.in. dzieki działaniom takich hiper-złodziei jak Soros a teraz zgodnie z najnowszą koncepcją Zbiga Brzezińskiego Soros w ogóle nie powinien się wypowiadać dla mediów - on powinien już dyndać na sznurze. Co ten gnój w ogóle opowiada ?! Największym zagrożeniem dla świata jest zbankrutowana Ameryka która okrada cały świat m.in. dzieki działaniom takich hiper-złodziei jak Soros a teraz zgodnie z najnowszą koncepcją Zbiga Brzezińskiego prowokuje globalny kryzys a następnie globalny konflikt WW III a w konsekwencji powstanie światowego rządu pod przywództwem zleceniodawców Sorosa.
Oczywiście największym krzewicielem terroryzmu nie jest jakiś tam leszczyk Chavez czy Iran co do rzekomego działalności w regionie bliskiego wschodu nie ma żadnych dowodów. Za to są dowody na krzewienie terroryzmu przez służby USA, na podjudzanie do wojen, w końcu prowadzenie ich w imię "demokracji" i zbrodnie wojenne popełniane przez ziomków Sorosa w Palestynie.
~Jowisz
... to o czym bębnie od długiego czasu jest potwierdzane przez największe intuicje ekonomiczne współczesnego świata ... dobrze, że Prezydent RP nie jest ślepy jak zachodni przywódcy ... w dalszym ciągu mówimy wielkie NIE dla "Nord Stream" i "South Stream" bo inaczej już po nas ...
~Jurij Soros
Dopóki amerykańskie indeksy giełdowe nie zaczną rosnąć, a gospodarka amerykańska - odbudowywać się, dopóty możliwe są (ze strony USA) nowe awantury wojenne za granicą i nasilenie represji wewnątrz kraju"
~www
A czym się różni nacjonalizm amerykański od rosyjskiego? Narodowością.
~tent
ma pan Soros ,duzo racji ale nie wierze aby wladcy kremla zamienili luksusowe wille /.czty palace/na schrony p/atomowe i wyrzekli sie zachodniego stylu zycia sa moze dosc prozaiczne powody ale tylko na pierwszy rzut okiem ,,chec korzystania z tych bogactw i wladzy jest tak wielka ze mozemy byc swiadkami wymachiwania szabeka i grozb,ma pan Soros ,duzo racji ale nie wierze aby wladcy kremla zamienili luksusowe wille /.czty palace/na schrony p/atomowe i wyrzekli sie zachodniego stylu zycia sa moze dosc prozaiczne powody ale tylko na pierwszy rzut okiem ,,chec korzystania z tych bogactw i wladzy jest tak wielka ze mozemy byc swiadkami wymachiwania szabeka i grozb,prawdziwe zagrozenie jest ze strony fanatykow religijnych ale nie ze strony Rosji .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki