George Soros nieuczciwie grał na giełdzie: czy padnie mit najbardziej błyskotliwego inwestora?

Francuski sąd apelacyjny uznał, że George Soros korzystał z poufnych informacji inwestując na giełdzie - czytamy w Rzeczpospolitej. W ten sposób padła legenda najbardziej błyskotliwego inwestora giełdowego na świecie.

Główny zarzut dotyczył transakcji z 1988 roku, kiedy to Soros kupił akcje Societe Generale wiedząc, że bank ma zostać przejęty przez konkurencyjną instytucję. Po tej transakcji inwestor sprzedał swoje akcje z zyskiem. Używając informacji poufnych stał się przestępcą, tzw. insider trading jest bowiem uznawany za przestępstwo w wielu krajach, w tym w Polsce.

Soros tłumaczył, że nie czuł się uprzywilejowany będąc w posiadaniu poufnych informacji. Uważa również, że zysk w wysokości 2,2 mln euro, jaki w ten sposób osiągnął, jest niewielki w porównaniu do całego jego majątku. Jego fundusz Quantum zarządza aktywami w wysokości 6 mld dolarów, dzięki czemu rokrocznie zarabia 800 mln dolarów.

Sędziowie uznali jednak winę inwestora i nakazali mu zwrot wspomnianych 2,2 mln euro. Rzecznik inwestora zapowiedział odwołanie od wyroku poprzez złożenie wniosku o kasację. Na tym nie koniec, jeśli jego prawnicy udowodnią błędne zinterpretowanie faktów przez sędziów, Soros może potem dochodzić swoich praw przez Europejskim Trybunałem Człowieka. Jego sprawa ciągnie się bowiem od 14 lat, co zaprzecza prawu każdego obywatela do szybkiego procesu.

George Soros jest uznawany za inwestora filantropa, który na wspieranie akcji charytatywnych wydał do tej pory blisko miliard dolarów, z których część trafiła do Polski. W ten sposób powstała Fundacja im. Stefana Batorego, która ma wspierać demokrację i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Soros prowadził również kampanię przeciwko kandydaturze Georga Busha na prezydenta USA. Wydał na ten cel 26,5 mln dolarów.

Na świecie znany jest również jako „człowiek, który złamał funta”, bowiem za sprawa jego operacji w 1992 roku, brytyjski funt znacząco stracił na wartości.

K.D.

Źródło: Rzeczpospolita
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil