George Soros: UE musi przyznać, że jest obiektem ataku ze strony Rosji

UE musi "obudzić się" i przyznać, że jest obiektem ataku ze strony Rosji - uważa amerykański finansista George Soros w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa". Miliarder zaapelował o 50 mld dolarów pomocy dla Ukrainy, jako o formę obrony UE przed Rosją.

George Soros (fot. ODD ANDERSEN / EastNews)

Według Sorosa niechęć przywódców unijnych do okazania Ukrainie większego wsparcia finansowego jest dowodem na to, iż nie rozumieją oni ambicji Moskwy, która chce osłabić UE. Czyni to, popierając antyunijnych polityków i wykorzystując eksport gazu do poróżnienia krajów europejskich. "UE wpada w dezintegrację. Rosja oferuje alternatywną wizję świata: siłę zamiast rządów prawa" - powiedział Soros.

Wyraził ubolewanie, że liderzy UE traktują Ukrainę "jako jeszcze jeden kraj" potrzebujący pomocy finansowej zamiast zdać sobie sprawę, że kryzys za wschodnią granicą Unii stanowi większe zagrożenie dla gospodarki i nawet dla przetrwania UE, niż sytuacja w Grecji.

Krach finansowy Rosji zagrożeniem dla Unii Europejskiej

Soros ocenił, że zagrożeniem strategicznym i gospodarczym dla UE byłby krach finansowy Rosji. Jest bowiem prawdopodobne, że wraz z osłabieniem gospodarki Moskwa będzie prowadzić jeszcze agresywniejszą nacjonalistyczną politykę. Ponadto "sankcje przeciwko Rosji wzmacniają nacisk deflacyjny i presję recesji, które już w Europie istniały, ale teraz stają się rzeczywistością" - ocenił Soros. Według niego nie można wykluczyć niewypłacalności Rosji, a to byłoby "wielkim ciosem" dla powiązanych z nią banków krajów europejskich.

Mimo to Soros podkreślił, że nie wzywa do złagodzenia zachodnich sankcji wobec Rosji, bowiem są one "złem koniecznym", a ich celem jest wycofanie się wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jednak, jego zdaniem, USA i UE robią wielki błąd nie uzupełniając sankcji pomocą finansową na wielką skalę dla Ukrainy. "Pomoc dla Ukrainy państwa europejskie powinny postrzegać jako środek obrony" - oświadczył. Potrzeby finansowe Ukrainy ocenił na 50 mld USD. Jak zapowiada "FT", Soros opublikuje w "New York Review of Books" swoje propozycje szczegółowego planu pomocy dla Ukrainy.

Według Sorosa "zmasowana finansowa siła ognia" to jedyny sposób, w jaki UE może przeciwstawić się ekspansjonizmowi Rosji i ocalić Ukrainę przed bankructwem, które wzmocniłoby u władzy rosyjskich twardogłowych. Uratowanie ukraińskiej gospodarki z kolei wzmocniłoby w Rosji bardziej prozachodnią opozycję.

Soros, jak zauważył "FT", nie kryje swojego nastawienia do Ukrainy, gdzie w 1990 roku założył własną fundację. Według niego kraj ten jest gotowy przyjąć zachodnie inwestycje, które powinny być skierowane przede wszystkim w sektor energetyczny, a następnie w rolnictwo. (PAP)

awl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~Zdzicho

Soros reprezentuje wylacznie wlasne interesy i pewnego kraju na bliskim wschodzie . Jezeli on traci nerwy i cierpliwosc to znaczy , ze sprawy ida w dobra strone .Miejmy nadzieje , ze niedlugo zniknie z zycia publicznego , ten znienawidzony na calym swiecie czlowiek chyba ma ze sto lat .

! Odpowiedz
1 7 ~rtr

A Niemcy tylko się bronili, po tym jak Polacy najechali na ich radiostację w Gleiwitz...

! Odpowiedz
2 13 ~hdjd

Soros boi sie bankrutujacej Ukrainy dlatego mamy zlozyc sie na jego obligacje

! Odpowiedz
2 18 ~rgdfgertgdfdfgdfg

przez takie kanalie świat stoi na krawędzi wojny. ciekawe gdzie jest kres pazerności takich ludzi

! Odpowiedz
4 14 ~CloneXY

Jak widać "Financial Times". .......===============================...publikuje wszelkie ekskrementy, jeśli wychodzą one od Sorosa."UE musi "obudzić się" i przyznać, że jest obiektem ataku ze strony Rosji - uważa amerykański finansista George Soros w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa". "Przypomnijmy, że Soros, to ten, który nasłał nam J. Sachsa, który dyktował Balcerowiczowi, linijka po linijce: "Leszku zapisz w kajeciku" ... - http://pppolsku.blogspot.com/2013/08/hala-podosci.html#_B .... w jaki sposób ma plądrować polski majątek narodowy. .... Przypomnijmy też zasługi jego wspólnika ..... - http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14465099,Rzad_przyjal_projekt_nowelizacji_budzetu_na_2013_r_.html?t=1377003964615&v=1&pId=23678817&send-a=1#opinion23678817 .... zadłużenie Polski przekroczyło 1 bilion PLN: .... 2015-01-08 18:36

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zvvisior

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 36 ~polskadogorynogami

Skoro jest tak wkurwiony, tzn., że sporo musiał zainwestować w Banderlandzie. Putin go zwyczajnie che puścić w skarpetkach i stąd ta irytacja! To takie proste. Pieeerdolenieeee o demokracji i inne bzdety są dla tzw. młodych, bardzo dobrze wykształconych i z dużych miast, tj wyborców partii Prezesów i Oszustów!!!

! Odpowiedz
22 8 ~Fan_Litwinienki

Kasy zabrakło na kulturalnych? Widać FSB z Rydzykiem zatrudniają już tylko tych, którzy przekleństwami muszą kamuflować brak umiejętności wysławiania się... Pełna desperatka.

! Odpowiedz
7 16 ~zvvisior odpowiada ~Fan_Litwinienki

"witamy" kolejnego widza tvn...

! Odpowiedz
16 2 ~Fan_Litwinienki odpowiada ~zvvisior

To komplement dla mnie czy dla TVN-u?Ostatnio nawet w święta musicie pracować?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil