REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Generał sił kosmicznych USA: Rosja i Chiny codziennie atakują amerykańskie satelity na orbicie

2021-12-05 09:00
publikacja
2021-12-05 09:00
Generał sił kosmicznych USA: Rosja i Chiny codziennie atakują amerykańskie satelity na orbicie
Generał sił kosmicznych USA: Rosja i Chiny codziennie atakują amerykańskie satelity na orbicie
fot. Pixabay / / Pexels

Amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji - powiedział w wywiadzie dla "Washigton Post" gen. David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Space Force. Generał przyznał, że Chiny przegoniły już Rosję w kosmicznym wyścigu zbrojeń i czynią bardzo szybkie postępy.

Jak powiedział Thompson gazecie, rządowe satelity USA każdego dnia zmagają się z "odwracalnymi" i "niekinetycznymi" atakami Chin i Rosji, np. za pomocą laserów, cyberataków i zagłuszaczy sygnałów.

"Zagrożenia naprawdę rosną i rozszerzają się każdego dnia. To jest ewolucja działań, które trwają od długiego czasu" - powiedział wojskowy. "Jesteśmy w punkcie, w którym istnieje cały szereg sposobów, za pomocą których nasze systemy kosmiczne mogą być zagrożone" - dodał.

Generał odmówił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dochodziło także do nieodwracalnych ataków na satelity. Dodał jednak, że w 2019 roku Rosjanie wysłali swoją maszynę "niebezpiecznie blisko" satelity szpiegowskiego USA, po czym pojazd zmienił kurs i przeprowadził próbę broni antysatelitanej, wyrzucając cel i strzelając do niego pociskiem.

Thompson ocenił jednak, że pod względem zdolności w kosmosie, Chiny już dawno przegoniły Rosję i rozwijają je w tempie, które pozwoli również przeskoczyć USA w ciągu kilku lat. Dodał, że Pekin wysyła obecnie na orbitę dwukrotnie więcej satelitów niż Ameryka.

"Wciąż jesteśmy najlepsi na świecie jeśli chodzi o zdolności. Ale oni szybko nas doganiają. Jeśli nie zaadaptujemy swojego podejścia, powinniśmy być zaniepokojeni już pod koniec dekady" - powiedział.

"Washington Post" notuje, że przedstawiciele amerykańskiej administracji zwrócili się do chińskich władz o rozpoczęcie rozmów na temat kontroli zbrojeń nuklearnych oraz zbrojeń w kosmosie, ale według strony amerykańskiej Chiny nie są tym zainteresowane. Z kolei Chiny i Rosja twierdzą, że to USA są największą przeszkodą w uregulowaniu kosmicznej rywalizacji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jas2
Co to za dziwne, nieistniejące urządzenie na zdjęciu?

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki