WAŻNE

Gender po arabsku

2019-01-29 13:15
publikacja
2019-01-29 13:15

W Dubaju rozdano nagrody Gender Balance Index przyznawane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie za postępy czynione w rządowych ministerstwach w kwestii zatrudniania kobiet. Społeczność internetowa wyśmiała fakt, że na ceremonii obecni byli jednak sami mężczyźni. 

/ fot. ALAA AL-MARJANI / TASS

Nagrody powędrowały do kilku ministerstw, które z powodzeniem wdrażają rządowe rozporządzenia dotyczące zatrudnienia kobiet. Z ubiegłorocznego raportu ONZ wynika, że w Emiratach nadal nie jest dobrze w temacie równości płci. ZEA pretendują jednak do tytułu lidera równouprawnienia w rejonie Zatoki Perskiej. 

Wiceprezydent  Zjednoczonych Emiratów Arabskich i emir Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum certyfikatami obdarował Ministerstwo Finansów, Federalny organ ds. Konkurencyjności i Ministerstwo Zasobów Ludzkich. Al Maktoum podkreślał przy tym "wielki wkład kobiet w kształtowanie przyszłości kraju" oraz, że "kobiety stają się filarem rządowych instytucji kraju". 

"Najlepszą osobowością wspierającą balans płci" został za to wicepremier i minister spraw wewnętrznych ZEA, szejk Saif bin Zayed Al Nahyan za wprowadzanie urlopów macierzyńskich w armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Relacja z ceremonii zamieszczana była na twitterowym profilu Dubai Media Office, gdzie czytelnicy szybko zauważyli brak kobiet na rozdaniu nagród.

Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczy przede wszystkim praw kobiet w życiu rodzinnym i względem mężczyzn. Te nadal ustępują prawu chociażby krajów europejskich, chociaż są względnie liberalne w porównaniu np. z Arabią Saudyjską. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich kobiety mogą swobodnie poruszać się samochodem, zakładać firmy czy studiować (chociaż ilość praw jest często zależna w niewielkim stopniu od emiratu). Dzielone ze względu na płeć są natomiast nadal np. wagony dubajskiego metra. 

KS

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
klejnotnilu
Jak nic nie osiągnęły, to co mają dostawać? To nie jak w zacofanej polsce, że jak się nie należy, to się dostaje...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki